Çok Tehlikeli Işyerlerinde C Sınıfı Isg Uzmanlığı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında soner mutlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. NeşeB

    NeşeB TÜİSAG Üyesi



    Ben hala benim sözleşme cevabını bekliyorum. sözleşmeyi gönderdikten sonra tehlike sınıfı değişti. çok tehlikeli oldu. ve sözleşmeyi göndereli 1 ay oldu. hala bir cevap yok. fikri olan var mı?



     
  2. Berkay Hasan Yalçın

    Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi



    Başka bir konuda da belirttim gerçi ama burada da değineyim dedim,
    çok tehlikeli sınıf sebebiyle ÇSGB'ye sözleşme göndermeseniz de SGK'ya 2635.08 koduyla bildirimde bulunulması fiilen görev yaptığınızı gösterir ve 3 sene sonra B sınıfı için eğitim ve sınav imkanı oluşturur.



     
  3. ahmet demirci

    ahmet demirci TÜİSAG Üyesi

    Ben tehlikeli sınıfta yer alan 300 çalışanlı firma ile C sınıfı İş güvenliği uzmanı olarak sözleşme imzaladım ve bakanlık onayladı. Şimdi benim firmam İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre Çok Tehlikeli sınıfa geçti. İSGGM de yetkili biri ile görüştüm sözleşmemin aynen devam ettiğini-edeceğini benim açımdan bir sıkıntı olmadığını lakin işyerimin sıkıntı yaşayacağını A yada geçici olarak B sınıfı uzmanla da çalışması gerektiğini söylediler.
    Yani hizmet açısından bir sıkıntı yok arkadaşlar. Herkes Çok Tehlikeli sınıfla sözleşme imzalayabilir. Bu bizim için bir problem oluşturmasa da iş yeri için uygun nitelikte uzman çalıştırmadığı için bir problemdir.

     
  4. vardar

    vardar TÜİSAG Üyesi

    Birkaç gün önce Alo 17o ile yaptığım görüşmede, "Çok tehlikeli sınıfta bulunan bir iş yerinde, birden fazla iş güvenliği uzmanının çalışması gerektiği durumlarda, uzmanlardan sadece bir tanesinin A Sınıfı uzman olması yeterli mi diye sorduğum soruya bu cevabı aldım : "Bir tane A sınıfı uzman varsa diğerleri B (zaten olabiliyor) ya da C sınıfı olabilir".



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. aliutku

    aliutku TÜİSAG Üyesi

    Aynen doğru kardeşim. İstrse adam 20 tane C alır. Yeterki B ya da A bir tane olsun.

    Çok tehlikeli işlerde ise 500 ün katlarında da A sınıfı zorunluluğu yok. bu konuda da işini C ile görebilir. Yeterki ilk 500 için bir tane A olsun.

     
  6. dj_shark

    dj_shark TÜİSAG Üyesi

    Bu nerde yazıyo kaynağı nedir ben bulamadım yani 2000 çalışanı olan bir yerde 4 A sınıfı uzman yerine 1 A sınıfı ve 3 C sınıfı uzman oluyor mu tam anlayamadım olayı



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. mühendis85

    mühendis85 TÜİSAG Üyesi

    İş güv. uzman. gör. yet. ve sor. hak. yönetmelik (2012)
    Madde 7
    (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

     
    müslüm bu yazıya teşekkür etti.
  8. gökhan Timur

    gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

    yönetmeliği okuyunuz hocam orada yazıyor

     
  9. sayram9

    sayram9 TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar A sınıfı uzmanın sözleşmesiyle beraber C sınıfı uzmanında sözleşmesini gönderirseniz kabul oluyor benim oldu, yalnız şöyle önemli bir kısım var A sınıfı uzmanın istihdamı devam ettiği sürece diyor.

     
  10. seher şensoy

    seher şensoy TÜİSAG Üyesi

    bu konuda bana katılırsınız katılmazsınız bilemem ama benim de bir yorumum olacak. Burda ne yazık ki bizler sözleşmelerimiz onaylanıcak mı onaylanmıycak mı sorularının cevabını tartışırken hala alınmayan önlemler nedeniyle insanlar iş kazalarına kurban gidiyor. Bugün yaşadığım ilde birkaç inşaat alanını inceledimm ve gördüğüm tek levha ' satılık 3-4 + 1 lüks daireler ' yazısıydı. YANİ HİÇ BİR ÖNLEM ALINMAMIŞ GÜVENLİKLE İLGİLİ NE YAZIK Kİ BİRÇOĞUNDA ve bakanlık hala A diyor B diyor. bu sınıf ayrılığını bi kenara bıraksalar da hepimiz işimizi yapsak. sorumluluğunu bilen bir insan zaten yaptığı işin vebalini de bilecektir A da olsa C de olsa. nedir 6331 le amaçlanan ? İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ kültürünü insanlara kanıksatmak, çalışanları ve iş verenleri bilinçlendirmek ve süreç içerisinde bu davranışları yaşam biçimine dönüştürmek , ve tehlikeleri görerek önlemler alınmasıyla iş kazalarını minimuma çekmek değil midir aslında. peki eğer ben bunları başaramayacak durumdaysam neden uzmanlık belgesi verildi bana ya da diğer arkadaşlara. BAKANLIK SINIF AYRIMINI BAŞLANGIÇ AŞAMASINDA Bİ YANA KOYUP DA DENETİMLERE BAŞLASIN DERİM BEN. LÜTFEN ÇALIŞMA İSTEĞİMİZİ, HEYECANIMIZI YOK ETMESİNLER DE BIRAKINLAR HEPİMİZ İŞİMİZİ YAPALIM ARTIK...

     
    münir, Hasan Berkman, eslem ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. UFUK ÖZBEK

    UFUK ÖZBEK TÜİSAG Üyesi

    merhaba arkadaşlar
    Ben c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak serbest olarak çalışıyorum, 20 yıl tekstil boyanelerin de çok tehlikeli sınıfta makine mühendisi teknik müdür olarak sigortalı çalıştım emekli oldum . Yeni çıkan yasada tekstil boyanelerde çok tehlikeli sınıfta çalışabilmem için ne yapılmalı?Bu şekilde c sınıfı belgesi olup, tekstil boyanelerinde çalışan varmı? Mart ayında netleşecekti isg katipte şu an tekstil boyane firması sözleşme durumunda olmuyor.

     
  12. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Öncelikle çalıştığınız il SGK na bir dilekçe ile hizmet döküm belgesi talap etmeniz gerekir.Daha sonra söz konusu işverenle yapacağınız sözleşme ve ekinde onay için Nisan ayında bakanlığa başvuracaksınız. Kalın sağlıcakla

     
    mimarkado bu yazıya teşekkür etti.
  13. ma_den_ci

    ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

    Kemal Bey SGK dan dilekçe ile hizmet döküm belgesi talep etmelisiniz dediniz. Bu hizmet dökümünü ile SGK nın internet sitesinden alabildiğimiz sigortalı hizmet dökümü arasında fark var mı ikisi ayrı belge mi

     
  14. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    O belgede zannediyorum iş yeri adı ve numarası olursa işinizi görebilir. Ancak bu bilgileri internetten alacağınız belgenin içermeyecektir. Kalın sağlıcakla.

     
  15. brktbk

    brktbk TÜİSAG Üyesi

    bu konuda kafam çok karışık. c sınıfı uzman olarak tehlikeli ve çok tehlikeli işyerinde b ve a sınıfı uzman olmadan hizmet verebiliyor muyum?

     
  16. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde bağımsız olarak C sınıfı uzman olarak hizmet verebilirsiniz. Çok tehlikeli iş yerlerinde ise en az bir A sınıfı iş güvenliği uzmanının zorunlu aylık görev süresi dışındaki süreç içinde bir alt sınıfta olan B veya C sınıfı iş güvenliği uzmanları bakanlıktan onay alarak hizmet verebilir. Kalın sağlıcakla.

     
    brktbk bu yazıya teşekkür etti.
  17. Murat Karlık

    Murat Karlık TÜİSAG Üyesi

    Çok tehlikeli iş yerlerinde en az bir A sınıfı iş güvenliği uzmanı bulundurulmalı veya geçici olarak B sınıfı.
    Benim sorum C sınıfı olarak çalışabilmem için 150 kişilik işyerinde A veya B 'nin en az kaç saat sözleşme imzalaması gerekir. birkaç saat olur mu?

     
  18. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    Merhaba,
    İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği Madde 14
    "(2) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması amacıyla işyerlerinde görevlendirilen kişilerin, doğum,
    hastalık ve yıllık izin gibi zorunlu nedenler sebebiyle değiştirilmesi ve değişiklik süresinin 30 günü geçmesi
    halinde, durum Genel Müdürlüğe bildirilir. İş Kanunundaki çalışma süreleri saklı kalmak kaydıyla, işyerine
    hizmetin sunulması için hesaplanan zorunlu süre bölünmek suretiyle birden fazla kişi görevlendirilemez."
    der. Bundan çıkan sonuç eğer Çok tehlikelide 500' ün, Tehlikelide 750' nin Az Tehlikelide 1000 kişinin üstünde çalışanınız yoksa A veya B sınıfı asgari sürenin tamamını kapsamalı, bunun üzerine ekstra C sınıfı çalışabilir.

     
    Murat Karlık bu yazıya teşekkür etti.
  19. Murat Karlık

    Murat Karlık TÜİSAG Üyesi


    teşekkür ederim
    İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğini kaçırmışım, okumamda fayda var :)

     
  20. utaham

    utaham TÜİSAG Üyesi

    Merhaba Kemal Bey, ben 2008 den bu yana inşaat sektöründe iş güvenliği müh. olarak çalışmaktayım. sgk kayıtlarında da böyle geçti. Ancak malumunuz bazı durdurmalar yüzünden nihayet 2011 ocak ayında c sınıfı sertifikamızı alabildik. Bu durumda Kasımdaki (2013) sınava girebilirmiyim, fikriniz nedir. Sertifika tarihinden önceki sgk kayıtlarına görede ortada olan çalışmalarıma bakılırsa önümüzdeki sınava girebilirmiyim. (teşekkürler)

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

  1. tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde C sınıfı iş güvenliği uzmanının

Yandex.Metrica