Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

iteq

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir üst sınıfa bakma konusunda erteleme, yalnızca Mayıstaki sınava girmeye hak kazanmış kişiler için geçerli olmalıydı. Sınavın ertelenmesinden dolayı mağdur olabilecek kişiler için.

Herkes için 3,5 sene ileri atıldı. Bu meslek için daha sıkıntılı günler olacaktır. A veya B olan tecrübeli kişiler fırsat buldukça mesleği terkedeceklerdir.

mustafa39

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bir üst sınıfa bakma konusunda erteleme, yalnızca Mayıstaki sınava girmeye hak kazanmış kişiler için geçerli olmalıydı. Sınavın ertelenmesinden dolayı mağdur olabilecek kişiler için.

Herkes için 3,5 sene ileri atıldı. Bu meslek için daha sıkıntılı günler olacaktır. A veya B olan tecrübeli kişiler fırsat buldukça mesleği terkedeceklerdir.
Birkaç zamandır aklımın köşesindeydi zaten. Artık daha ciddi olarak bırakmayı düşünüyorum.

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Çok şükür ertelendi. 3 yıl inşallah sıkıntıları hataları gidermekle meşgul olur bakanlık, kültür oluşması için çalışır. Kamuyu sisteme eklemek için son dakikayı beklemez, 6 saat kala az tehlikeli işyerleri için duyuru yayınlamaz. Önceden herşeye hazırlıklı olur. Uzmanların dertlerini çözerler,
***kesildi***
Yıllardır çözülemeyen sıkıntılar 3 yılda mı çözüme kavuşturulacak da ertelenmesine seviniyorsunuz?

ramazan ramazan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
2018- 2019 kalavuzuna göre; 207 üniversitede isg bölümü var. 206 üniversitede toplam 7235 öğrenci var, geriye kalan Atatürk Üniversitesinde 5000025 öğrenci var. toplamda 507260 (beşyüzyedibinikiyüzaltmış) öğrenci bulunuyor. 3,5 yıl erteleme olursa ki olacak gibi, 1.5 milyon öğrenci mezun olacak bu arada . İstihdamı koruyacağım derken komik duruma düşmüyorlar mı?

fatihergin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
şimdi ertelendiye sevinen arkadaşlar, bu yılın kasım ayında C sınıfı uzman olacak arkadaşlarımız 2023 aralığa gelince erteleme devam etsin dediğinde sizler çoktan A sınıfı olacaksınız(inşallah). o zaman yeter artık ertelenmesin bu ne böyle demeyin.
Şahsi fikrim hiç ertlenmemesi
(B sınıfı İGU olarak çok teh. sınıfta çalışan bir meslektaşınız olarak söylüyorum)

Ertelenmemesi konusundaki şahsi fikrinize katılıyorum hatta B sınıfı olarak çok tehlikeli sınıfta çalıştığınız için mağdur olma durumuz varken ve erteleme ile aslında sizin menfaatinize bir gelişme olacakken bile bu şekilde düşünmenizi tebrik ederim.

Erteleme olacaksa da çok uzatmadan sadece sınav mağduriyetini gidermek için 1/1/2021 gibi bir tarihe ötelenmeliydi.

Verdiğiniz örnek için ise şu detayı da göz önünde bulundurmak lazım bence; Kasımda C sınıfı olan kişi belgesini alıp, hemen 1/1/2021 de katip sözleşmeli çalışmaya başlarsa zaten 3 senin sonunda yani 31/12/2023 te süresini dolduruyor B sınıfı için.
Tam denk gelmese de ilk yapılacak sınav ve sınava yönelik eğitim ile B olma şansı var. Eğitim süreci ve sınav tarihi ile ilgili oluşacak boşluk için erteleme talep eden azınlık kesim yine olacaktır tabi ki sonu yok bu işin...

Ama hali hazırda şu an C sınıfı belge ile çalışanların tümü daha öncesinde süresini, eğitimini tamamlayıp ilgili tarihte yürürlüğe girecek kanun maddesini sağlayacak şekilde B sınıfı olmayı hak edecektir.
Sizin gibi (benim gibi) B sınıfı uzmanlarında büyük çoğunluğu aynı şekilde A sınıfına hak kazanabiliyor olacaktır.

Herkes için hayırlısı olsun...

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Ertelenmemesi konusundaki şahsi fikrinize katılıyorum hatta B sınıfı olarak çok tehlikeli sınıfta çalıştığınız için mağdur olma durumuz varken ve erteleme ile aslında sizin menfaatinize bir gelişme olacakken bile bu şekilde düşünmenizi tebrik ederim.

Erteleme olacaksa da çok uzatmadan sadece sınav mağduriyetini gidermek için 1/1/2021 gibi bir tarihe ötelenmeliydi.

Verdiğiniz örnek için ise şu detayı da göz önünde bulundurmak lazım bence; Kasımda C sınıfı olan kişi belgesini alıp, hemen 1/1/2021 de katip sözleşmeli çalışmaya başlarsa zaten 3 senin sonunda yani 31/12/2023 te süresini dolduruyor B sınıfı için.
Tam denk gelmese de ilk yapılacak sınav ve sınava yönelik eğitim ile B olma şansı var. Eğitim süreci ve sınav tarihi ile ilgili oluşacak boşluk için erteleme talep eden azınlık kesim yine olacaktır tabi ki sonu yok bu işin...

Ama hali hazırda şu an C sınıfı belge ile çalışanların tümü daha öncesinde süresini, eğitimini tamamlayıp ilgili tarihte yürürlüğe girecek kanun maddesini sağlayacak şekilde B sınıfı olmayı hak edecektir.
Sizin gibi (benim gibi) B sınıfı uzmanlarında büyük çoğunluğu aynı şekilde A sınıfına hak kazanabiliyor olacaktır.

Herkes için hayırlısı olsun...
benim A olabilmem için 2022 ocak ayı yeterli oraya kadar ertelensin

fatihergin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
16.07.2020 / Perşembe
12:00 PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU
Yer: Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantı Salonu

bugün toplantı biter mi, bilinmez.

İSG ertelemesinin de olduğu ilgili Torba Kanun teklifinde 4857 iş kanunundaki "işten çıkarma yasağı" düzenlemesi ile ilgili de madde var ve o maddenin geçerlilik süresi bugün son gün. Pandemi sebebiyle işten çıkarma 3 ay uzatıldı, CB de isterse 6 aya kadar uzatabilir şeklindeydi kanun maddesi.
İşte o maddenin de en fazla 3 aylık dönemler ile 30.06.2021 tarihine kadar uzatılması yönünde bir teklif var.
Bugün son günü olması sebebiyle hızlıca karara bağlanıp sonrasında kanunlaşabilir diye öngörüyorum ama bilinmez tabi..

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İSG ertelemesinin de olduğu ilgili Torba Kanun teklifinde 4857 iş kanunundaki "işten çıkarma yasağı" düzenlemesi ile ilgili de madde var ve o maddenin geçerlilik süresi bugün son gün. Pandemi sebebiyle işten çıkarma 3 ay uzatıldı, CB de isterse 6 aya kadar uzatabilir şeklindeydi kanun maddesi.
İşte o maddenin de en fazla 3 aylık dönemler ile 30.06.2021 tarihine kadar uzatılması yönünde bir teklif var.
Bugün son günü olması sebebiyle hızlıca karara bağlanıp sonrasında kanunlaşabilir diye öngörüyorum ama bilinmez tabi..
inşallah

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yıllardır çözülemeyen sıkıntılar 3 yılda mı çözüme kavuşturulacak da ertelenmesine seviniyorsunuz?
Bu süreyi değerlendirir sıkıntıları çözer temennisinde bulunuyorum ben sadece, çözemezse zaten bitişin bitişi olacağı için ya 2071 e ertelesin yada kaldırsın kanunu. Çünkü bize göre değildir demektir bu kanun. Ha bu sıkıntıları çözmeden alan genişletmek o kadar işyerini dahil edip daha da mı rezil olsun isg.

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ne kadar sürer resmi gazetede yayımlanması bilen varsa? Yazabilir mi?

tolgacakir1978

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere torba kanun ile hem C sınıfı hemde B sınıfı uzmanlar biraz daha rahatladı.

Fakat C sınıfı uzmanların bir üst sınıfa bakma durumu 1,5 yıl uzatılırken biz B sınıfı uzmanlar sadece 6 ay uzatıldı(eski yönetmelik ocak 2020)

İleride tekrar mağdur olamamak için şimdiden kamoyu oluşturulmalı ve bu süre en az temmuz 2021 yılına kadar uzatılmalı.

Ortada bir çifte standart mevcut( bununla birlikte b 'lerin a olabilmesi için c lere göre daha uzun çalışması gerekiyor.)

İşsiz kalmak istemeyen Arkadaşlara duyrulur.

Mağduriyetten kastınız nedir acaba. Ben 12 yıldır iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum vakti zamanında eğitimleri sonuna kadar alıp sınavlardan geçmek için o kadar uğraşıp A sınıfı uzman olacağım, ama daha alt sınıftaki biri benim yeirme bakamasın diye mağdur olacak öyle mi ? Bu mudur mağduriyet hakkı olmayanın hakkı olmadığı işi yapamaması mıdır mağduriyet ????? İyice ayağa düştü iş güvenliği işi.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Mağduriyetten kastınız nedir acaba. Ben 12 yıldır iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum vakti zamanında eğitimleri sonuna kadar alıp sınavlardan geçmek için o kadar uğraşıp A sınıfı uzman olacağım, ama daha alt sınıftaki biri benim yeirme bakamasın diye mağdur olacak öyle mi ? Bu mudur mağduriyet hakkı olmayanın hakkı olmadığı işi yapamaması mıdır mağduriyet ????? İyice ayağa düştü iş güvenliği işi.
Ertelenmeseydi 3 işletmemden birine hizmet veremeyecektim. ve mağduriyet olcaktı ama sağolsun bakanlık sesimiz duydu ve üst sınıfa bakmayıda erteliyor.

CAKARTA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Birkaç zamandır aklımın köşesindeydi zaten. Artık daha ciddi olarak bırakmayı düşünüyorum.
Komisyonda kabul edilen kanun teklifi aynen geçerse ben de bırakacağım.İşin ciddiyeti kalmadı maalesef..

RICARDO

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ertelenmeseydi 3 işletmemden birine hizmet veremeyecektim. ve mağduriyet olcaktı ama sağolsun bakanlık sesimiz duydu ve üst sınıfa bakmayıda erteliyor.
Alınan karar bakanlık tarafından değil,tamamen Siyasi,bu yüzden kime yönelip ***kesildi** iyi görün,,,,

Moderatör tarafında düzenlendi:

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Ertelenirse bu işi bırakacağım diyen arkadaşların zaten işe ihtiyacı yok. O yüzden ertlenip ertelenmemesi konusunda bence yorum yapmasınlar. Ama benim çalışmaya ve ailemin geçimini sağlamaya ihtiyacım var. O yüzden yok efendim iş güvenliği bitmiş, yok siz A olunca göreceksiniz. A olunca neyi göreceğim acaba, çalıştığım yerde zaten devam edeceğim.

Ne yapsaydık acaba A sınıfı uzmanların maaşları düşmesin diye işimi bıraksaydık. Vasıflı olan, iletişim kurmasını bilen zaten iyi maaş alır.

serkanca

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yarın Çam ağacı alıp süsleyecem 2021 e gireceğim. başlayacam böyle yıla.

fbturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
6331 kanun değişikliği ile ilgili,Plan bütçe komisyonu görüşme tutanakları,tamamını okumanızı öneririm. sayfa 239-263

Komisyon konuşmalarını okudum. Hem A sınıfı uzman, hem işyeri hekimi konuya hakim üyeler var, bu iyi. Bizim buralarda, forumlarda, sosyal medyada yazdıklarımızı okuyup, dikkatte alan, ilgili bakanlıklardan gelen kişilere gerekli yerlerin düzeltilmesi, bakana iletilmesini tebliğ eden üyeler de var. Belki yasa önerisi daha düzgün bir şekilde gelip kabul edilir. Mesela 3,5 yıl uzatma olmaz. İşveren sendikaları sürekli uzatma ister, kamu sürekli erteleme ister, nereye kadar belli değil. Kamu ve 50 kişinin altı işyerlerinde İSG başlayınca istihdam artacaktır, bu gibi ertelemelere tarih koyulması, denetlemelerin artması, uzman ve hekimlerin işlerini mesleki bağımsızlık içinde yürütebilmesi için maaşının yapı denetim gibi işverenden alınıp devletçe ödenmesi vs güzel konulara değinmişler.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.