Soru Bireysel Çalışma, Izlenecek Yol Nedir?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında mfk321 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

değerli arkadaşlar;
    bireysel çalışma ile ilgili bilgiler forumda bulunmakla birlikte bir karmaşa söz konusu.
    Şöyle ki;
    bireysel çalışmada, herhangi bir işyeri ile isg-katip üzerinden sözleşme yapılıp, yine internet üzerinden karşılıklı olarak onaylanıyor.
    1-bundan sonra çıktı alınıp, imzalanıp ÇSGB'na gönderilmesi gerekiyor mu?
    2-bu sözleşme haricinde, ücret ve diğer konuları içeren bir sözleşme muhakkak yapılmalı mı?
    3-tüm bunlar haricinde bir vergi mükellefi olmak gerekli mi?
    yani serbest meslek makbuzu kesilmesi gerekli mi?
    4- ya da sadece o kurumun sizi çalışma saati üzerinden gerektiği kadar sigortalı göstermesi yeterli mi?

2. selman_ozclk

selman_ozclk TÜİSAG Üyesi

Serbest calışıyorsanız işyeri bunyesinde sigortalı gözükmeniz gerekiyor iki üç gün neyse sigortanızı yatırıyorlar ve maaş kartı çıkartıp ücretinizi oradan alıyorsunuz aksi taktirde işyeri sigortasız işçi çalıştırmış olur ceza yer ve sizinde belgeniz iptal edilebilir kanun çok açık ya OSGB bünyesinde olacak yada işyeri bünyesinde

rahim34 bu yazıya teşekkür etti.
  3. vacit diliballı

vacit diliballı TÜİSAG Üyesi

Bu konuda tecrubeli arkadaslarimiz bir yonlendirici liste verirlerse cok yardimci olur..

4. Dündar CANBEYLİ

Dündar CANBEYLİ TÜİSAG Üyesi

Bireysel çalışmada Sözleşmenin ÇSGB 'ye gönderilmesine gerek yok. Ücret ve diğer konuları içeren sözleşme yapmak size kalmış.Bireysel çalışmada vergi mükellefi olmak gerekmiyor.kurumun sizi çalışma saati üzerinde sigortalı göstermesi gerekiyor.Ben bireysel olarak böyle çalışıyorum problem çıkmıyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Egemen_01

Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

Diyelimki 30 kişi çalıştıran bir inşaat firması ile bireysel olarak anlaşmak istiyorsunuz izleyeceğiniz yol şudur;
    1- 30 kişi için uzman saati minimum 6 saat olmalıdır.
    2- İşyeri ile aranızda Kısmi süreli iş sözleşmesi yapmalısınız ki işyeriniz bu sözleşme ile SGK ya müracat ederek sizin ayda 1 gün ( 1 gün diyorum çünkü SGK da 1 günlük çalışma 7,5 saat olarak baz alınır) sigortanızı yatıracak.
    3- işyeri ile sigorta işinide hallettikten sonra sözleşme yapacağınız işyerinizin e bildirge yöneticisi isg katip sistemine girerek sistemden sizi seçerek atamanızı yapacak. (atamayı yaparken minimum 6 saat olarak yapacak, sgk da 1 gün sigortalı olacağınız için maksimum 7,5 saat yapabilir. dikkat edin 8 saat yapamaz) sizde kendi e devlet şifreniz ile giriş yaparak yapılan atamayı onaylayacaksınız.
    4- İşlem tamamlanmıştır. (Herhangi bir belge imzalayarak herhangi bir kuruma göndermenize gerek yoktur.) isg katip üzerinden yapılan sözleşme resmi sözleşme sayılmaktadır.

faruk far, rahim34, Atilla EREN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

cevap yazan herkese teşekkür ederim.
    Son toparlamayı da ben yapayım arkadaşlar.
    Bunları şu yüzden yazıyorum.
    OSGB ler tek kelime ile bizi sömürüyorlar.
    Bu konuda bizi yanlış bilgilendiren muhakkak OSGB sahibidir. Bunu unutmayın.
    kesin sonuçlar şunlardır.
    1-KESİNLİKLE serbest meslek makbuzu, fatura kesme filan YOK.
    2-KESİNLİKLE Vergi dairesine kayıt YOK.
    3-Sadece işveren ile kısmi süreli sözleşme yapılacak.
    4-Minimum 1 gün sizi SGK lı gösterecek
    5-İSG-katip üzerinden sözleşme yapılacak
    6-herhangi bir yere sözleşme postalanmayacak.
    BİTTİ.
    başka birşey söyleyenlere inanmayın.
    tek yapacağınız işveren ile anlaşıp sizi SGK lı göstermesi ve kısmi süreli manuel sözleşme.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Barış12, faruk far, mehmet konal ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. vacit diliballı

vacit diliballı TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar is yerinde yalnizca risk degerlendirmesi acil eylem plani ve egitim gibi hizmetleri verecegimiz durumda da yin 1 gune sigortali olmak yetiyor mu ya da gerekli midir??

8. Emre YA

Emre YA TÜİSAG Üyesi

Sıkıntılar ;
    1. İşverenler genelde karşılarında somut bir firma görmek isterler,
    2. Gider gösterebilmek için fatura isteyebilir,
    3. Sigortaya yapmaya sıcak bakmayabilirler,
    4. Size ödeyeceği ücret üzerinden ssk yatırır mı ?

9. Emre YA

Emre YA TÜİSAG Üyesi

yeterli

10. Fatih YEDİC

Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

yetiyor ve gerekli.

11. serdal vural

serdal vural TÜİSAG Üyesi

vacit bey siz belirttiğiniz hizmetleri o işyerinin iş güvenliği uzmanı adı altında vereckseniz evt sigortalı olmanız gerekiyor.ama sadeve risk analizi ve acil durum planını para karşılığında veya parasızda yapabilirsiniz.o zamn sigortalı olmanıza gerek yok

vacit diliballı bu yazıya teşekkür etti.
  12. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

Bunları kesinlikle sorun etmeyin değerli arkadaşlar.
    kendinize güvenin.
    bunlar sorun değil hikaye.
    OSGB lerin uydurduğu hikaye bunlar.
    Asla bunları zihninize takmadan işinize odaklanın.
    karşınızdaki kişi sizden hizmet bekliyor ve bunu verebilirsiniz.
    hangi işveren vereceği 3 kuruşa bakar. BAKMAZ.
    sakın bunlara takılıp kalmayın.
    bunlar en son konuşulacak mevzular. silin zihninizden.

rahim34 ve Emre YA bu yazıya teşekkür etti.
  13. halil Özen

halil Özen TÜİSAG Üyesi

Bireysel çalışma yagınlaştırılamazsa OSGB lerin elinde oyuncak olacağız

mervezit ve karga bu yazıya teşekkür etti.
  14. AYBİKE ÇAKIROĞLU

AYBİKE ÇAKIROĞLU TÜİSAG Üyesi

Hali hazırda bir iş yerinde tam zamanlı çalışıyor ve sigortamız tam yatırılıyorsa,
    ve başka bir az tehlikeli iş yerinde ayda 1-2 saat kadar uzmanlık yapmak istersek,
    ikinci iş yerinin sigorta yapabilmesi için,
    ana iş yerinin çalışma şeklimizi tam zamanlıdan çıkarıp kısmi zamanlıya çevirmesi gerekli midir ?

15. YFŞ

YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Evet. Bunun nedeni tam zamanlı iş sözleşmesi ile işverene yapmış olduğunuz anlaşmadır.

16. Emrah Akkaya

Emrah Akkaya TÜİSAG Üyesi

Bende bireysel çalışmadan yanayım ama henüz hiç bireysel çalışmadım , umarım bir gün nasip olur :)

17. ayşegüldolumay

ayşegüldolumay TÜİSAG Üyesi

Merhaba, bende bireysel çalışmak istiyorum ama görüştüğüm tüm firmalar ağız birliği yapmış gibi fatura istiyor (gider göstermek için). merak ediyorum herkes de bu sıkıntı var mı? ne yapmak gerekiyor bu durum için.

18. Emrah Akkaya

Emrah Akkaya TÜİSAG Üyesi

Ayşegül hanım , serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz ama tabi öncesinde vergi dairesine kayıt olmanız gerek.

19. mehmet42

mehmet42 TÜİSAG Üyesi

hayır gerekmez

20. mehmet42

mehmet42 TÜİSAG Üyesi

vergi kaydı yaparak, makbuz keserek uzmanlık yapamazsınız. sadece o işyerinin sigortalısı olarak breysel çalışabilirsiniz

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica