13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündügünüz Soru Yada Sorular ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

Teşekkürler aynı şeyi söylemişiz. Yönetimin Gözden geçirmesi demek , mevcudiyeti, olumsuzlukları incelemek denetlemektir, ancak Yönetimi gözden geçirmek demek, sizin işletmenizi yönetenlerin denetlenmesi demektir. Bir harf geçen sınavda olduğu gibi bu sınavda da bu soruyu iptal ettirecektir.

2. yavuzozbeyli

yavuzozbeyli TÜİSAG Üyesi

Soruda Risk Değerlendirmesini soruyor. Yani risk analizi başka bir süreç, Risk Değerlendirmesi başka.....
    Tehlikenin şiddeti Risk Analizinde göz önüne alınır. Risk Değerlendirmesinde Risk skoru değerlendirilir.
    Yani risk analizi ile Risk Değerlendirmesi aynı şey değil. Fark burada.

3. gzmgngr

gzmgngr TÜİSAG Üyesi

siz belliki sınırda geçmişsiniz sorular iptal olurda benim doğrularımda gider diye korkuyosunuz. kendi korku ve bencilliğinize başkalarını alet etmeyin lütfen.eminimki 68 olsaydınız bu düşünce yapınızla ilk siz iptal edilsin diye yorum yapardınız

umutist, Sdt, Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. birgül

birgül TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. birgül

birgül TÜİSAG Üyesi

72.soruda vardiyalı çalışmalarda cinsiyet ayrımı yoktur o yüzden dikkat edilecek bir husus değildir.soruda gece çalışmalarında diyor ağır ve tehlikeli işler demiyor

6. birgül

birgül TÜİSAG Üyesi

bencede kendisi aynı durumda olsaydı eminim herkesten yardım isterdi şuan sınrda kalan yardım etmek boynumuzun borcu sonuçta onlarda emek vermişler aralık sınavında birbirimize nasıl yardımcı olduysak şimdide olmalıyız diye düşünüyorum.bencillik yapmak insanlığa yakışmaz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Sdt, umutist, Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. caner.karagöz

caner.karagöz TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar bence en büyük bomba şu:

B kitapçığındaki ergonomi ile ilgili olan soru.
    "İsyeri Psikolojik düzenlemesi değildir" olan soru.
    B kitapçığında cevap C şıkkı.
    Ama A kitapçığında doğru cevap D şıkkı olarak girilmiş.

Ben B kitapçığından girdim sınava yani yanlış gözüküyor sorum.
    Yani cevap D şıkkı olmalı ( A kitapçığındaki gibi)

Ne düşünüyorsunuz?

8. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

Ben ya sınırdan kalırsam korkusu içerisinde ben kalacağıma başkaları kalsın düşüncesindesiniz anlaşılan. Bu tutumunuzu çok yanlış buluyorum. Siz bu durumda olsaydınız arkadaşlar ben kendi başımın çaresine bakarım diyebilecek miydiniz acaba? Kendi başınıza gelmesinden korktuğunuz şey için başkalarının yanmasına seyirci olmak takdire şayan..

9. bünyamin yavuz

bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

tam olarak b kitapçığı kaçıncı soru?

10. silaefe

silaefe TÜİSAG Üyesi

Hocam,toplam demesini gerektirmiyor zaten . arada ile bağlacı(buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların )ile verilmiş 2 ünite var. Tüzük aynı yer için birer adet olarak veriyor.Yani bir tane buhar çıkış yeri için ;bir tanede ön ısıtıcı için kaç adet eder?(Sorular soru en az kaç adet diye verilmiş).

GKCN07 bu yazıya teşekkür etti.
  11. Doğuş

Doğuş TÜİSAG Üyesi

bu soruya itraaz edemessin çünkü daha öncelerden böyle bir soru çözmüştüm. bel ağrısının en fazla olduğunu biliyorum işitme kaybı herkesde olabilir diye birşey yok ayrıca sektöre de gerek yok çünkü Bel ağrısı her sektörde olabilen bir ergonomik ilke sorunu.

12. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

1475 sayılı İş Kanununda yer alan ancak yeni Kanunla büyük oranda ortadan kaldırılan çalışma yasaklarının eşitlikçi anlayış ile ne derece bağdaştığı sorusu gündeme gelebilecektir. Sanayiye ait işlerde gece çalışma yasağı kadın erkek eşitliğine aykırılığı Avrupa Adalet Divani kararları ile tespit edilmiş olmaları nedeniyle yeni Kanunda yer almamıştır. Bunun gibi, ağır ve tehlikeli işlerde kadınların çalıştırılması yasağı da yerinde bir kararla kaldırılmıştır.
    Parg. 8.Ancak yeni Kanunun 72. maddesinde anlaşılmaz bir şekilde, kadınların yeraltında ve su altında çalıştırılmaları yasaklanmıştır. Bu konuda Kanunun lâfzî yanında gerekçesinde de herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Bu düzenlemenin 45 sayılı ve 21.6.1935 tarihli ILO sözleşmesinin gereği

13. bünyamin yavuz

bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

soruyu buldum yanlış bakmışsınız b kitapçığı 78 . sorunun cevabı D yani problem yok.

14. hsk01

hsk01 TÜİSAG Üyesi

soru numarasını söylermisin hangi soru

15. Ramazan Aydemir

Ramazan Aydemir TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR SİZLERE İNANAMIYORUM İPTAL EDİLMESİ BEKLENEN SORULAR VAR TABİ Kİ AMA BU DEĞİLDİR Kİ HA BEN GEÇTİM BANANE BUNDAN BU KADAR BENCİL OLMAYIN ARKADALAR... YARIN ÖBÜR GÜN BU SEKTÖRDE AYNI İŞİ BERABERCE YAPICAZ GÖNÜL İSTER Kİ HERKES GECSİN. AMA İTİRAZ GEREKTİREN SORULARA İTİRAZ EDİLMESİ TARAFINDAYIM... BÖYLE KOPMUŞLUK VE BİR BÜTÜNLÜK SAĞLANAMIYCAKSA 100 DE ALSANIZ BU SEKTÖRDE TUTUNAMAZSINIZ BENCE...

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  16. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

İTİRAZ - 1

A Kitapçığı – 75.soru
    B Kitapçığı – 49.soru
    Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda, kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcılarının üzerine en az kaç adet emniyet supabı konmalıdır?
    Cevaplar
    A) 1
    B) 2
    C) 3
    D) 4

İlan edilen cevap A şıkkı

İtiraz Nedeni: Türkçenin yanlış kullanılması sonucu sorunun anlam bütünlüğü bozulmuş olup cevap yanlış değerlendirilmiştir. İlgili soruda iki farklı nokta üzerine konabilecek en az supab sorulmaktadır. Bu da ilgili tüzük gereği 1 er adetten toplam 2’dir. Cevabın “B” şıkkı olarak değiştirilmesi yada sorunun iptali gerekmektedir.

İlgili Tüzük maddesi;
    MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.
    İTİRAZ -2

A Kitapçığı – 17
    B Kitapçığı – 26
    Kuruluş İçi Uygunsuzlukların ele alındığı inceleme hangisi olamaz?

Cevaplar
    A) İç tetkik
    B) Dış Tetkik
    C) Denetim
    D) Yönetimi Gözden Geçirme

İlan edilen cevap B şıkkı Dış Denetim

İtiraz Nedeni:Uluslararası TS EN ISO standartlarında “Yönetimi Gözden Geçirme” tanımı yoktur, “Yönetimin Gözden Geçirmesi” vardır. Yönetimi gözden geçirmek cümlesi, bir kurumu oluşturan yöneticilerin denetlenmesi anlamı taşır, yönetimin gözden geçirmesi ise o kurumdaki yapılan uygulamaların denetlenmesi anlamı taşır. Ayrıca Tetkik ile ilgili Uluslararası standart TS EN ISO 19011 Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri Tetkik Kılavuzu standardı referans alınmaktadır. İlgili Standardın Madde 3.1 de tetkik tanımı yapılmakta ve madde 4. 6 da Yönetim değil Yönetimin gözden geçirmesi olarak açıklanmıştır. İlgili sorunun iptali gerekmektedir.

4.6Yönetimin gözden geçirmesi Kuruluşun üst yönetimi, İSG yönetim sisteminin sürekli uygunluğunu, yeterliliğini ve etkinliğini sağlamak için kendi belirlediği aralıklarla İSG yönetim sistemini gözden geçirmelidir.

İTİRAZ – 3

A Kitapçığı – 100
    B Kitapçığı – 74
    Aşağıdakilerden hangisi yetişkin eğitimi ( andragoji ) ilkeleri içinde yer almaz.

Cevaplar
    A) Eğitimin amaç ve hedeflerinin belirlenmesi.
    B) Yetişkinin öğrenme süreçlerine katılmasının gerekmesi.
    C) Öğrenme için olumlu eğitim ortamı hazırlanması.
    D) Eğitimin sonunda ölçme/değerlendirme yapılabilmesi

İlan edilen cevap “B” şıkkı

İtiraz Nedeni:Andragoji üzerine yazılan tüm tez çalışmalarında yetişkin eğitim ilkeleri arasında “Yetişkinin öğrenme Süreçlerine katılması gerekliliği” maddesi mevcuttur. Kaynak EDS -331 Bu kapsamda ilgili sorunun iptali gerekmektedir.

umutist, tayfun1959 ve Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  17. burcu t.

burcu t. TÜİSAG Üyesi

18. burcu t.

burcu t. TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı 72. soru da; gece çalışmalarında dikkate alınacaka faktörlerden birisi değildir? bu soru hatlımı değilmi arkadaşlar

19. ftmakk

ftmakk TÜİSAG Üyesi

gercekte

gercekten yaşadıklarımızı yazmışsınız ..tesekkürler..

serkan4121 bu yazıya teşekkür etti.
  20. köksal yağmur

köksal yağmur TÜİSAG Üyesi

yönetiminin gözden geçirmesi, YGG, yönetim gözden geçirmesi, yönetimin gözden geçirmesi....ne olursa olsun, şıklarda ""dış tetkik"" var.Bir şekilde bu soruyu yanlış yapan arkadaşlar olabilir ama yönetimin gözden geçirmesi yerine yönetim gözden geçirmesi olduğu içinmi soruyu yanlış yaptınız gerçekten onu anlamış değilim.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica