Soru Calisani Olmayan Tehlikeli Sinifta Uzman Hekim Istihdamı Şartmı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında naz okşar tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. naz okşar

    naz okşar TÜİSAG Üyesi



    SGK lı çalışanı olmayan tehlikeli sınıftaki firma hekim ve uzman çalıştırmak zorundamı..Örnek kasap mesela..



     
  2. naz okşar

    naz okşar TÜİSAG Üyesi



    risk analizi ve Acil durum planı da gerekmiyor sanırım..yada bunları yapsak yeterlimi.? Uzman ve hekim zorundalığı olmasa gerek çalışanı yoksa..DOĞRUMU ARKADAŞLAR ..ACİL CVP LTF..



     
  3. bbaşar

    bbaşar TÜİSAG Üyesi

    ssk lı çalışanı olmayan 6331 sayılı yasaya göre ; kendine nam ve hesabına hizmet üreten sınıftadır ve yasa kapsamı dışındadır.

     
    naz okşar bu yazıya teşekkür etti.
  4. anladığım kadarıyla çalışan olmaksızın kendi nam ve hesabına mal veya hizmet üretimi yapmaya giriyor. Bu söz konusu olan yerde sadece kendisi mi çalışıyor ? başka çalışan yok mu? Eğer bu iş yeri 6331 sayılı kanunun 2. maddesindeki kapsam dışı ise hiç bir yükümlülüğü yok.
    "
    Kapsam ve istisnalar

    MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

    (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

    a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.

    b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

    c) Ev hizmetleri.

    ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

    d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri."



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    naz okşar bu yazıya teşekkür etti.
  5. naz okşar

    naz okşar TÜİSAG Üyesi

    Teşekkürler. .hiç çalışanı yok kasabın..malum tehlikeli sınıfta. ...yasa kapsamı dışında diyorsunuz..isg katipte kaydi ticari faaliyeti görünecek..ancak çalışanı olmadığı için hiç bir raporlama ve igu ve iyh istihdamı veya OSGB hizmetine ihtiyaç yok..dogrumu anladım..şimdiden teşekkür ler recep bey..başar bey

     
  6. ugurkartal

    ugurkartal TÜİSAG Üyesi

    Sigortalı çalışanı yoksa gerek yok . Risk analizime gerek yok



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. AKIN ÇOBN

    AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

    Risk değerlendirmesi yapılabilmesi için, en az 1 kişi sigortalı olması gerekiyor.. Sigortalı çalışan yoksa RD yok...

     
    naz okşar bu yazıya teşekkür etti.
  8. naz okşar

    naz okşar TÜİSAG Üyesi

    Bir de bu sitelerin, site içinde havuzlu vilların durumu var..güvenlik sağlayan personel hizmetinin dışardan alınması yönü ile mi tehlikeli sınıfa giriyor..yada kendi çalışanını güvenlik konusunda nasîl istihdam ettiğine göre mi ( sgk da..) bu tehlike sınıfı belirleniyor. .

     
  9. akcaoz

    akcaoz TÜİSAG Üyesi

    ssk lı çalışanı olmayan 6331 sayılı yasaya göre ; kendine nam ve hesabına hizmet üreten sınıftadır ve yasa kapsamı dışındadır.

     
    naz okşar bu yazıya teşekkür etti.
  10. uzman

    uzman TÜİSAG Üyesi

    çalışan yoksa zorunluluk yok.

     
  11. naz okşar

    naz okşar TÜİSAG Üyesi

    Şu diğer soruma cvp ltf..

     
  12. uzman

    uzman TÜİSAG Üyesi

    kanuna ve yönetmeliklere lütfen bakın.bu şekilde uzmanlığı yürütemezsiniz

     
  13. hcakir48

    hcakir48 TÜİSAG Üyesi

    Uzman arkadaşa katılıyorum. Mevzuatı okumadan olmaz...

     
  14. ismailemrem

    ismailemrem TÜİSAG Üyesi

    Haklısınız arkadaşlar zaten her şey kanun, tüzük ve yönetmeliklerde yazılı araştırıp okumak lazım

     
  15. tonay

    tonay TÜİSAG Üyesi

    Kanunda yazdığını biliyorum.Ama tehlikeli sınıf için 170 i arayıp sordum. Çalışanı olmasa da tehlikeli yer olduğu için gerekiyor demişlerdi.İsterseniz sizde arayıp sorun.

     
  16. ismailemrem

    ismailemrem TÜİSAG Üyesi

    Nasıl olur ki çalışanı olmadığı için kanun kapsamına girmiyor kendi nam ve hesabına çalışıyor. Kanuna mı inanalım 170'den aldığımız cevaba mı?

     
  17. tonay

    tonay TÜİSAG Üyesi

    Haklısınız ama aradığımda o sadece az tehlikeli için geçerli dedi ben de şaşırdım.

     
  18. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    170' te size cevap veren kişiler sizin kadar iş güvenliği mevzuatını bilmiyor. Kaldı ki Cumhurbaşkanı dahi bir şey dese aslolan mevzuattır.

     
  19. tonay

    tonay TÜİSAG Üyesi

    Peki madem hemfikiriz öyle yapılır.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica