Aynı Firmada Uzman Olmak

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında halit sermet dikmir tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. halit sermet dikmir

halit sermet dikmir TÜİSAG Üyesi

ben şuan bi firma da gıda mühendisi olarak çalışmaktayım. aynı zamanda bağlı oldugum fırmada uzmanlık yapmak istıyorum. firmam buna olumlu bakıyor. ancak benden bu durumun yasal oldugunu gosteren bı yazı ıstıyor. ne yapmam gerekıyor veya bu yazıyı hangı yonetmelıkten bulabılırım. yardımlarınızı beklıyorum... tesekkurler

2. AKIN ÇOBN

AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

Alo 170 yardımcı olabilir..

halit sermet dikmir bu yazıya teşekkür etti.
  3. bbaşar

bbaşar TÜİSAG Üyesi

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği

İşverenin iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili yükümlülükleri
    MADDE 5 –
    (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

Aradığınız yönetmelik bu olsa gerek....

halit sermet dikmir bu yazıya teşekkür etti.
  4. halit sermet dikmir

Akin bey alo 170 çok farklı cevaplar veriyor o yüzden gereken yanıtı alamadım teşekkür ediyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. halit sermet dikmir

Sayin Bbasar galiba aradıgim yönetmelik tam da bu ilginize çok tesekkur ediyorum

6. aykut aybirdi

aykut aybirdi TÜİSAG Üyesi

halit sermet dikmir acaba nasıl bir yol izlediniz şu an bende aynı durumdayım tam zamanlı müh. olarak çalışıyorum ve sadece isg-katip de sözleşme yaopmak yeterli oluyor mu?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. osman.koyuncu

osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

18 Aralık 'ta yayınlanan yönetmelik doğrultusunda ''uzmanlık atamanız yapıldığı anda'' diğer görevlerinizden alınmanız gerekir...
    18 Aralık 2014 PERŞEMBE
    Resmî Gazete
    Sayı : 29209
    YÖNETMELİK
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİNDE
    DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    MADDE 14 – (1) İşyerinde çalışanlar arasından işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirilmesi durumunda bu kişilerle işveren arasında; OSGB’lerden hizmet alınması durumunda OSGB ile işveren arasında sözleşme imzalanır.

(6) İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.

8. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Eğer 180 saatlik bir isg katip ataması yapılıyorsa dediğiniz doğru ama daha düşü süreli atamalarda arta kalan kısımlar 4857' nin mesai mevzuatı da göz önünde bulundurularak pek tabi başka işte yapabilirsiniz.
    Burada ki kilit cümle "iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde" bu süreyi ne belirliyor. İSG katip ataması.
    Özetle çok bir şey değişmedi:)

9. osman.koyuncu

osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

Çok şey değişti , daha önce böyle bir ibare yoktu dolayısı ile çalışma saatleri uyduğu sürece iki görev birden alabiliyordunuz. Hatta bunu müfettişlerde biliyordu. Bu cümlenin yönetmeliğe eklenmesinin nedeni de bu duruma bir çizgi çekip açıklık getirmektir. Bazı cümlelerin bir kısmını değil yazıldığı gibi tamamını okumak lazım ''İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez''

Last edited by a moderator: 23 Aralık 2014
  10. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Yanlış yorumluyorsunuz. Önemli değil 6 ay içerisinde uygulamasından doğrusu ortaya çıkar.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica