Soru Bireysel Olarak Uzmanlık Yaparken Eğitim Verebiliyor Muyuz?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında servey tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. servey

    servey TÜİSAG Üyesi



    arkadaşlar, edindiğim bir bilgiyi aktarayım size (eğitim yönetmeliğinin 13.maddesine göre)
    bireysel olarak uzmanlık yaptığımızda eğitim verebilmek için mutlaka bir OSGB ye imzalatmamız gerekiyormuş. böyle saçma bir şey olabilir mi?yardımınızı rica edeceğim.
    konu başlığında verebiliyor muyuz dedim, elbette verebiliyoruz ancak geçerliliğinin olması için eğer tam zamanlı değilsen OSGB ye onaylatmak gerekiyormuş.



     
  2. isg.biyolog

    isg.biyolog TÜİSAG Üyesi



    yok öyle bişey...öyle olsaydı serbest çalışan ve bir işyerinin isgb deki iş güvenliği uzmanı olanların da eğitimi geçersiz olurdu...



     
  3. asistoli

    asistoli TÜİSAG Üyesi

    tabiki verebilirsiniz, tutanaklala, çalışan ve işverene de imzalatır eğitiminizi verirsiniz.

     
    Zeynep KAYRA bu yazıya teşekkür etti.
  4. servey

    servey TÜİSAG Üyesi

    eğitim yönetmeliğinin 13.maddesini okur musunuz arkadaşlar



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. sencer erşen

    sencer erşen TÜİSAG Üyesi

    katipten onay alıp işyerinden sigortalı olunca isg uzmanının yapabileceği herşeyi yaparsınız..

     
    Zeynep KAYRA bu yazıya teşekkür etti.
  6. Altar VATANSEVER

    Altar VATANSEVER TÜİSAG Üyesi

    aynı fikirdeyim, doğrusu bu.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    Zeynep KAYRA bu yazıya teşekkür etti.
  7. fyıldız

    fyıldız TÜİSAG Üyesi

    eğitim verdiğiniz işyerinde kısmi süreli sigortalı olursanız OSGB'ye gerek yok

     
  8. Tolga dalgic

    Tolga dalgic TÜİSAG Üyesi

    Bizim şirkete eğitime gelen uzman ile firmada kısmi süreli iş sözleşmesi yapılmadı.

    Eğitim geçersiz midir?

     
  9. Altar VATANSEVER

    Altar VATANSEVER TÜİSAG Üyesi

    Yönetmelik maddelerine uygun değil. Yani size gelen uzman ne bir OSGB uzmanı ne de sizde 1-2 günlük dahi sigortası ödenmeyen bir uzman ise bunun verdiği eğitim yine söylüyorum yönetmeliğe göre geçersiz.

     
  10. halil Özen

    halil Özen TÜİSAG Üyesi

    kanun maddesi aşağıda ben onaylatma ile ilgili bir şey göremedim
    eğitimler ile ilgili yapılması gerekenler
    1 yıllık eğitim planı hazırlanması
    2- tehlike sınıfına göre her ay belirli bir saat eğitim verilmesi
    3 -eğitim tutanağı düzenlenip tüm çalışanlara imzalatılması
    4 işveren ve eğitimi veren (isg uzmanı veya iş hekimi ) de imzalayacak
    5 işveren imzalayacak
    6 işçilerin özlük dosyalarına bir nüshası konulacak

    MADDE 13 –
    (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

     
    karga ve Melikşah Murat Genç bu yazıya teşekkür etti.
  11. remzi gülbahar

    remzi gülbahar TÜİSAG Üyesi

    eğer herhangi bir işletmeye eğitim verilecek ise en azından bir gün sizi sigortalı göstermeli o şekilde olabilir . ve OSGB ye gerek kalmaz o şekilde. ancak tabi işveren OSGB den hizmet alabilir o zaman eğitimi veren iş güv. uzmanını sigortalatma gibi bi duruma gerek kalmaz.

     
  12. halil Özen

    halil Özen TÜİSAG Üyesi

    farklı yönetmelikleremi bakıyoruz farklı eğitimdenmi bahsediyoruz.ısgu olarak bir yerde serbest çalışarak hizmet veriyorsak .
    işçilerin aylık eğitimlerini verir.bir tutanak tutarak çalışanlarında imzalarını alırız. setifika vermemiz şart değil .
    resmi gazete 28648 sayılıda eğitim yönetmeliği baz alınır.13, madde aşağıda
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica