Apartmanlarda Acil Durum Planları

Konu, 'Acil Durum Eylem Planları' kısmında mansurozturk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. mansurozturk

mansurozturk TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar hepinize merhaba.
    Bir apartmanın risk analizini hazırlıyorum. Hemen hemen bitti sayılır.
    Fakat acil planları ile ilgili nereden başlayacağım konusunda hiçbir fikrim yok . Apartmanda sadece
    1 çalışan var. Ekipleri kimlerden oluşturacağız, ekiplerin eğitim alması konusu.
    Elinde apartmanlar için hazırlanmış acil durum planları örneği olan varsa lütfen paylaşabilir mi.
    Bu arada iş para karşılığı yaptığım bir iş değil. Patronum oturduğu apartman için istedi.
    Bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

ibrahimurtaza, vedatbalkan, Murat BERK ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. chemistanbul

chemistanbul Banned

ekipleri apartman sakinlerinden kurabilirsin.

3. unforgiven2

unforgiven2 TÜİSAG Üyesi

yaptıgın risk analizini paylaşabilirmisşnşiz

4. mansurozturk

Arkadaşlar Acil durumlarla ilgili çalışmalarda bazı alıntılar yaptım. İlk paylaşımı yapan arkadaşlara teşekkür ederim.
    İstediğiniz gibi kopyala yapıştır yapabilirsiniz.
    Bazı arkadaşlar sanki işlerini ellerinden alacakmışız gibi paylaşım yapmıyorlar.
    Benim yaptığım analiz burada, eksikleri varsa lütfen düzeltme için uyarılarda bulunun.
    Şimdiden teşekkürler

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

ORHAN ÜNAL, birold, erenberker20 ve 214 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. istanbul44

istanbul44 TÜİSAG Üyesi

bakanlığın yayınladığı formu doldurmakta gerekmez mi?

vedatbalkan bu yazıya teşekkür etti.
  6. mansurozturk

Hangi form, paylaşabilirmisiniz?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Mavidern

Mavidern TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben bakanlığın hazırladığı form üzerinden gittim. eklediğim bilgiler de var.

8. uzman_26

uzman_26 TÜİSAG Üyesi

TATAR 27
    ÇOK BAŞARILI ÇOK KAPSAMLI ÇALIŞMALAR TEBRİK EDERİM

9. istanbul44

istanbul44 TÜİSAG Üyesi

Apartmanlarda risk değerlendirme Rehberi
    Ayrıca bu rehberde şöyle bir ibare var.Bu kontrol listesi doldurulduktan sonra saklanacak diyor.Şiz analizi ne zaman yaptınız bu rehber 1 martta yayınlandı.

10. istanbul44

istanbul44 TÜİSAG Üyesi

Çalışmanızda güzel olmuş :)

11. Aykut Karakuş

Aykut Karakuş TÜİSAG Üyesi

Bunu hazırlayan arkadaşın ellerine sağlık mükemmel bir çalışma olmuş gönül rahatlıyla kullanabilirsiniz

12. tanora

tanora TÜİSAG Üyesi

Risklerin belirlenmesi ve analizi
    MADDE 9 – (1) Tespit edilmiş olan tehlikelerin her biri ayrı ayrı dikkate alınarak bu tehlikelerden kaynaklanabilecek risklerin hangi sıklıkta oluşabileceği ile bu risklerden kimlerin, nelerin, ne şekilde ve hangi şiddette zarar görebileceği belirlenir. Bu belirleme yapılırken mevcut kontrol tedbirlerinin etkisi de göz önünde bulundurulur.
    (2) Toplanan bilgi ve veriler ışığında belirlenen riskler; işletmenin faaliyetine ilişkin özellikleri, işyerindeki tehlike veya risklerin nitelikleri ve işyerinin kısıtları gibi faktörler ya da ulusal veya uluslararası standartlar esas alınarak seçilen yöntemlerden biri veya birkaçı bir arada kullanılarak analiz edilir.
    (3) İşyerinde birbirinden farklı işlerin yürütüldüğü bölümlerin bulunması halinde birinci ve ikinci fıkralardaki hususlar her bir bölüm için tekrarlanır.
    (4) Analizin ayrı ayrı bölümler için yapılması halinde bölümlerin etkileşimleri de dikkate alınarak bir bütün olarak ele alınıp sonuçlandırılır.
    (5) Analiz edilen riskler, kontrol tedbirlerine karar verilmek üzere etkilerinin büyüklüğüne ve önemlerine göre en yüksek risk seviyesine sahip olandan başlanarak sıralanır ve yazılı hale getirilir.

Risk kontrol adımları
    MADDE 10 – (1) Risklerin kontrolünde şu adımlar uygulanır.
    a) Planlama: Analiz edilerek etkilerinin büyüklüğüne ve önemine göre sıralı hale getirilen risklerin kontrolü amacıyla bir planlama yapılır.
    b) Risk kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması: Riskin tamamen bertaraf edilmesi, bu mümkün değil ise riskin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için aşağıdaki adımlar uygulanır.
    1) Tehlike veya tehlike kaynaklarının ortadan kaldırılması.
    2) Tehlikelinin, tehlikeli olmayanla veya daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi.
    3) Riskler ile kaynağında mücadele edilmesi.
    c) Risk kontrol tedbirlerinin uygulanması: Kararlaştırılan tedbirlerin iş ve işlem basamakları, işlemi yapacak kişi ya da işyeri bölümü, sorumlu kişi ya da işyeri bölümü, başlama ve bitiş tarihi ile benzeri bilgileri içeren planlar hazırlanır. Bu planlar işverence uygulamaya konulur.
    ç) Uygulamaların izlenmesi: Hazırlanan planların uygulama adımları düzenli olarak izlenir, denetlenir ve aksayan yönler tespit edilerek gerekli düzeltici ve önleyici işlemler tamamlanır.
    (2) Risk kontrol adımları uygulanırken toplu korunma önlemlerine, kişisel korunma önlemlerine göre öncelik verilmesi ve uygulanacak önlemlerin yeni risklere neden olmaması sağlanır.
    (3) Belirlenen risk için kontrol tedbirlerinin hayata geçirilmesinden sonra yeniden risk seviyesi tespiti yapılır. Yeni seviye, kabul edilebilir risk seviyesinin üzerinde ise bu maddedeki adımlar tekrarlanır.

Sevgili uzman arkadaşlar risk değerlendirme yönetmeliğine bakarak değerlendirmenizi yapmanızı tavsiye ederim. bu değerlendirmede bir sürü önlem alıyorsun ve riskin kabul edilebilir seviyeye inderemiyorsun!!!!! ve verdiğin sklalar bence çok yüksek bir inşaat vs ye girince her şeye ölüm kabul edilemez verip işi mi durduracan ? iş yerindeki durumu göz önüne ne kadar aldınız? çalışanın çalışmalarını ne kadar izlediniz?

vedatbalkan, erkanersoy ve taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
  13. sevgideger

sevgideger TÜİSAG Üyesi

14. sevgideger

sevgideger TÜİSAG Üyesi

Arkadaş, eline sağlık çok güzel olmuş fakat apartmanlarda acil eylem planları yapılmalıdır şartı aranmıyor.

15. mansurozturk

Arkadaşlar ben bunu hem ihtiyacı olanlar kullansın hemde eksikleri ile ilgili bende bilgileniyim diye yaptım.
    Herkes bişeyler yazmış orumlar yapmış. Eksik gördüğünüz yerleri varsa düzeltinizi yeniden paylaşınız.
    İnsanı paylaşımdan soğutmayınız. Sevgi arkadaş acil eylem planını hazırladım ister yada istemez ne yapayım sileyimmi?
    Bu apartmanda neyin ölümcül olacağına netten sizmi karar vereceksiniz, yoksa gidip araştırma yaptım ben mi karar verecem.
    Teşbihte kusur varsa affola, buyurun düzeltin, yada siz kendi analizinizi koyun bizde öğrenelim.
    Foto çok lazımsa paylaşayım fakat benim fotoların size bir faydası olacağını sanmıyorum. :)

mstfycl, rkuday, dd99ee88 ve 15 kişi daha buna teşekkür etti.
  16. murtaza yılmaz

murtaza yılmaz TÜİSAG Üyesi

Moderatör: Forumda teşekkür mesajı yasaklanmıştır. Lütfen teşekkür butonunu kullanınız.

vedatbalkan ve mansurozturk bu yazıya teşekkür etti.
  17. emrahakb

emrahakb TÜİSAG Üyesi

hıdır gürbüz bu yazıya teşekkür etti.
  18. eren-ahmet

eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

aksine kabul edilebilir risk yazmak o kadar kolay değil malesef
    yönetmelikten bahsediyoruz doğru ancak isg uzmanlarını koruyacak herhangi bir yönetmelik maddesi henüz yok
    en ufak bir şeyde kendinizi savcı karşısında bulduğunuz bir piyasada bu durum oturana ve isg mühendisleri korunana kadar risk analizlerinde paranoya durumu yaşamak ve bu şekilde yapmak bizim faydamıza olacaktır

sizde bilirsiniz ki öngörülebilir risk tespiti sonrası oluşacak bir kazada birebir sorumlusunuz
    tabi bunu söylerken el aletleri kullanımınıda yüksek risk sınıfına sokmak doğru değil ama kabuledilebilir risk yazmakda okadar kolay olmamalı

kazasız günler...

vedatbalkan ve köksal_55 bu yazıya teşekkür etti.
  19. rs_6

rs_6 TÜİSAG Üyesi

bilgi paylaştıkça çoğalacaktır.

ibrahimurtaza ve köksal_55 bu yazıya teşekkür etti.
  20. mubim

mubim TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar acil durum eylem planı yapılmalıdır şartı yok diye yazmışsınız. Bu durum sadece apartmanlar için mi geçerli yoksa çalışan sayısı belli bir sınırda olan yerler için mi geçerli? Nerede yazdığını bulamadım?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. apartman acil eylem planı örneği

Yandex.Metrica