Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

emine aslihan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
cimere yazın yoksa tehlikeli sınıfa bakan C ler işsiz kalacak.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1 Temmuz'da yürürlüğe giren yönetmeliği 3 Temmuz'da ertelemiş bir bakanlıktan bahsediyoruz. O yüzden "bu saate kadar ertelenmediyse artık ertelenmez" diye düşünmeye hiç gerek yok..

Armağan Altınkaynak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Çalıştığım OSGB yüzde 99 erteleneceğini söyledi. Desteksiz sallamaz diye düşünüyorum.

gokaysener

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
2017 yılında hatırlıyorum 27 ocak ta ertelenmişti 1 ocak 2019 a ve o tarihe kadar hiç bir ses çıkmamıştı bence gene aynı hesap olur gibi geliyor

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
2017 yılında hatırlıyorum 27 ocak ta ertelenmişti 1 ocak 2019 a ve o tarihe kadar hiç bir ses çıkmamıştı bence gene aynı hesap olur gibi geliyor
Demek 2017 i hatırlıyorsun, aradan 2 sene geçmiş...
bu süre zarfına kadar 6 ayda Yüksek Lisans diploması veriyorlar onu da almaya da çalışmadın mı?

gokaysener

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Demek 2017 i hatırlıyorsun, aradan 2 sene geçmiş...
bu süre zarfına kadar 6 ayda Yüksek Lisans diploması veriyorlar onu da almaya da çalışmadın mı?
Gerek duymadım OSGB de tam zamanlı olarak çalışıyorum hatta sınava bile sigorta günüm dolmasına rağmen geç başvurdum geç girdim bana kalırsa bu sistem ve zemin kesinlikle sağlıklı değil ve açıkcası B sınıfı olmakta beni biraz korkutuyor ama işimi severek yapıyorum insan sağlığına ve güvenliğine çok azda olsa(işverenlerin ve çalışanların olaylara yaklaşım açısından kaynaklı) katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum bu da beni biraz mutlu ediyo ve işi sevmeme neden oluyor ama işin bir de diğer yanı var tabii, 1 ölümlü iş kazası ve 2 çsgb denetlemesi geçirdim 4 yıllık iş güvenliği uzmanlığı hayatımda gerçekten tamamen hem denetimlerde hemde ölümlü iş kazasında herşeyin suçlusu isg uzmanıymış gibi muamele görüyorsunuz(suçunuz azda olsa çokta olsa) ölümlü iş kazasının olduğu firmada aslında şirkete kayıtlı araçla trafik kazası sonucu oldu ve bana polisin sorduğu sabah çalışanın psikolojisi nasıldı kontrol ettin mi savcının sorduğu verdiğin isg eğitiminde adamın psikolojik durumunu neden kontrol edici bi test uygulamadın gibi sorular ben osgb de tam zamanlı uzman olarak çalışıyorum ve yaklaşık 50 firmaya bakıyorum her firmamda çalışanların sabahki psikolojik durumlarını kontrol edemem etmemde mümkün değil
2 tane hizmet verdiğimiz fabrikaya çsgb den iş müfettişleri denetime geldi fabrikada görmüş oldukları eksikliklerde direk isg uzmanına hesap soruyolar bunlar neden burda yapılmadı yaptırmadın gibisinden kendisi patrona hesap soramıyor bence çekiniyor bana ve patrona hitap ediş şekli bile bambaşkaydı neyse bu sistem böyle devam ettiği sürece biz isg uzmanları sıkıntı çekmeye devam edicez bence a-b-c sınıfı olmaktan ziyade bu işin hem uzmanlarda hem işverenlerde güvenlik kültürü oluşturulması gerektiği kanısındayım.

taner44

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Günü kurtarma mücadelesi veren geleceğini kaybeder ertelemeye ertelenirde (2 ay bile geçse gene ertelenir) gelecek ne olacak ..... endişelerim var

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Gerek duymadım OSGB de tam zamanlı olarak çalışıyorum hatta sınava bile sigorta günüm dolmasına rağmen geç başvurdum geç girdim bana kalırsa bu sistem ve zemin kesinlikle sağlıklı değil ve açıkcası B sınıfı olmakta beni biraz korkutuyor ama işimi severek yapıyorum insan sağlığına ve güvenliğine çok azda olsa(işverenlerin ve çalışanların olaylara yaklaşım açısından kaynaklı) katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum bu da beni biraz mutlu ediyo ve işi sevmeme neden oluyor ama işin bir de diğer yanı var tabii, 1 ölümlü iş kazası ve 2 çsgb denetlemesi geçirdim 4 yıllık iş güvenliği uzmanlığı hayatımda gerçekten tamamen hem denetimlerde hemde ölümlü iş kazasında herşeyin suçlusu isg uzmanıymış gibi muamele görüyorsunuz(suçunuz azda olsa çokta olsa) ölümlü iş kazasının olduğu firmada aslında şirkete kayıtlı araçla trafik kazası sonucu oldu ve bana polisin sorduğu sabah çalışanın psikolojisi nasıldı kontrol ettin mi savcının sorduğu verdiğin isg eğitiminde adamın psikolojik durumunu neden kontrol edici bi test uygulamadın gibi sorular ben osgb de tam zamanlı uzman olarak çalışıyorum ve yaklaşık 50 firmaya bakıyorum her firmamda çalışanların sabahki psikolojik durumlarını kontrol edemem etmemde mümkün değil
2 tane hizmet verdiğimiz fabrikaya çsgb den iş müfettişleri denetime geldi fabrikada görmüş oldukları eksikliklerde direk isg uzmanına hesap soruyolar bunlar neden burda yapılmadı yaptırmadın gibisinden kendisi patrona hesap soramıyor bence çekiniyor bana ve patrona hitap ediş şekli bile bambaşkaydı neyse bu sistem böyle devam ettiği sürece biz isg uzmanları sıkıntı çekmeye devam edicez bence a-b-c sınıfı olmaktan ziyade bu işin hem uzmanlarda hem işverenlerde güvenlik kültürü oluşturulması gerektiği kanısındayım.
Müfettişin acemisine denk gelmişsiniz muhtemelen. İşvereni peşinden süründüren, iş güvenliği uzmanına "yaptırmak isteyip de yaptıramadığın şeyler varsa biz söyleyelim işverene" diyen müfettişler gördüm ben...

gokaysener

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Müfettişin acemisine denk gelmişsiniz muhtemelen. İşvereni peşinden süründüren, iş güvenliği uzmanına "yaptırmak isteyip de yaptıramadığın şeyler varsa biz söyleyelim işverene" diyen müfettişler gördüm ben...
Onu bana da söylediler o kısmı atlamışım evet o konuda yardımcı oldular ama genelde yapılmayanlar için ben sorumlu tutuldum jeneratör odasını 2 senede belki en az 10 kere söyledim deftere yazdım rapor tuttum ama sağolsun müfettiş bu konuda bana yardımcı oldu

Ali ihsan Uzal33

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar erteleme olacak rahat olun. Parçaları birleştirdiğinizde koskoca erteleme olacak çıkıyor ortaya.

ayşegül esen aydın

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
AYNI şekilde ben de başvuru yaptım . sonucu yok . sadece size verilen cvp aynı cevabı aldım. bekleyip göreceğiz sanırım yapacak bir şey yok.

EZGİ ŞAHİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben de Cimer'den başvuruda bulundum. ama bir ay geçti cevap yok şuan. Peki erteleme olsun ya da olmasın, haber verilene kadar geçen sürede biz tehlikeli sınıflara bakmaya devam edersek ne olur? Herhangi bir ceza oluşur mu?

tuce__turan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben de Cimer'den başvuruda bulundum. ama bir ay geçti cevap yok şuan. Peki erteleme olsun ya da olmasın, haber verilene kadar geçen sürede biz tehlikeli sınıflara bakmaya devam edersek ne olur? Herhangi bir ceza oluşur mu?
Erteleme olmazsa sistemden atamalar yapılamaz diye düşünmekteyim. Ya da sistem uyarı verip onaylı atamalar da düşebilir.

Cansu Erkumru

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Erteleme olmazsa sistemden atamalar yapılamaz diye düşünmekteyim. Ya da sistem uyarı verip onaylı atamalar da düşebilir.
Arkadaşlar merhaba,
Bende tehlikeli işyerinde çalışan bir C uzmanım. Bugün bakanlığı aradım otomatik sistem sizi atar dedi ama pek konuya hakim gibi değildi.
Çalıştığım işyerine bu hafta içi B sınıfı uzman atanmalı mı yoksa Biraz beklemeli mi? kararsızım.
2017'de ne yaşanmıştı bilen arkadaşlardan yardım rica ediyorum

ahmet aybey

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,
Bende tehlikeli işyerinde çalışan bir C uzmanım. Bugün bakanlığı aradım otomatik sistem sizi atar dedi ama pek konuya hakim gibi değildi.
Çalıştığım işyerine bu hafta içi B sınıfı uzman atanmalı mı yoksa Biraz beklemeli mi? kararsızım.
2017'de ne yaşanmıştı bilen arkadaşlardan yardım rica ediyorum
iş yerim iş güvenliğini bütün olarak düşündüler ve iş güvenliğinde ayrıldım veya bıraktırıldım...çok tehlikeye başka arkadaş bakıyodu ben az tehlikeli ve tehlikeye bakyodum..herşey nasip..

emine aslihan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
C sınıfı uzmanlar kesinlikle cimere yazmalı talebin çok olduğu görüldüğünde erteleme olacaktır

ebru belli

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sayın İlgili;
CİMER başvurunuz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü görev, yeti ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiş olup başvuru talebinize yönelik olarak mevcutta herhangi bir düzenlememiz bulunmamaktadır. Görüş ve öneriniz kayıt altına alınmış olup yapılacak çalışmalarda göz önünde bulundurulacaktır.
Bilgilerinize sunulur.

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
geçen sene sistemdeki sözleşmeler otomatik düştü ve yenilenemedi diye hatırlıyorum ben emin değilim ama. Sonra erteleme oldu zaten ocak ayı sonuna doğru.

bilal karaman544

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
3 ocakta sürem dolacak, 1 ocakta sistem otomatik iptal ederse olaya bak, artı bireysel olarak yapıyorum bu işi, çalıştığım senelerin kıdem tazminatlarını alabilecek miyim acaba ? Firma çıkartmıyor, ben kendi isteğimle çıkmıyorum, ertelenmezse otomatik iptal olacak.

Can Yıldızlar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sistem otomatik olarak iptal ederse çok uzman için sıkıntı olur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.