İptal Ağır Ve Tehlikeli Işler Yönetmeliği Kaldırıldı

Konu, 'Taslaklar, İptaller ve Diğerleri' kısmında Burak HEKİM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. tülay_kulak

    tülay_kulak TÜİSAG Üyesi



    arkadaşlar yönetmelik ortadan kalkınca periyodik muayeneler için hangi maddeyi değerlendireceğiz.3 yılda 1 ile yılda 1 arasında çelişkiler ortaya çıktı



     
  2. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi



    1-3-5 yılda bir "İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK"



     
    OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
  3. öncelikle ağır ve tehlikeli işler ibaresi kaldırıldı...
    Risk değerlendirmesi yapıp ortam ölçümleri yaptırıldaktan sonra çalışanların görev tanımlarına göre kimyasal biyolojik fiziksel vb risklere göre uygun tetkikler yapılır

     
    krisografi bu yazıya teşekkür etti.
  4. krisografi

    krisografi TÜİSAG Üyesi

    bu tetkikleri sadece iş yeri hekimin,n yapması yeterli olur mu?
    yani dışardıan bir hastaneden mi olmalı raporlar?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. bu tetkikleri herhangibir hastaneden yaptırabilirsiniz. ancak raporları devlet hastanesi , aile hekimleri veya işyeri hekimleri düzenleyebilir.

     
  6. EmreA

    EmreA TÜİSAG Üyesi

    Raporlar düzenleme konusunda İş Yeri Hekimi tamamdır ancak Devlet Hastanesi ve Aile Hekimlerinin düzenleyebileceği konusunda emin misiniz?
    Ancak ve ancak anlaşmalı olduğu İş Yeri Hekimi düzenleyebilir şeklinde bir bilgi var. Yanlış mıdır acaba?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. EmreA

    EmreA TÜİSAG Üyesi

    6331 madde 15'den alıntı yapıyorum:
    "(3) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir."

    Aile hekimi veya hastanelerin bu konuda herhangi bir yetkisi olduğunu sanmıyorum. 08.02.2013 itibariyle muhakkak iş yeri hekiminden alınması gerekiyor şeklinde yorumladım.

    Kaçırdığım bir nokta varsa belirtin lütfen.

     
  8. DHeMLy-CHaY

    DHeMLy-CHaY TÜİSAG Üyesi

    Tetkikleri hastahanelere yaptırırsın, raporları iş yeri hekiminiz düzenler. Başka türlü olmaz arkadaşlar, karıştırmayın. Yönetmelikler yoruma açık ancak iş yeri hekimi mecburiyetinin anlamı da budur.

     
  9. Musa Durmuş

    Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi



    18.01.2014 tarih ve 28886 sayılı resmi gazetede yayınlanan torba yasada şöyle der:

    Madde 21.....

    "Tabipler, iş yeri hekimliği eğitimini alma ve iş yeri hekimliği belgesine sahip olma şartı aranmaksızın 10 dan az işçi çalıştıran az tehlikeli iş yerlerinin iş yeri hekimliği görevini yapabilir."

    yine aynı maddede;

    “Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında ve kurumlarının izniyle aylık otuz saati geçmemek üzere işyeri hekimliği yapabilir.”


    sonuç olarak
    a- 10 dan az çalışanı olan az tehlikeli işlerde herhangi bir tıp doktoru bu belgeleri verebilir (iş yeri ile anlaşmalı yada yada OSGB de çalışıyorsa)
    b- aile hekimleri tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde iş yeri hekimliği sertifikası olmasa dahi. bu belgeleri düzenleyebilir (iş yeri ile anlaşmalı yada yada OSGB de çalışıyorsa)

     
  10. krisografi

    krisografi TÜİSAG Üyesi

    peki arkadaşlar, belirli olması gereken rapor formatı var mı?

     
  11. krisografi

    krisografi TÜİSAG Üyesi

    peki arkadaşlar, belirli olması gereken rapor formatı var mı?

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica