Arkadaşlar Desteğinize Ihtiyacım Var(streç Makinaları Hkn.)

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında tugce.z. tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. tugce.z.

tugce.z. Guest

slm arkadaşlar;
    risk analizi yaparken streç makinalarıyla ilgili, yönetmelik ve mevzuatlarda detaylı bir bilgiye ulaşamadım ; bu konuda fikri olan varsa bana yardım edebilir mi? ya da makinalarla ilgili genel önerileri yazsam analize yeterli olur mu dersiniz!
    şimdiden teşekkürlerrr :)

Ekli Dosyalar:

2. okhan

okhan TÜİSAG Üyesi

Tuğçe Hanım,
    Aşağıdaki şekillerde hareket edebiliriz.
    1- Dediğiniz gibi makinelerin genel risklerini yazabiliriz.
    2- Makinenin hareketli parçaları var mı? Koruyucuları var mı? Sağlıklı çalışıyor mu? El, kol sokulabiliyor mu? Emniyet sensörleri, sviçleri var mı? Çalışıyor mu? Yaklaşma koruyucuları var mı? Topraklaması var mı? Dışarıdan kumanda panosuna ulaşılıyor mu? Paspas var mı? vb.
    3- Bunu kullanan operatör arkadaşların fikirlerini alabiliriz. En iyi onlar bilir, hatta size geçmiş dönemde yaşanılan iş kazası varsa onu anlatırlar ilave riskler çıkabilir.

Yardımcı olabildim mi?

3. tugce.z.

tugce.z. Guest

olabildiniz tabiki tşk. ederim.
    okhan bey peki tüm bu (...Yaklaşma koruyucuları var mı? Topraklaması var mı? Dışarıdan kumanda panosuna ulaşılıyor mu? Paspas var mı? vb.)
    herbirini tek tek madde olarak mı risk analizine yazmalıyım; yoksa 'streç makinası' olarak tek bi maddede toplasam yeterli mi.. kafa karışıklığı yaratmamışımdır umarım :evet:

4. okhan

okhan TÜİSAG Üyesi

Ben konuşma dilinde yazdım siz mevzuat dili ile yazarsınız. Ya da bana mailinizi gönderseniz size benzer birşey yollarım. Kendinize göre özelleştirirsiniz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

tugce.z. bu yazıya teşekkür etti.
  5. yusufhayriye

yusufhayriye TÜİSAG Üyesi

Makinenin elektrik kaçağına bağlı elektrik çarpma risk ile, koruyucusuz olması uzuv kayıp riskini aynı satır da yazamazsınız makine için belirlediğiniz her bir riski ayrı satırda yazmalısınız...

6. okhan

okhan TÜİSAG Üyesi

Doğrudur, katılıyorum. Zaten yolladığım örnek de bu şekilde.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. fatihkrty

fatihkrty TÜİSAG Üyesi

tuğce hanım mesleğiniz ne bilmiyorum ama işniz zor bir makina müh veya makina öğretmeninden destek alın çünkü makinanın genel hali itibarı ile orijinalliğini itirmiş tüm koruyucu ekipmanları cıkarılmış analdığım kadarı ile pekte iyi bir işletme değil onun içindirki çok iyi bir çalışma yapmanız lazım özellikle açıktaki dönen aksamlar için bakanlık müfettişleri bu konuda çok hassas bizat şahit oldum.İleride kaza olunca ucu size dokunma ihtimali çoktur.

8. tugce.z.

tugce.z. Guest

Burası işletmenin arka tarafı ve ewt ne yazıkki biraz sıkıntılı bir yer.. Arkadaslar hepinize desteğiniz için tşk. Ederim.. Çok yardımcı oldunuz :)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica