Soru : Alt İşverenin İşçisinin My Belgesinin Olmaması, Denetim Esnasında Asıl İşvereni Etkiler Mi?

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar,
Toplu konut inşaatı yapan bir firmada çalışmaktayım. Konutların bazı yapı inşa işlerinde altişverenler kullanılıyor. Ve bu işe bağlı altişverenin işçileri var.

Altişveren in personellerinde MY belgesi olmaması, üst işvereni yasal anlamda nasıl etkiler?

Cezai durumlar ve prosedürler nasıl işler?

Selçuk Çiftlik

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Alt işverenlik yönetmeliği İşyerini bildirme
MADDE 5 –
(1) Alt işveren, kendi işyeri için Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrası hükmüne göre bildirim yapmakla yükümlüdür.

Bu bildirimi yapan alt işveren firma kodu ile SGK nezninde sizin Şantiye SGK No-1 (ya da 2-3-4) olarak numaralandırılırlar.

Sizinde fark ettiğiniz gibi asıl işveren sizsiniz ve bu durumda 4857 sayılı iş kanunu
MADDE 2
- Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi denir. Bu ilişkide asıl işveren, alt işverenin işçilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak bu Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden alt işveren ile birlikte sorumludur maddesi devreye girer.

Olayınız özelinde 6331 sayılı
Çalışanların Eğitimi Madde 17
- (3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz hükmü bulunmaktadır.

Y
ukarıda ifade edilen kanuni gerekliliklere göre benim şahsi kanaatim; sizin asıl işveren olarak MY belgesi olmadığını tespit ettiğiniz çalışanların sahanızda bulunuyor ve çalışıyor olmalarından asıl sorumlu alt işverininiz iken sizde müteselsil sorumluluk kapsamında tali sorumlusunuz. Bu sorumluluktan doğan vazifeyi yerine getirdiğinizi ve bulgularınızı paylaştığınızı gerek görülmesi durumunda ibra edebilmelisiniz.

Önerim hem yazılı hem de sözlü olarak işvereninizi konu hakkında bilgilendirip, konuyu ilk kurul gündeminde tartışmaya açmak ve tespitinizi onaylı deftere işlemeniz yönünde olacaktır.

Saygılarımla.

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
alt iş veren olsa da

İşverenin genel yükümlülüğü

MADDE 4 – (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;

a) Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.

b) İşyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.

c) Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

ç) Çalışana görev verirken, çalışanın sağlık ve güvenlik yönünden işe uygunluğunu göz önüne alır.

d) Yeterli bilgi ve talimat verilenler dışındaki çalışanların hayati ve özel tehlike bulunan yerlere girmemesi için gerekli tedbirleri alır.

(2) İşyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.

(3) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yükümlülükleri, işverenin sorumluluklarını etkilemez.

(4) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin maliyetini çalışanlara yansıtamaz

yani asıl iş verenin sorumluluğunu kaldırmaz ...

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

MADDE 6 – (1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.

(2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.

(3) Çalışma yeri veya iş değişikliği, iş ekipmanının değişmesi, yeni teknoloji uygulanması gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkacak risklerle ilgili eğitimler ayrıca verilir.

(4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:

a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

(5) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir.

(6) Herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.

yukarıdaki dikkat edersen paylaştığım yasa ve yönetmelik taşeron diye ayrım yapmıyor... eğer çalışanın my yoksa çalıştırmazsın, çalıştırıyorsan sorumluluk asıl iş verendedir.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar,
Toplu konut inşaatı yapan bir firmada çalışmaktayım. Konutların bazı yapı inşa işlerinde altişverenler kullanılıyor. Ve bu işe bağlı altişverenin işçileri var.

Altişveren in personellerinde MY belgesi olmaması, üst işvereni yasal anlamda nasıl etkiler?

Cezai durumlar ve prosedürler nasıl işler?
Arkadaşların genel olarak söylediklerine katılmakla birlikte ek olarak şunları da eklemek isterim. Öncelikle ihale edilen iş, asıl işverenin uzmanlık alanına girmiyorsa; örneğin çelik konstrüksiyon imalatı ve montajını ele alalım. Bu aşamada uzmanlık %100 ihaleyi alan firmada olacaktır. Bu aşamada yapılacak Anahtar teslim iş sözleşmesi; ihaleyi alan firmayı esas işveren pozisyonuna getirmektedir (Yargıtay kararları mevcuttur), bu aşamada ana işveren devre dışı kalabilmektedir. Ancak kontrol ve denetim yetkisi hiç bir zaman bitmez (kusursuz sorumluluk prensibince). Ana işveren, anahtar teslim iş sözleşmesi hükümlerinin yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmeli ve sürekli denetime tabi tutmalıdır. Bunların arasına mesleki yeterlilik belgeli çalışanların pozisyonu da dahildir. Örneğin imzalanan sözleşmede myk onaylı belgesiz işçi çalıştırılamaz yazılmış ise; sahada myk belgesiz tek bir çalışan bile olmamalıdır. Var olması ihaleyi alan firmanın sorumluluğundadır. Kontrol ve denetim yetkisi de ana işverendedir. Dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım. Tespiti halinde sorumluluk ihaleyi alan firmanındır. Ana işverene de kontrol ve denetim görevini yerine getirmediği için idari ceza kesilir.
Kolay gelsin.

Selçuk Çiftlik

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşların genel olarak söylediklerine katılmakla birlikte ek olarak şunları da eklemek isterim. Öncelikle ihale edilen iş, asıl işverenin uzmanlık alanına girmiyorsa; örneğin çelik konstrüksiyon imalatı ve montajını ele alalım. Bu aşamada uzmanlık %100 ihaleyi alan firmada olacaktır. Bu aşamada yapılacak Anahtar teslim iş sözleşmesi; ihaleyi alan firmayı esas işveren pozisyonuna getirmektedir (Yargıtay kararları mevcuttur), bu aşamada ana işveren devre dışı kalabilmektedir. Ancak kontrol ve denetim yetkisi hiç bir zaman bitmez (kusursuz sorumluluk prensibince). Ana işveren, anahtar teslim iş sözleşmesi hükümlerinin yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmeli ve sürekli denetime tabi tutmalıdır. Bunların arasına mesleki yeterlilik belgeli çalışanların pozisyonu da dahildir. Örneğin imzalanan sözleşmede myk onaylı belgesiz işçi çalıştırılamaz yazılmış ise; sahada myk belgesiz tek bir çalışan bile olmamalıdır. Var olması ihaleyi alan firmanın sorumluluğundadır. Kontrol ve denetim yetkisi de ana işverendedir. Dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım. Tespiti halinde sorumluluk ihaleyi alan firmanındır. Ana işverene de kontrol ve denetim görevini yerine getirmediği için idari ceza kesilir.
Kolay gelsin.

Selamlar,

Tek itirazım "Örneğin imzalanan sözleşmede myk onaylı belgesiz işçi çalıştırılamaz yazılmış ise; sahada myk belgesiz tek bir çalışan bile olmamalıdır. Var olması ihaleyi alan firmanın sorumluluğundadır" ifadenize.

Malumunuz, hiçbir sözleşme maddesi kanunun üzerinde olamaz ve bu durumda MY eksik olan personelin çalışamama nedeni sözleşme hükümleri değil 6331 madde 17 olmalıdır. (Tamamen doğru bir uygulama pratiği yaratabilmek adına yazdım, amacım sizi düzeltmek ya da rencide etmek değil).

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Selamlar,

Tek itirazım "Örneğin imzalanan sözleşmede myk onaylı belgesiz işçi çalıştırılamaz yazılmış ise; sahada myk belgesiz tek bir çalışan bile olmamalıdır. Var olması ihaleyi alan firmanın sorumluluğundadır" ifadenize.

Malumunuz, hiçbir sözleşme maddesi kanunun üzerinde olamaz ve bu durumda MY eksik olan personelin çalışamama nedeni sözleşme hükümleri değil 6331 madde 17 olmalıdır. (Tamamen doğru bir uygulama pratiği yaratabilmek adına yazdım, amacım sizi düzeltmek ya da rencide etmek değil).
Kastımı yanlış anlamışsınız. Malum üzerine MYK şu aşamada 48 adet meslek grubu için belgelendirmeyi zorunlu tutmuştur. Ancak hali hazırda 1000' e yakın meslek grubunda da belgelendirme yapabilmektedir. SADECE ZORUNLULUK BERTARAFI İÇİN 48 ADET MYK BELGESİ YETERLİ İKEN diğer gruplara da MYK belge verebilmektedir. Bu detay aşamasında sözleşmeye madde konulabilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.