Demir Donatilar Ne Ile Kaldirilmali

Konu, 'Hataları Bul (Pratik yapma alanı)' kısmında ebt88 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ebt88

ebt88 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar uzun demir donatılar bez halatlarla mı kaldırılmalı yoksa zincir ile mi kaldırılmalı hangisi daha sağlıklıdır.

2. Ufuk Ylc

Ufuk Ylc TÜİSAG Üyesi

Bez halatlar zamanla keskin kenarlara sürte sürte yıpranıyor. Zincir ve kilit sistemi daha sağlıklı görünüyor.

3. Fatih ÖZTÜRK

Fatih ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

Bez halatlar donatıları agırlıgından dolayı zincire göre daha fazla sıkıyor.Demirin baglandığı kısımda pek keskinlik sözkonusu olmadıgı için halata zararı olmayacagını düşünüyorum.Ben Şantiyemde bez kullandırıyorum

4. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Yıpranmışsa 2 sinide kullanmak sakıncalıdır.Sağlam bir bez halatı,yıpranmış zincir halata değişmem.Kaldıki zincirlerin dayanıklılığı en zayıf halkanın(baklanın)dayanıklılığı kadardır.Çok sağlam bez de zincir de olabilir.Gelin görünki bunlar kaldırılırken manevracı olmuyor,herkes her yerden operatöre işaret veriyor.Bu konu halatdan daha önemli...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

eren hintoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  5. Zinciri indirmek, takmak, sökmek, geri toplayıp kaldirmak ayri bir tehlike zaten

6. asiye

asiye TÜİSAG Üyesi

HER İKİSİDE KULLANILABİLİNİR, ÖNEMLİ OLAN HALATLARIN SAĞLANLIĞI VE SAKLANMA KOŞULLARI, KULLANANLARIN BU KONUDA BİLİNÇLERİ

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. nedimyuss

nedimyuss TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu konu çok ama çok önemli özellikle de kule vinç kullanılmayan orta ve küçük ölçekli şantiyelerde.
    örneğin bizim burda 4-5. kata kadar teleskopik forkliftle veriliyor. Ama kat yükselince gırgır vinçle 3-4 demir bağlanıp çekiliyor ve çok tehlikeli oluyor. Zaten forkliftle verilişi de çok tehlikeli çünkü demir 12 mt. forkliftin sapan genişliği 1,5 mt .
    öneriler ve tecrübelerinizi bekliyorum.

8. İsmail35

İsmail35 TÜİSAG Üyesi

Bence bez veya fiber sapan kullanılmalı, demirin ağırlığı ile sıkışan sapan daha tutucu ve malzemenin kaymaması açısından iyi oluyor. yük ile araya sapanı koruyucu eski sapan parçası v.b. konması da faydalı sapanların ömrünü uzatan bir uygulamadır. Sapanların kullanım öncesi gözle kontrolu de önemlidir.

9. muratdurmus

muratdurmus TÜİSAG Üyesi

Bende şantiyelerim de genellikle bez halatlar kullandırıyorum ama kullanıma başlamadan önce mutlaka kontrol etmeye çalışıyorum. Çok ağır bir malzeme ise çelik halat kullandığımız da oluyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica