13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündügünüz Soru Yada Sorular ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. bermal

bermal TÜİSAG Üyesi

B kitapçıgı 37. soruya da dikkat cekmek isterim arkadaslar. A sıkkında olabildiğince cok sayıda tehlikenin ortaya cıkarılması denmiş.bu cümle birkere mantıga aykırı.amac çok sayıda tehlike ortaya cıkarmak olabilir mi ? tehlikeleri önlemek bizim amacımız.warolan tehlikeleri ortaya cıkarmak dense tamam ama bu sorunun kesinlikle yanlış oldugunu dusunuyorum...

2. gzmgngr

gzmgngr TÜİSAG Üyesi

B-49 A-75
    B-74 A-100
    B-73 A-99 bu 3 sorunun kesinlikle hatalı oldugunu düşünüyorum

3. bermal

bermal TÜİSAG Üyesi

bir de b kitapçıgı 30. soru.riskin olasılıgını etkileyen nedenlerden degildir diyor.b sıkkında tehlikeye maruz kalan kişi sayısı diyor.bir riskin olasılıgını kişi sayısı belirlemez, şiddetini belirler.ben ters acıdan mı bakıyorum bilmiyorum ama mantıgım almıyor bir türlü bu soru iptal edilmeli bence

4. ako

ako TÜİSAG Üyesi

bu soruyu çözerken önce 20 demiştim sonra eski çalıştığım yerde yanımda yağcılık yapan balıkesirli emin aklıma geldi ekim doğumluydu eylül ayında henüz 18i bitmeden G sınıfı aldı kasım ayında da B sınıfı ehliyet sınavına girmişti. Yani soruda hata yok. Ama mevzuatın içinde bi yerlerde hata var bunuda düzeltemeyeceğimize göre önümüzdeki maçlara bakıcaz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

HÜSEYİN HAZER bu yazıya teşekkür etti.
  5. ako

ako TÜİSAG Üyesi

arkadaşım 7. soru hariç sana katılıyorum. ama 7. soruda kimyasal ortam diye bi durum var.Kimyasal risk etmenlerini açarsan anlarsın yanlış mı doğru mu tlv gibi değerler sadece fiziksel risk etmenleri ile alakalıdır. MAK ta sadece kimyasal maksimum izin verilen KONSANTRASYON olarak geçer.

6. AhmetBBozbay

AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

4.soru kesinlikle doğru hatta mevzuatta geçiyor ağır işlerde çalışanların ortam sıcaklığının daha düşük olması 15-16 derece öneriliyor. Çünkü ağır iş vücut sıcaklığını arttıracağından kişiyi bunaltmaması lazım

7.soru kimyalsallarda mak değer dikkate alınır

72.soru doğru bayanlar ağır ve tehlikeli işlerde geceleri çalışamazlar yönetmelik var.

73.soru who ne diyor Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,

Öncelik ile itiraz edilmesi gereken soruları okurken, herkes kendi menfaatine gelecek cevapları veriyor.( Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın misali ) Çünkü hepimiz gördük ki bir önceki sınavda, bir çok itiraz yapıldı ve hiç beklenmekdik sorular iptal edildi yada değişti. Benim tespitlerim şu şekilde:

B kitapçığı -- ilan edilen şık B ( Dış denetim ) : Ancak şıklarda "Yönetimi Gözden Geçirme" denmiş, bunun doğrusu "Yönetimin Gözden Geçirmesi" vardır. Örnek Higometre sorusu, bir önceki sınavda harf hatası yüzünden iptal edilmiştir.

B kitapçığı -- ilan edilen şık B ( yetişkinin öğrenme süreçlerine katılması ) sorunun 2 tane doğru cevabı var.

replican bu yazıya teşekkür etti.
  8. kanaryam

kanaryam TÜİSAG Üyesi

56 ve 91. sorulara aynen katılıyorum. Cevaplar aynen yazdığın gibi olmalı.

9. köksal yağmur

köksal yağmur TÜİSAG Üyesi

CEMO soruyun yanlışmı cevapladın !

10. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

malesef ben 68 yada 69 ile kalacağım ve herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum hep beraber çıktık bu yola. bilgi esirgemeden paylaşımlarda bulunduk. şimdi de birliğimizi devam ettirme zamanıdır diye düşünüyorum

11. nur

nur TÜİSAG Üyesi

ben 3 yıldır kalite ile ilgili çalışıyorum "yönetim gözden geçirme"diyoruz çalışanlar arasında ama istersen "yönetimin gözden geçirilmesi"de diyebilirsin bi fark var mı sence.higometre ile higrometre hatasının bu soruyla alakası yok.higrometre bi tanımdır higometre diye de bişey olabilir diye düşünülmüştür.ygg ise tamamen farklı.

12. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

Temmuz 2011 sınavında sorulan soru
    Aşağıdaki yangın türlerinden hangisinde köpük kullanılması daha uygundur.
    A- Elektirik tes,sat yangını
    B- Ağır asfalt ve ağır yağ yangını
    C- Kömür yangını
    D- LPG yangını

Cevabı önce C (kömür) olarak açıklandı. Sonra B olarak değiştirildi.
    Bu sınavda da aynısını yapmaları çok ilginç.
    Bunun dışında androgoji sorusu doğrudur. Eğitim süreçlerine katılımı zorlayamazsınız yetişkinlere. Ölçme ve değerlendirme ise yapılır.

13. silaefe

silaefe TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar birçok arkadaşımız sınırda kalmak yada geçmek arasında dolaşıyor. Benim bu konuda sıkıntım yok.Şu anki durumda 90 puan alıyorum. Ama arkadaşlarımızın itiraz edeceği soruların mantıktan ziyade yasalara dayanan ve ve kesin olan soruları seçmesi gerektiğini unutmayalım. Bu şekilde davranılırsa itirazlar haklı sebeplere dayanırsa sonuç bulacaktır.
    Lütfen forumda ; bence , olması gerek , ..... gibi kirlilikten ziyade , şu tüzük veya yönetmelik yada kanunun şu maddesine göre diye alıntı ve örneklerle yardımcı olmaya çalışalım.
    Verdiğim örneği tekrarlayarak şimdiden alakanıza teşekkür ediyorum.

A grubu soru 75 kesinlikle yanlış
    Tüzükte ;
    MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

1) Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda; akaryakıt, kömür tozu veya gaz yakıldığı hallerde, Cehennemliklerin en yüksek noktasında bir veya daha fazla sayıda atlama kapakları bulunacaktır. Yerden 2 metre yüksekliğe kadar olan patlama kapaklarının önüne, yeteri sağlamlıkta koruyucu bir siper konacaktır.

2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.

Soruda kaç adet diye sorulmuş : 2 ünitede en az birer adetten 2 adet olması gerekir.
    Soru kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu ama sorunun soruluş şekline göre 2 adet olarak cevabın A şıkkı olması gerekirdi.

14. nur

nur TÜİSAG Üyesi

yemek sorusunda ben de aynı şeyleri düşündüm fakat iş sağlığı güvenliği tüzüğü'nün yayınlanma tarihine göre düşündüğümde o kadar da saçma gelmedi.eskiden sefer tasları ile iş yerine yemek götürülürdü.:) a şıkkı ise tüzükte aynen geçiyor

hsk01 bu yazıya teşekkür etti.
  15. nur

nur TÜİSAG Üyesi

ben bu soruyu tereddütsüz a olarak işaretledim.çünkü i
    b-)meslek hastalıklarının önlenmesi
    c-)işle ilgili hastalıkların önlenmesi
    d-)yaralanmaların önlenmesi bu 3 şık çalışanı doğrudan etkiliyor.fakat verimin düşmesi sonrasında kazaya sebebiyet vermesi gayet dolaylı.bence hata yok bu soruda

16. bünyamin yavuz

bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

B kip 28 Aşağaıdakilerden hangısınde risk değerlendirmesinde sayısal skorun verilmesinin faydali sonuçu yoktur.
    A- Bir riskiin zamn içerisinde azlıp azalmadığı
    B- Risklerin kabul edilir olup olmadığını denetlemek
    C- Tehlikein siddetinin saptanması
    D- Risklern birbiriyle kıyaslanması

Cevabın tehlikenin siddetiin saplanması olması bence çok yanlış sonuçta tehlikenin büyüklüğüne göre bir rakam veriliyor.eğer o rak büyükse tehlikenin siddeti fazla küçükse az haksızmıyım arkadaşlar?

17. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

15 idi... ewt zam gelmiş hemde %100 :(

18. nur

nur TÜİSAG Üyesi

eğer iş yerindeki şiddetleri o yaptığımız risk analizlerine göre belirleyebilseydik o zaman yaralanma,ölüm diye bişey olmazdı bence..şiddet demek vereceği zarar demektir.önemsiz olarak gördüğümüz ve numaralandırdığımız bir tehlike herkeste aynı sonucu vermez.kimisi bi yerden düşer kolu kırılır kimi ölür.ayrıca diğer şıklar rakamsal kıyaslama yapılması adına daha uygun.

19. replican

replican TÜİSAG Üyesi

tespitlerinize aynen katılıyorum

20. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar dilekçenin el yazısı olması gibi bir şart var mıdır?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica