2021-mayıs-a Sınıfı Sınav Soruları

ilhankaplan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
SDS lerde genelde madde olarak 19. Fiziksel ve Kimyasal Özellikler kısmı vardır. Bu bölümde toksikliği hakkında bilgi vermez. Ama elbette SDS lerde toksiklik hakkında bilgi var, onu da farklı bir başlık altında verirler. Direk SDS de bu bilgi var mı diye sorsa evet var deriz. Fakat fiziksel ve kimyasal özellikler dediği için bu başlık altında değil.

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
SDS lerde genelde madde olarak 19. Fiziksel ve Kimyasal Özellikler kısmı vardır. Bu bölümde toksikliği hakkında bilgi vermez. Ama elbette SDS lerde toksiklik hakkında bilgi var, onu da farklı bir başlık altında verirler. Direk SDS de bu bilgi var mı diye sorsa evet var deriz. Fakat fiziksel ve kimyasal özellikler dediği için bu başlık altında değil.
Cevap ne bu durmda

ilhankaplan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bunu ben de deneysel test veri yaptım ama emin misiniz yanlış olduğuna?
deneysel test bilgileri kkd kodları ile zaten verilir. Yanımaya dayanıklı eldiven için verilen kodda kaç dereceye kadar dayandığı test sonuçları paylaşılır. Ama teknik çizim bulunmaz zaten gereği de yok.

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Soru.neydi ilhan.Bey
Ben.toksik.yaptm
Dogru cevap.ne

ilhankaplan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Soru.neydi ilhan.Bey
Ben.toksik.yaptm
Dogru cevap.ne
Soru: Malzeme Güvenlik Bilgi Formlarında "Fiziksel ve Kimyasal Özellikler" bölümü içerisinde aşağıdakilerden hangisinin bilgisi yer almaz?
a) Görünüşü(Atıyorum) b) Kokusu(Atıyorum) c) Kaynama Noktası(Atıyorum) d) Tutuşma Noktası(Atıyorum) e) Toksik Bilgisi

Bu sorunun diğer şıklarını tam hatırlamıyorum. Ama burada fiziksel ve kimyasal özellikler kısmında toksik bilgisi yer almaz. Toksik bilgisi Malzeme Güvenlik Bilgi Formu içerisinde farklı bir bölüm altında verilir. YAni doğru cevap E olacak, Toksik bilgisi yer almaz.

gizemhp

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Soru: Malzeme Güvenlik Bilgi Formlarında "Fiziksel ve Kimyasal Özellikler" bölümü içerisinde aşağıdakilerden hangisinin bilgisi yer almaz?
a) Görünüşü(Atıyorum) b) Kokusu(Atıyorum) c) Kaynama Noktası(Atıyorum) d) Tutuşma Noktası(Atıyorum) e) Toksik Bilgisi

Bu sorunun diğer şıklarını tam hatırlamıyorum. Ama burada fiziksel ve kimyasal özellikler kısmında toksik bilgisi yer almaz. Toksik bilgisi Malzeme Güvenlik Bilgi Formu içerisinde farklı bir bölüm altında verilir. YAni doğru cevap E olacak, Toksik bilgisi yer almaz.
Vinc sorusu ile makine emniyet asinma yorulma vb sorularina ne cvp verdiniz

ilhankaplan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Vinc sorusu ile makine emniyet asinma yorulma vb sorularina ne cvp verdiniz
Özetle Vinçlerde hangisi doğrudur diye soruyor:
I - Bakım onarım, değişim çalışmaları bakım onarım defterine işlenir.
II- Muayene bilgisi vinç üzerine görünür bir yere asılır.
III - Bu açıklamayı hatırlamıyorum ama kesin doğruydu.
Benim Cevapım: Hepsi dedim, fakat II nin doğrulundan emin olamadım, görünür bir şekilde asılması zorunlu mu bilemedim. Ama buna da doğru dedim.

Özetle basınçlı bir kazan tasarımında hangi testler ön görülür:
I- Çekme Testi
II-Yorulma Testi
III- Uzun vadede Değişimi(Tam hatırlayamadım burayı).
Benim Cevabım: Sadece III yaptım. Çekme testi ve yorulma testleri mekanik kuvvet altında olan malzemelere yapılır. Bildiğim kadarıyla çekme testi: uzun bir metal vb. malzemenin her iki ucundan çekerek bel verme ve kopma kuvvetlerine bakarlar. Yorulma ise: Aynı hareketi tekrarlayan malzemelerin yorulup deforme olma dayanımına bakarlar, mesela trenlerin metal tekerlerinde kullanılan metallerde bu test uygulanır, sürekli dönme hareketinden dolayı deforme olur, yapıları uzar veya şekil değiştirir.

mikrop

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
EK - II

İŞ EKİPMANININ KULLANIMI İLE İLGİLİ HUSUSLAR

2.13.1. Bakım defteri bulunan makinelerde bakımla ilgili işlemler günü gününe bu deftere işlenir. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa uygun olarak güvenli elektronik imza ile imzalanmış ve elektronik ortamda saklanan kayıtlar da bakım defteri olarak kabul edilir.

BAKIM, ONARIM VE PERİYODİK KONTROLLER İLE İLGİLİ HUSUSLAR
1. Genel hususlar

1.1. İş ekipmanlarının bakım, onarım ve periyodik kontrolleri, ilgili ulusal ve uluslararası standartlarda belirlenen aralıklarda ve kriterlerde, imalatçı verileri ile fen ve tekniğin gereklilikleri dikkate alınarak yapılır.

1.2. İş ekipmanlarının bakımları (günlük, haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık ve benzeri), ilgili standartlarda belirlenen veya imalatçının belirlediği şekilde, imalatçı tarafından yetkilendirilmiş servislerce veya işyeri tarafından görevlendirilmiş kişilerce yapılır.

1.3.4. İş ekipmanında günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve benzeri düzenli aralıklarla yapılan muayeneler ile tüm bakım ve onarımlar kayıt altına alınır.

kaynak : https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=18318&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

Vinçler için buldum. Bakım defteri olacak ve kayıt edilecektir.

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Özetle Vinçlerde hangisi doğrudur diye soruyor:
I - Bakım onarım, değişim çalışmaları bakım onarım defterine işlenir.
II- Muayene bilgisi vinç üzerine görünür bir yere asılır.
III - Bu açıklamayı hatırlamıyorum ama kesin doğruydu.
Benim Cevapım: Hepsi dedim, fakat II nin doğrulundan emin olamadım, görünür bir şekilde asılması zorunlu mu bilemedim. Ama buna da doğru dedim.

Özetle basınçlı bir kazan tasarımında hangi testler ön görülür:
I- Çekme Testi
II-Yorulma Testi
III- Uzun vadede Değişimi(Tam hatırlayamadım burayı).
Benim Cevabım: Sadece III yaptım. Çekme testi ve yorulma testleri mekanik kuvvet altında olan malzemelere yapılır. Bildiğim kadarıyla çekme testi: uzun bir metal vb. malzemenin her iki ucundan çekerek bel verme ve kopma kuvvetlerine bakarlar. Yorulma ise: Aynı hareketi tekrarlayan malzemelerin yorulup deforme olma dayanımına bakarlar, mesela trenlerin metal tekerlerinde kullanılan metallerde bu test uygulanır, sürekli dönme hareketinden dolayı deforme olur, yapıları uzar veya şekil değiştirir.
Vincler icin Bakim defteri bir kaynakta geciyormu

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
EK - II

İŞ EKİPMANININ KULLANIMI İLE İLGİLİ HUSUSLAR

2.13.1. Bakım defteri bulunan makinelerde bakımla ilgili işlemler günü gününe bu deftere işlenir. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa uygun olarak güvenli elektronik imza ile imzalanmış ve elektronik ortamda saklanan kayıtlar da bakım defteri olarak kabul edilir.

BAKIM, ONARIM VE PERİYODİK KONTROLLER İLE İLGİLİ HUSUSLAR
1. Genel hususlar

1.1. İş ekipmanlarının bakım, onarım ve periyodik kontrolleri, ilgili ulusal ve uluslararası standartlarda belirlenen aralıklarda ve kriterlerde, imalatçı verileri ile fen ve tekniğin gereklilikleri dikkate alınarak yapılır.

1.2. İş ekipmanlarının bakımları (günlük, haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık ve benzeri), ilgili standartlarda belirlenen veya imalatçının belirlediği şekilde, imalatçı tarafından yetkilendirilmiş servislerce veya işyeri tarafından görevlendirilmiş kişilerce yapılır.

1.3.4. İş ekipmanında günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve benzeri düzenli aralıklarla yapılan muayeneler ile tüm bakım ve onarımlar kayıt altına alınır.

kaynak : https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=18318&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

Vinçler için buldum. Bakım defteri olacak ve kayıt edilecektir.
Teskkurler emeginiz icin

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bu yanlış..Muayene bilgisi için Rapor oluşturulur.Kağıt Rapor.
Muayene diye hatirlamiyorum.bakim.diyordu.
Muayene ile.bakim.farkli yanlismi hatirladim

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadslar basincli.kaplar yonetmwliginde
Cekme
Yorulma
Zamana karsi degisim
....
Testleri yapilir

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Guvenlik.iklimini.hatirlayan.varmi
Sık veya cevabi

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ergonomi makinede koltuk cevap? Veya sık hatirlayan arkads varmi

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Etiksel.yonetselde garanti kapsami yaptim
...cevaptn emin olan ?

ilhankaplan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ergonomi makinede koltuk cevap? Veya sık hatirlayan arkads varmi
Bu soruda makina üzerine koltuk sabitlenir demiş. Bu haricindeki bütün şıklar ergonomi, çalışanın fiziksel ve psikolojik, rahatlığını ele alan konulardı. Bu şık farklı bir konuya giriyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.