Soru Bireysel Çalışma

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında vuralguzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. vuralguzel

    vuralguzel TÜİSAG Üyesi



    Ben de bireysel çalışmayı düşünüyorum ancak saatlerdir google amcayı epey meşgul etmeme rağmen bölük pörçük doğru/yanlış bilgilerden dolayı işin içinden çıkamadım. Şunu işlem sırasına göre biri yazabilir mi acaba?

    1) Danışmanlık şirketi kurup bu işi yapın diyenler/ Danışmanlık şirketi yalnız danışmanlık verir katip ile bilgilendirme yapamazsınız diyenler...

    2) Fatura olayı... Fabrika ile kısmi sigorta da faturaya gerek var mı? Faturasız çalışmayı kims isteme deniyor. Faturayı mevcut osgblerle anlaşarak onlar üzerinden kesebilirsiniz diyenler var. Serbest meslek makbuzu neyin nesi oluyor? Şahıs şirketi/limited şirketinin farkı avantajı dezavantajı neler?

    4) Şöyle bir yorum okudum ki hiç anlamadım:)

    serbest makbuz kesmenin avantajları da var evinin giderlerinin yarısını ,aracının tüm giderlerinin daha birçok giderini vergiden düşebiliyorsun. en iyisi kendi işinin patronu olmak. ben öyle yapıyorum.. tek sorun ayda muhasebeciye 150 tl bayılmak zorunda olmam. başka bir iş yerinde tam zamanlı sigortalı olanların bağkur pirim sorunu da yok..



    Soru işaretleri bitmiyor... Biri şunları şunları yapman gerekiyor diye belirtebilirse çok sevinirim. Yani esas sorum şu ki;

    Sertifika alındıktan sonra bireysel çalışmak için yapılması gerekenler nelerdir?




     
    hserap bu yazıya teşekkür etti.
  2. mfk321

    mfk321 TÜİSAG Üyesi



    hiçbirşey yapmaya gerek yok yalnız C sertifika ile işler zor.
    hani yeni yasa 50 nin altı tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için İsg uzm hizmeti şart koştuğu için A yada B sertifikanız varsa daha uygun olur.
    yapacağınız tek şey e-devlet şifrenizle isg-katipe girip durumunuzu kontrol etmek. aktifseniz problem yok.
    sertifikanıza göre işyeri sizi seçer ve sizde sözleşmeyi onaylarsınız. durum bu.
    işyeri açma, fatura kesme yok.
    sözleşme yaptığınız yer sözleşmeniz kadar sizi sgk lı gösteriri bu kadar.



     
  3. sdn

    sdn TÜİSAG Üyesi

    işveren İGU için ödediği ücreti vergiden düşmek istiyor..biz ise fatura ya da serbest meslek makbuzu veremiyoruz...

     
  4. vuralguzel

    vuralguzel TÜİSAG Üyesi

    Teşekkürler.

    C sınıfı uzmanları da belirli bir süre tehlikeli işlere bakabiliyordu. (Tarihi unuttum).

    SGK konusunda nelere dikkat etmek gerek? Asgari ücretten sigorta yapılmıyordan kasıt nedir? Minimum değer için 1800küsür liralık meblağdan söz ediliyor. Eksik kalan günleri kendimiz tamamlıyoruz sanırım? Ya da tamamlamazsak ne olur? Fazla olursa da bir sıkıntı olmuyor herhalde. Yani 10 fabrikaya bakıyorsun ayın 10. gününe iki fabrika denk geldi ikisi de primini yatırıyor. Veya 10 fabrikanın aylık prim günü 30 u aşıyor ise..



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. İGUcumhur

    İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

    C sınıfı uzmanları da belirli bir süre tehlikeli işlere bakabiliyordu. (Tarihi unuttum).



    Danıştay 10. Daire, TMMOB‘nin 27.11.2010 tarih ve 27768 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin yetki yönünden tamamının ve bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada, yönetmeliğin 25. maddesinin (b) bendi ile Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
    Yürütmesi durdurulan maddeler şöyle:
    Belge alma ve vize işlemleri
    MADDE 25 - (1) Belge almak veya vize işlemlerini yaptırmak isteyen kişi ve kuruluşların;
    b) Bakanlıkça belirlenen belge veya vize ücretini ödemeleri
    gereklidir.
    Bir üst sınıfta çalışma
    GEÇİCİ MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin yayımından itibaren, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar üç yıl süreyle tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar dört yıl süreyle çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilirler.

     
  6. kovboyyy

    kovboyyy TÜİSAG Üyesi





    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. kovboyyy

    kovboyyy TÜİSAG Üyesi

    size ödenen ücret maaş bordosu ile ödendiğinden zaten diğer işçilerinki gibi ödemelerini masrafa yazabilecektir. bunun dışınde istyebileceği birşey olmaz.

     
  8. Hakan BARTIN

    Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

    Vural Bey, C Sınıfı Uzmanlar değişmez ise 30 Haziran 2015 tarihine kadar Tehlikeli işyerlerine bakabilir. İSG-KATİP üzerinden firma ile sözleşme yapıyorsunuz. Sistemde belirlenen süreye göre verdiğiniz hizmet süresi için firma sizi SGK' lı yapıyor. (En az 1 günlük, daha az yapma şansı yok). SGK tavanı olan günlük 221 TL' ye kadar prim yatırabiliyor. Anlaştığınız ücrete bağlı. Eksik kalan günleri ödemek size kalmış. Öderseniz prim gününüz artar. Fazla olur ise sıkıntı olmaz. Aynı güne 2 fabrika prim günü denk gelmesi söz konusu değil. Yatırılan prim günü belirli bir gün değil. O ay için yatırılmış bir gündür.

     
    hserap bu yazıya teşekkür etti.
  9. vuralguzel

    vuralguzel TÜİSAG Üyesi


    Şimdi netleşti, teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

     
  10. vuralguzel

    vuralguzel TÜİSAG Üyesi

    Şunu sormadan da edemeyeceğim. Eksik günleri yatırırsanız prim gününüz artar dediniz. Şimdi C Sınıfından B sınıfına geçerken gerekli olan 1500 prim günü için mi söylediniz bunu? Bildiğim kadarıyla yalnız1 firmaya bakıp ayın 1 günü gitsek dahi 1 ay olarak işleniyordu bu. Sizin bahsettiğiniz prim günümüzün artmasından kastınız nedir? Muhasebe konusunda epey eksiğim var mazur görün.

     
  11. Hakan BARTIN

    Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

    Bir ayda toplamda 60 gün prim de yatsa SGK kayıtlarında 30 gün olarak kabul görür. Hizmet verdiğiniz firmada kaç günlük hizmet veriyorsanız / kaç gün için prim yatıyorsa odur. 30 gün sayılmaz.

     
    vuralguzel bu yazıya teşekkür etti.
  12. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    Merhaba,
    Bu bilginin kaynağı var mı?
    Zira "27.11.2010 tarih ve 27768 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliği" yürürlükten kalktı!

     
  13. MNG

    MNG Guest

    Şirket Gider pusulası ile ödeme yapabilir.

     
  14. emrozgr

    emrozgr TÜİSAG Üyesi

    Gider pusulasıyla masraftan düşemez. Uzmanı sgk lı personeli olarak kısmi süreli çalıştırıyor. Bununla ilgili sgk giderlerini tıpkı öteki personellerin giderlerini düştüğü gibi vergiden düşecek. Eğer OSGB den hizmet alıyorsa OSGB nin kestiği hizmet faturasının %18 ini vergiden düşürebilir.

    Bu konuya netlik getirelim arkadaşlar bireysel verilen igu hizmeti için serbest meslek makbuzu, fatura v.s. birşey kesemezsiniz. Bireysel çalışacaksanız siz işletmelerin ücretli çalışan personelleri olacaksınız tıpkı o işletmenin öteki personelleri gibi. Sadece çalışma saatleriniz o işletmenin personel sayısı ve tehlike sınıfı doğrultusunda belirlenecek. Diyelim ki işletmenin personel sayısına göre sizin oraya ayda 10 saat gitmeniz gerekiyor işveren size 10 saatlik sigorta yatıramaz min. 1 günlük sigorta yatıracak ve siz oraya ayda 10 saat gideceksiniz ve 10 saatlik hizmetinizin ücretini maaş olarak ay sonunda yada başında alacaksınız.

    İşverenin vergiden düşürmek isteme telaşına gelince, işveren (50 altı) hala olayı anlayamadığı için bunu bir muhasebe yada çevre danışmanlık hizmeti gibi algılamakta OSGB den hizmet alacaksa faturasını alır ve vergiden düşürür, ama OSGB nin vereceği hizmetin salt maliyetinin yanı sıra KDV ve 6 ayda bir ödediği %22 lik gelir vergisi de var. Yani OSGB firmalara fiyat verirken bunları düşünmek zorunda. Örneğin OSGB 15 çalışanı olan bir firmaya tüm isg hizmetleri için kdv dahil 500 TL /AY fiyat teklif ediyorsa bunun 90 TL sini ay sonunda 110 TL sinide 6 ay sonra devlete vergi olarak geri ödemek zorunda. Yani OSGB ye bu işten 300 TL para kalacak. Hiçbir benzin, yemek v.s. giderinin olmadığını düşünelim ki çok zor, birde doktor, uzman ve hemşirenin sgk pirimlerini yatırmak zorunda.. Diyelim ki OSGB sgk piriminide masraf olarak görmüyor. Kazancı 300 TL. Bunun yarısını kendi alsa geriye 150 TL kalır. Kalan 150 TL de Doktor,Hemşire ve Uzmana ödenecek. İşin püf noktası burada OSGB nin maliyetleri bireysel çalışandan çok daha fazla o yüzden bireysel uzmanın isteyeceği para ile OSGB nin isteyeceği para arasında dağlar kadar fark olmalı.. iş verende masrafdan düşme telaşından vazgeçmiş olacak.

     
    didem27 bu yazıya teşekkür etti.
  15. NAZLI KUŞVURAN

    NAZLI KUŞVURAN TÜİSAG Üyesi

    Peki Hakan Bey, kalan günleri isteğe bağlı sigorta şeklinde bizim mi yatırmamız gerekiyor?

     
  16. Hakan BARTIN

    Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

    Kalan günleri ödeme sana kalmış. Yatırabilirsin / Yatırmayabilirsin. Ancak yatırmakta ve en az aylık 30 günü sağlamakta fayda var.

     
  17. food_eng

    food_eng TÜİSAG Üyesi

    Hakan Bey Merabalar bi sorum olacak.İşverenin kendi adına ve aynı şirket adıyla olan tüm işyerleri mi dikkate alınır toplam sayı hesaplamasında?Örneğin bir iş yerinde 46 diğer iş yerinde 3 ve bir başka iş yerinde 2 çaılışanı varsa durum nasl olur?

     
  18. MNG

    MNG Guest

    Bireysel çalışmak isteyen uzman arkadaşlar,danışmanlık faaliyetlerini,"Şahıs Şirketi" kurmak suretiyle sürdürebilirler .Kurulması veya ticari faaliyetin sonlandırılması en kolay ve pratik kurumsal yapıdır.Şayet size bağlı bir çalışan ya da işin dışında farklı ek bir ticari faaliyetiniz bulunmuyorsa, "Home Office" olarak çalışabilirsiniz.Bu durumda Sabit giderlerinizi minimumda tutabilirsiniz.

    Bireysel şirket oluşumunda;
    -Serbest Meslek makbuzu kesebilirsiniz,
    -Kestiğiniz Brüt bedel üzerinden, % 20 Stopaj,% 18 KDV tahakkuk ettirmeniz gerekir.
    -Sınırlı da olsa bireysel giderlerinizin belli bir kısmını gider olarak gösterebilirsiniz.(Elektrik,telefon,internet,akaryakıt,basım yayın,bilimsel araştırma,mesleki eğitim giderleri..vb)
    -Çalışan Emekli ise,Emekli maaş gelirinden % 15 SDP kesintinti yapılır.
    -Kazancınız gelir vergisi oranları esasına göre vergilendirilir.

    Bireysel çalışmak isteyen meslek neferlerine :) başarılar ve hakkaniyet ölçeğinde insan ve meslek onuruna yaraşır kazanç dileriz.


     
    ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
  19. MNG

    MNG Guest

    Doğrudur.
    Gider makbuzu ile belgelenen giderler, "Kanunen gider Kabul Edilmeyen Gider" kapsamındadır.
    Buradaki amaç,şirket açısından yapılan ödemenin belgelenmesi amacı taşır.
    Benim kastettiğim budur.

     
  20. vuralguzel

    vuralguzel TÜİSAG Üyesi


    İşte burada karışıyor.. Şahıs şirketi ile makbuz kesebiliyoruz dediniz, yukarıda ile kesilmez denmiş. Bir başka forumda sorduğum şirket kurup fatura kesebilir miyiz sorusuna şöyle bir yanıt gelmişti: ''Şirket kurup fatura keserseniz İSG Katip üzerinden kayıt yapamazsınız, yalnızca şirkete danışmanlık verebilirsiniz.'' Yalnızca danışmanlıktan kasıt nedir? Şirketlerinde genelde fatura istediği, giderlerini belgelemek istedikleri söyleniyor bu doğru mudur?

    C Sınıfı Uzmanların tehlikeli işlere 30 Hairan 2015 tarihine kadar bakabileceği söyleniyor(Hakan Bey yukarıda belirtti), bir kesim ise bunun iptal edildiğini söylemekte. Bunu da bir netleştirsek. Hakan Bey bu kesin bilgi midir acaba?

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica