Soru Calisani Olmayan Tehlikeli Sinifta Uzman Hekim Istihdamı Şartmı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında naz okşar tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. naz okşar

naz okşar TÜİSAG Üyesi

SGK lı çalışanı olmayan tehlikeli sınıftaki firma hekim ve uzman çalıştırmak zorundamı..Örnek kasap mesela..

2. naz okşar

naz okşar TÜİSAG Üyesi

risk analizi ve Acil durum planı da gerekmiyor sanırım..yada bunları yapsak yeterlimi.? Uzman ve hekim zorundalığı olmasa gerek çalışanı yoksa..DOĞRUMU ARKADAŞLAR ..ACİL CVP LTF..

3. bbaşar

bbaşar TÜİSAG Üyesi

ssk lı çalışanı olmayan 6331 sayılı yasaya göre ; kendine nam ve hesabına hizmet üreten sınıftadır ve yasa kapsamı dışındadır.

naz okşar bu yazıya teşekkür etti.
  4. anladığım kadarıyla çalışan olmaksızın kendi nam ve hesabına mal veya hizmet üretimi yapmaya giriyor. Bu söz konusu olan yerde sadece kendisi mi çalışıyor ? başka çalışan yok mu? Eğer bu iş yeri 6331 sayılı kanunun 2. maddesindeki kapsam dışı ise hiç bir yükümlülüğü yok.
    "
    Kapsam ve istisnalar

MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.

b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

c) Ev hizmetleri.

ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri."

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. naz okşar

naz okşar TÜİSAG Üyesi

Teşekkürler. .hiç çalışanı yok kasabın..malum tehlikeli sınıfta. ...yasa kapsamı dışında diyorsunuz..isg katipte kaydi ticari faaliyeti görünecek..ancak çalışanı olmadığı için hiç bir raporlama ve igu ve iyh istihdamı veya OSGB hizmetine ihtiyaç yok..dogrumu anladım..şimdiden teşekkür ler recep bey..başar bey

6. ugurkartal

ugurkartal TÜİSAG Üyesi

Sigortalı çalışanı yoksa gerek yok . Risk analizime gerek yok

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. AKIN ÇOBN

AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

Risk değerlendirmesi yapılabilmesi için, en az 1 kişi sigortalı olması gerekiyor.. Sigortalı çalışan yoksa RD yok...

8. naz okşar

naz okşar TÜİSAG Üyesi

Bir de bu sitelerin, site içinde havuzlu vilların durumu var..güvenlik sağlayan personel hizmetinin dışardan alınması yönü ile mi tehlikeli sınıfa giriyor..yada kendi çalışanını güvenlik konusunda nasîl istihdam ettiğine göre mi ( sgk da..) bu tehlike sınıfı belirleniyor. .

9. akcaoz

akcaoz TÜİSAG Üyesi

ssk lı çalışanı olmayan 6331 sayılı yasaya göre ; kendine nam ve hesabına hizmet üreten sınıftadır ve yasa kapsamı dışındadır.

10. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

çalışan yoksa zorunluluk yok.

11. naz okşar

naz okşar TÜİSAG Üyesi

Şu diğer soruma cvp ltf..

12. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

kanuna ve yönetmeliklere lütfen bakın.bu şekilde uzmanlığı yürütemezsiniz

13. hcakir48

hcakir48 TÜİSAG Üyesi

Uzman arkadaşa katılıyorum. Mevzuatı okumadan olmaz...

14. ismailemrem

ismailemrem TÜİSAG Üyesi

Haklısınız arkadaşlar zaten her şey kanun, tüzük ve yönetmeliklerde yazılı araştırıp okumak lazım

15. tonay

tonay TÜİSAG Üyesi

Kanunda yazdığını biliyorum.Ama tehlikeli sınıf için 170 i arayıp sordum. Çalışanı olmasa da tehlikeli yer olduğu için gerekiyor demişlerdi.İsterseniz sizde arayıp sorun.

16. ismailemrem

ismailemrem TÜİSAG Üyesi

Nasıl olur ki çalışanı olmadığı için kanun kapsamına girmiyor kendi nam ve hesabına çalışıyor. Kanuna mı inanalım 170'den aldığımız cevaba mı?

17. tonay

tonay TÜİSAG Üyesi

Haklısınız ama aradığımda o sadece az tehlikeli için geçerli dedi ben de şaşırdım.

18. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

170' te size cevap veren kişiler sizin kadar iş güvenliği mevzuatını bilmiyor. Kaldı ki Cumhurbaşkanı dahi bir şey dese aslolan mevzuattır.

19. tonay

tonay TÜİSAG Üyesi

Peki madem hemfikiriz öyle yapılır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica