6-7-8 Maddeler Yürülüğe Girene Kadar, C Uzmanlar Neler Yapabilir.

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında rs_6 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. rs_6

rs_6 TÜİSAG Üyesi

6331 Sayılı kanunu 6-7-8 sekizinci maddeleri hariç, yıl başı itibari ile tüm madeler yürürlüğe girmiş olacak.
    Çevremde az tehlikeli sınıfta işveren konumudaki kişilerden bazı sorularla ve tekliflerle karşılaşıyorum. Sorulardan biri 6-7-8.maddeler dışındaki maddelerin yılbaşından itibaren yerine getirilmemesi sebebi ile 26.maddedeki idare para cezaları ile ilgili karşı karşıya kalmamak için neler yapabiliriz?
    Bu konuda bize nasıl yardımcı olabilirsin gibi sorularla karşılaşıyorum.
    Az tehliklei ve 50'den az çalışanları olması sebebi ile Temmuz 2014'e kadar 6-7-8 maddlerde sorumlulukları olmamasına rağmen, risk değrlendirmesi yapılması, acil eylem planalarının yapılması,çalışanların eğitimi vs vs. sorumlulukları var.

Bende hala belgesini bekleyenlerdenim.
    Acaba belgem geldikten sonra, her hangi bir sözleşme imzalamadan, sadece o işyeri için risk değerlendirmesi,acil eylem planı hazırlayarak, çalışanların eğitimlerini verebilirimiyim.

Ve bu iş için ne kadar ücret talepedilmelidir?

M__R__T, Elif BEĞEN, Volcano ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Cem Erol

Cem Erol TÜİSAG Üyesi

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. 1 ocak itibariyle risk değerlendirmesi yapmak, çalışanlara eğitim vermek, acil durum planı hazırlamak gibi yükümlülükleri olacak. Bu işleri sonuçta İSG uzmanları yapacak. Dolayısıyla temmuza kadar herhangi bir sözleşme imzalamadan bu işlerin yapılabileceğini düşünüyorum.

3. ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK TÜİSAG Üyesi

ÇOK GÜZEL BİR SORU SORMUŞSUNUZ.BİLDİĞİM KADARI İLE C SINIFI UZMANLAR ACİL EYLEM PLANI VE RİSK DEĞERLENDİRİLMESİNİ SÖZLEŞME YAPMADAN YAPABİLİYORLAR.FAKAT SERBEST MESLEK MAKBUZU KESMEK ZORUNDA OLDUKLARINI ÖĞRENDİM.BU KONUYU ARAŞTIRALIM ARKADAŞLAR....

4. ahmeterkin

ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

bildiğim kadarıyla danışmanlık hizmeti olarak risk değerlendirmesi yapmak, çalışanlara eğitim vermek, acil durum planı hazırlamayı sözleşme olmadan yapabiliyorlar. (belgesi olanlar) ya serbest meslek makbuzu kesmek yada fatura kesmek zorundalar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. samed

samed TÜİSAG Üyesi

6. Cem Erol

Cem Erol TÜİSAG Üyesi

serbest meslek makbuzu kesme konusunda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. merve tekin

merve tekin TÜİSAG Üyesi

serbest meslek makbuzu yadad fatura kesmek için bi işyerinin olması lazım diye biliyorum ama bu durumda isg uzmanı bagımsız çalışamaz sonucu cıkıyo. e o da olmaz

8. Burak Vahit Duman

Burak Vahit Duman TÜİSAG Üyesi

Şirket olmadan Şahsi işletme kurulabilmesi lazım.

9. merve tekin

merve tekin TÜİSAG Üyesi

yada muhasebeci tutucaksın..yuzde 20 stopaj vericen 18 kdv..elinde bişe kalmıyo bide muhasebeciye ayrı para vericen
    elinde bişe kalmıyo

ali rıfat aydın bu yazıya teşekkür etti.
  10. rs_6

rs_6 TÜİSAG Üyesi

2014 temmuza kadar risk değerlendirmesi, acil eylem planlarının hazırlanması ,çalışanların eğitimi vs vs. maddelerin yerine getirilmesi için iş güvenliği uzmanlarının, sözleşme imzalamadan, serbest meslek makbuzu kaşılığında (veya alternatif bir metadla) yetkilendirilmesi, yada işverenlerin 2014 temmuzu beklemeden tüm kananu uygulamak üzere İş Sağlı ve Güvenliği hizmetlerini şimdiden almaya başlamaları gerekir.Alternatif düşüncesi olan, özellikle site yönetiminden arkadaşarın ve tecrübe sahibi arkadaşların aydınlatıcı bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

11. hdagdeviren

hdagdeviren TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar kanunda risk değerlendirmesi ile ilgili madde şu şekilde :

"Risk değerlendirmesi, kontrol, ölçüm ve araştırma
    MADDE 10 (1) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür."

Benim buradan anladığım; 6-7-9. maddeler yürürlüğe girene kadar iş veren risk değerlendirmesini kendi yapabilir ki acil durum planları için de bu durum geçerli, eğitim için de zaten bir eğitim kurumuyla anlaşma yapmak zorunda ama iş veren keyfe keder risk değerlendirmesi - acil durum planları eğitimlerin organizasyonu için bir OSGB ya da isg uzmanı ile anlaşabilir.

rs_6 bu yazıya teşekkür etti.
  12. rs_6

rs_6 TÜİSAG Üyesi

İşverenin risk değerlendirmesini kendisinin yapabilmesi için, iş güvenliği uzmanı olması gerekir.
    Aksi takdirde herkesin yapabileceği bir durum ortaya çıkmaz mı?

13. murat aytekin

murat aytekin TÜİSAG Üyesi

risk değerlendirmesi yapmak için uzmanlık şartı yok.. bu biraz ucu açık bir konu bu... isg uzmanı da risk değerlendirmesi yapar diye bir ibare yok bildiğim kadarıyla... bu iş ekip işi... tek kişinin yapması bazı noktaların gözden kaçması anlamında sakıncalı olacağı kanaatindeyim. saygılar.

14. rs_6

rs_6 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar yeni tönetmeliğinin yayınlanmasının ardından farklı yorumu olan varmıdır?

15. hsynkrgz

hsynkrgz TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica