Soru : 5 Aralık 2015 Sınavı Hakkında

vago

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar. 1 sene önce kursa gitmiştim fakat sınavlara girememiştim çeşitli nedenlerden dolayı. Bu sene Aralıktaki sınava girmeye karar verdim fakat sudan çıkmış balık gibiyim. Net bir bilgi edinemediğim için konu açmak zorunda kaldım. Tüzükler artık sınavda çıkmayacaktı diye hatırlıyorum, son durum nedir acaba? Birde sınav için bana kaynak önerebilir misiniz, nerelere daha çok ağırlık vermeliyim. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Muharrem GÜVENÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar. 1 sene önce kursa gitmiştim fakat sınavlara girememiştim çeşitli nedenlerden dolayı. Bu sene Aralıktaki sınava girmeye karar verdim fakat sudan çıkmış balık gibiyim. Net bir bilgi edinemediğim için konu açmak zorunda kaldım. Tüzükler artık sınavda çıkmayacaktı diye hatırlıyorum, son durum nedir acaba? Birde sınav için bana kaynak önerebilir misiniz, nerelere daha çok ağırlık vermeliyim. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Yönetmeliklere ağırlık ver, çıkmış sorularla aynı mantık olduğu için göz at ve bol bol soru çöz, bazı rakamsal bilgiler mevcut mesela 87 desibel, deneme süresi 2 ay vs vs, onları da internetten bulursan gayet iyi olur.

ÖZGÜR ASLANN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bol bol soru ve yonetmenliklere bakmakta fayda var. Sorularda cok eskiye yonelik sorular olmasin. Cunku guncellenen yonetmenlikler var. Yanlis bilgiler aklinizda kalmasin sonra

Emine Pelin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba. Ben C sınıfı iş güv.uzmanıyım. Yüksek lisans yaptım ve 5 aralıkta B sınavına gircem. Şimdi B sınavına girebilmem için herhangi bir eğitim kurumundan eğitim almam zorunlu mu? Sınav ilanında doğrudan girebilir yazıyo ama eğitime katılma zorunluluğu var diye de duydum.. Bilginiz var mı bu konuda?

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba. Ben C sınıfı iş güv.uzmanıyım. Yüksek lisans yaptım ve 5 aralıkta B sınavına gircem. Şimdi B sınavına girebilmem için herhangi bir eğitim kurumundan eğitim almam zorunlu mu? Sınav ilanında doğrudan girebilir yazıyo ama eğitime katılma zorunluluğu var diye de duydum.. Bilginiz var mı bu konuda?

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
İşlenen son değişiklik: 30.04.2015/29342

İş güvenliği uzmanlığı belgesi
MADDE 8
...
b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
...
2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,
...
EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.

İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış iseniz herhangi bir eğitim alma zorunluluğu olmaksızın B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınava doğrudan katılabilirsiniz.

Emine Pelin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar bu arada 5 aralık sınavına girmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'ne tc kimlik no içeren ıslak imzalı bir dilekçeyle 15 eylül mesai bitimine kadar başvurmanız gerekiyo. elime geçen dilekçe örneğini ekliyorum.

Ekli dosyalar

• dilekçe.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 163

SERVET ARSLANTOSUN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
mayıs 2015 teki sınav sorularına nereden ulaşabilirim acaba ?

Emine Pelin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
sınava girmiş bi arkadaş varsa ösymnin aday işlemleri sisteminden girip tüm soruları alabilir diye biliyorum ama emin değilim.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
sınava girmiş bi arkadaş varsa ösymnin aday işlemleri sisteminden girip tüm soruları alabilir diye biliyorum ama emin değilim.

"Sınav sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere ve sınav sorularının %10'undan oluşturulan Temel Soru Kitapçığı'na aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecektir.

Sertifika alanlarına göre sınav soruları, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve kişisel şifreleri ile) 10 gün süreyle sadece ilgili adayların erişimine açılacaktır."

http://www.osym.gov.tr/belge/1-23549/2015-is-sagligi-ve-guvenligi-genel-mudurlugu-isyeri-hek-.html

SERVET ARSLANTOSUN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
aynen emine hanım ama onun da belli bir süresi var. sanırım bir hafta boyunca yayımlanıyor sonra kapatılıyor ve %10 luk kısım yayımlanıyor ösym tarafından

SERVET ARSLANTOSUN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
peki nereden bulabiliriz bu sınav sorularını ?

Emine Pelin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
doğrudur. emin değildim zaten :/ napalım tamamına çalışcaz artık ben yönetmelik okuyorum.

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ÖSym Aday İşlemleri sisteminden şifreniz ile girdiğiniz zaman sınav soruları halen açık durumda. Oradan erişebiliyorsunuz. EMİNE PELİN hanım ıslak imzalı dilekçe sizin durumunuzdaki kişiler için mi geçerli? Ben c sınıfı sınavında mayıs ayında girdim kazanamadım. Aralık ayında girecm. Dilekçe mi vermem gerekiyor anlayamadım :)

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=duyuru_12.06.2015_2 gözde hanım yanlış bilgi vermiş olmayayım duyuruyu bi inceleyin isterseniz.

- Daha önce sınava girip başarısız olan adayların, kimlik bilgileri sınav listesinde yer alacağından, söz konusu adayların ayrıca sınav listesine dâhil edilmeleri hususunda Genel Müdürlüğümüze başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır.
Evet okudum Emine hanım teşekkürler...

musakarafaki

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Emine hanım yüksek lisansı bitirdim. şimdi evrak göndermem gerekli istenilen evraklar onaylı lisans ve yüksek lisans diplomaları birde dilekçe. siz dile örneği göndermişiniz. konu eksik evrak yazıyor. ve ekte sadece yüksek lisans diploması ve lisans diploması olması gerekli değil mi güncel dilekçe elinizde mevcut ise paylaşmanızı rica ediyorum. şimdiden teşekkür ederim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.