Risk D. Atık Su Arıtma Tesisleri Risk Analizi

Konu, 'Çevre, Su ve Atık Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Volkan Perçin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Volkan Perçin

Volkan Perçin TÜİSAG Üyesi

Bu konuda bilgisi veya elinde dökümanı olan arkadaşlarımızın yardımlarını bekliyorum.Saygılar

2. betül solak

betül solak TÜİSAG Üyesi

atık su arıtma ile ilgili risk analizi bulduysanız benimlede paylaşırmısınız?

3. OSMAN3559

OSMAN3559 TÜİSAG Üyesi

Belediyede mi çalışıyorsunuz Betül Hanım?

4. Volkan Perçin

Betül hanım bende şu an bu konuyla ilgili döküman yok. Bulabilirsem paylaşacağım. Elinde dökümanı olan başka bir arkadaşımız varsa burada paylaşmasını ben de rica ediyorum. Saygılar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

bencaglayan bu yazıya teşekkür etti.
  5. eddi

eddi TÜİSAG Üyesi

Konvansiyonel, biyolojik, ileri biyolojik, ön arıtma, kimyasal, endüstriyel+kimyasal, terfi merkezi, deniz deşarjı ve yardımcı ünitelerden hangisine girdiğine bağlı olarak risk analizi değişmektedir. Arıtma tesisleriyle ilgili hazır bulabileceğiniz risk analizi bulmanız çok zor. Siz ne tip bir arıtma işletiyorsunuz yoksa işletme değil şantiye mi?

Volkan Perçin bu yazıya teşekkür etti.
  6. Volkan Perçin

Öncelikle Mesaja geç cevap verdiğim için özür dilerim..Eddi Bey benim aradığım risk analizi inşaat aşamasındaki bir atık su arıtma yeri için. Aynı zamanda biyolojik arıtmaya örnek verebilirseniz sevinirim. Saygılar, iyi çalışmalar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Cenk78

Cenk78 TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    Google'da "wastewater treatment plant risk analysis" yazdığınızda çok güzel örnekler çıkıyor.
    İncelemenizde fayda var.
    Adamlar bu işin kitabını yazmış sonuçta.
    Teşekkürler.

8. eddi

eddi TÜİSAG Üyesi

Volkan Bey rica ederim lütfen, sorun değil... Arıtma tesisi inşaatı yaptığınız için şu anda yapacağınız bir risk analizi çalışması tamamen yapı/inşaat sektöründeki risk analizleri ile aynı formattadır. Ancak sizin yaptığınız arıtma tesisi inşaat + işletme (garanti kapsamı) ise o zaman işletme süresi içinde geçen sürelerde dikkate alınarak risk analizinde değişikliğe gidilecektir.

Personel çalıştırılması, hazne/terfi/kapalı alan/ıslak ve kuru hazne/pompa odası gibi kapalı alanlarda çalışmalar, tamir/bakım ekibi çalışmaları, 24 saatlik çalışma olduğu için gece çalışmaları, kimyasal kullanımları ve kullanılan yerler, blower gürültüsü ve ekipman ses frekansları, gece çalışmaları olduğu için aydınlatma yeterlilikleri, mazgal/ızgara kontrolleri, düşmeler, merdiven iniş ve çıkışlarındaki tehlikeler, çatı çalışmaları/yüksekte çalışmalar, özellikle gaz oluşması ve oluşma ihtimali olan yerlerde hem sabit hem mobil gaz dedektör kullanımı ve eğitimi, girişin ve tesis çevresinin güvenliğe alınması, güvenliğin giriş kapısından itibaren başlatılması, taşeron çalışmalarında sizin onayınızın olması ve çalıştırılacak taşeronların İSG hizmetinin bulun(durul)ması/ (arıtma tesisleri artık 37.00 dan işlem gördüğü için çok tehlikeli sınıftadır), çıkan çamur/kek işlemlerinde kurutma/susuzlaştırma/kojen gibi uygulamalar ön görülüyorsa bu işleri yapacak ünite ve ekipmanların patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların korunması yön., patlayıcı gaz ortamlarında kullanılan elektrikli cihazlar (tehlike sınıfları) ts 3491'e göre exproof malzemenin seçilmesi, personelin sağlık taramalarının yaptırılması ve sağlık raporlarının aldırılması, hepatit A-B (özellikle A vurdurulmalı ve işyeri hekimi tarafından periyodik olarak takip edilmelidir. Hepatit A atıksudan geçer.) ve tetanoz aşılarının vurdurulması vb. gibi pek çok önlem alınmalı bunlar risk analizinde belirtilmelidir. Tesisinizin tehlike durumuna göre risk puanını kendiniz belirlersiniz.

Şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar. Saygılarımla...

9. deniz 85

deniz 85 TÜİSAG Üyesi

Volkan bey Atıksu arıtma tesisi inşaatında risk analizi dökümanlarını buldunuzmu acaba benim acil ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz sevinirim

10. mccclayn

mccclayn TÜİSAG Üyesi

Zamanında bir arıtma tesisi için hazırlamış olduğum dosyayı paylaşıyorum. Umarım işinize yarar.

Ekli Dosyalar:

hatice görkem ve deniz 85 bu yazıya teşekkür etti.
  11. deniz 85

deniz 85 TÜİSAG Üyesi

Teşekkür ederim fakat benim aradığım atıksu arıtma tesisi inşaatının topraktan başlamasından bitimine kadar yapılmış risk analizi.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. arıtma tesisi risk analizi

,
  2. atık su arıtma tesisi risk analizi

,
  3. atık su arıtma risk analizi örnekleri

Yandex.Metrica