Tartışma Cevre Muhendislerine De Cevre Gorevlisi Sinavini Ongoren Yonetmelik Taslagi

Konu, 'Çevre Mühendisleri İçin Gerekli Bilgiler' kısmında Seda DUDU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Seda DUDU

Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

Cevre Muhendisleri Odasi tarafindan 12 aralik 2012 carsamba gunu saat 19:30 da, Cevre ve Sehircilik Bakanligi tarafindan yayinlanan "Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik" taslaginin tartisilacagi uye toplantisi duzenlenecektir..
    Ankara da olan ve katilabilecek meslektaslarimin destegini rica ediyorum.
    Tarih : 12.12.2012
    Saat : 19:30
    Yer : TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Toplantı Salonu
    Hatay 2 Sokak No:21 Kızılay ANKARA

2. SerkanCEBECIOGLU

SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

Seda Hanım,

Aşağıdaki tepkim tamamen cmo'yadır. Lütfen alınmayınız.

Bu durum(Çevre Mühendislerine sınavı uygun gören zihniyet) cmo'nun hafifliğinden kaynaklanmaktadır. Çevre görevlisi diye çıkarılan zırva pozisyona gerek mi vardı, bunca çevre mühendisi varken, Cmo masaya vurmasını bilmelidir. Zaten önceki hali de, bu hali de bir rezalet bu yönetmeliğin. Kalkıp bir gün Çevre Mühendisleri sınavsız bu belgeyi alacak diye sevinen oda yöneticilerine o toplantıya katılamasam da bir çift lafım olacak. Duruş sergilemeliler, rest çekmeliler, gerekiyorsa bu şekli ile bile yönetmelik dahilinde çalışanların disiplin kuruluna sevk edileceğini söyleyecekler, odadan kaydının silineceğini söyleyecekler. Lafın kısası dik duracaklar. Avuçlarına bir parmak bal sürüldüğünde avuçlarını yalamayacaklar. Umarım bu toplantıda en azından benim gibi düşünen bir iki meslektaş çıkar.

Saygılar

seher, Seda DUDU ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
  3. mjora

mjora TÜİSAG Üyesi

Bunları savunuyorsanız odaya gidip toplantıya katılım göstermelisiniz.

Seda DUDU bu yazıya teşekkür etti.
  4. Seda DUDU

Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

Bu konuda haklı olduğunuzu belirtmeliyim. Ne yazık ki ana konularda çok etkin olmayan bir oda var. Ve bizler de onun bir parçasıyız. Ancak bu, böyle bir durumun ortaya çıkmış olma gerçekliğini değiştirmiyor maalesef... Şuanda görüşülecek olan bu konunun bir daha gündeme gelmemesi için kesin çözümler aldırılması hususunda fikirlerimizi açıklamalıyız.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Seda DUDU

Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

Ekli dosyada taslağı görebilirsiniz...

Ekli Dosyalar:

6. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

Konuyu açan arkadaş ilgili taslakta nerede böyle bir vurgu yapıldığını gösterebilir mi? Ben çevre mühendisleri için sınav şartı göremedim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Seda DUDU

Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

MEVCUT YÖNETMELİK

İKİNCİ BÖLÜM

Çevre Görevlisinin Nitelikleri, Çevre Yönetim Birimi Kurma veya

Çevre Görevlisi Çalıştırma Kriterleri

çevre görevlisinde aranılacak nitelikler

MADDE 5

(1) Tesis veya faaliyet ile bunların çevre yönetim birimlerinde veya yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarında çalışacak çevre görevlilerinde aranılacak nitelikler şunlardır:

a) En az dört yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak.

b) En az dört yıllık üniversitelerin balıkçılık teknolojisi mühendisliği, endüstri mühendisliği, fizik mühendisliği, gıda mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, jeofizik mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği, orman endüstri mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, tekstil mühendisliği ve ziraat mühendisliği, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olmak ve Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olmak.

TASLAK

İKİNCİ BÖLÜM

Çevre görevlisi

Çevre görevlisi olacaklarda aranan nitelikler

MADDE 5 – (1) Tesis veya faaliyet ile bunların çevre yönetim birimlerinde veya yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarında çalışacak çevre görevlilerinde aranılacak nitelikler şunlardır:

a) En az dört yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak ve/veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olmak ve çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavında başarılı olmak,

b) En az dört yıllık üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyokimya, biyoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olmak ve temel çevre ve çevre mevzuatı konularında Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olmak,

c) Bu yönetmeliğin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası kapsamında çalışmış olmak,

şartlarını sağlamakla yükümlüdür.

8. Cevre5559

Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

Daha önceki yönetmeliği de tepkili idik ama bu taslak gelen gideni aratır şeklinde olmuş. Zaten iş bulmakta zorluk çeken iş bulsa da maddi açıdan tatmin olamayan çevre mühendislerini dahada sıkıntılı günler bekliyor olabilir. Neden mi ? Önceki yönetmelikle mühendislik, biyoloji, fizik, kimya mezunları ve veterinerler Eğitim ve ardından sınavla çevre görevlisi olabiliyordu. Buda çok zaman harcamak gerektiğinden şuan çevre belgesi almayı düşünmeyen bir çok kişi anlamına gelmekteydi. Eee şimdi bir sınavla iş bitecek ve herkes bu belgeyi almak isteyecektir. Ortalık çevre görevlisinden geçilmeyecek ve işletmeler şartları uygun olan bünyesindeki mühendis veya kimya, biyoloji, fizik mezunlarına bu belgeyi almaları için ek görev için baskı altına alabilecek. Böylece çevre mühendislerinin işletmelerde İş bulma şansı yok denecek kadar azalacaktır. Kanaatindeyim.:(

Seda DUDU bu yazıya teşekkür etti.
  9. Seda DUDU

Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

2. maddenin tam olarak bu şekilde geçtiğini sanmıyorum. ama ne olursa olsun çevre mühendislerine sınav konusunu kesinlikle desteklemiyorum...

10. degiray

degiray TÜİSAG Üyesi

Taslakta üsttekilerin hiçbir kesinlikle yoktur. Hangi dökümandan bakıldı bilmiyorum. Ama bu üsttekiler yazıyorsa o Çed,izinin duyuru yaptığı taslak kesinlikle değil.
    Ayrıca genel müdürlük bunun bir taslak olduğunu ve değişebileceğini belirtti. Yani bu konuda bir adım geri attılar. Odaya olan eleştirilere gelince Odanın yaptığı birçok şeyi bende beğenmiyorum. Ama oda demek biz demek. Böyle klavyeden yazması kolay icraat işi biraz zordur. Buradan ahkam kesmektense taşın altına elini koyup o şekilde eleştiri yapılmalı.

11. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım okuğum yerde ÇEvre mühendisleri için sınva dememiş, diğer branştaki kişiler için sınav şartı demiş. Hala problem nerede ben anlamadım.

12. Seda DUDU

Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

a) En az dört yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak ve/veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olmak ve çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavında başarılı olmak,

bu maddeyi dikkatle okursanız, problemi görebilirsiniz sanıyorum...

alix bu yazıya teşekkür etti.
  13. Cevre5559

Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica