Soru Depolarda Kullanılan Kişisel Koruyucu Ekipmanlar Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında elem tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. elem

elem TÜİSAG Üyesi

Depolarda ve sevkiyat alanlarında kişisel koruyucu ekipman seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

2. servet yortumluk

servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

Depodan sevkiyatı yapılan ve depolanan; mamul, yarı mamul, ne şekilde depo alnına geliyor ve depolanıyor?
    Raf sistemi, yığma usulu mü yapılıyor, cinsleri nedir? Hangi sınıf ürünler var?
    Neye göre isg ve kkd?
    kolay gelsin,

3. eski

eski TÜİSAG Üyesi

çelik burunlu iş ayakkabısı,yüksek raf sisteml istifleme yapılıyorsa baret,kimyasallar depolanyorsa sınıflarına göre depolama yapılmalı,raf sistemi yoksa en fazla 1,5 m istif yapılmalı,kırık paletler depolamada kullanılmamalı,,raf sistemi kullanılıyorsa ağır malzemeler alt raflarda depolanmalı,depoda çalışan personel dışında depo ve sekiyat alanları diğer personel için giriş çıkış yeri olarak kullanılmamalı.transplaet kullanımı çin ve forklift kullanımı için kullanma talimatları imzalatılıp asılmalı,forklift ehliyeti olmayan kimselerin forklifti kullanması engellenmeli,

elem bu yazıya teşekkür etti.
  4. elem

elem TÜİSAG Üyesi

Depolarda mamul depolaması yapılıyor. Raf sistemi ve yığma usulü ikisi de yapılıyor. Malzeme cinsleri ağırlıklı olarak sac / galvaniz kaplı kablo kanalı taşıyıcılarıdır.
    Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. servet yortumluk

Raflar işe uygun olarak tasarlanmalı, önlerinde etekleri olmalı, ağır ve kaba ürünler alt raflara, hafif olanlar üst raflara koyulmalı,
    Yığma yapılanlar ise mutlaka duvar diplerinde belirlenmiş ve sınırları çizilmiş alanlarda ürün şekline göre istif yapılmalıdır,yürüyüş yolları belirlenmeli,kör noktalarda uyarıcılar olmalı(sesli,ışıklı, vb,)
    isg ile ilgili; rafa takılan merdiven,baret,gözlük,eldiven,yeterli aydınlatma,hareketli platform,acil aydınlatma,acil kaçış kapıları ile yetkili personel,yazılı talimatlar ve güvenlik levhaları böyle bir depo için yeterli olacaktır,
    kolay gelsin,

6. elem

elem TÜİSAG Üyesi

Servet Bey;

KKD kullanım alanlarını gösteren bir kaynak var mıdır?
    Yani şantiye , depoda gibi ben bazen acaba yanlış KKD mi aldırıyorum diye şüphede kalıyorum. işçilerle sıkıntı yaşıyorum.

Depo da ve sevkiyatta çalışan işçilere eldiven, çelik burunlu ayakkabı ve koruyucu şapka aldırttım. Koruyucu şapka takılması konusunda problem yaşıyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. yileri

yileri TÜİSAG Üyesi

Darbe emici şapkayı araç tamiri yapan arkadaşlarda keskin köşeye kafa çarpmadan korumak için kullandırıyorum.
    depoda ayakkabı eldiven ve sevk işlerinde çok kaldır indir yapanlara bel destek kemeri kullandırıyorum. Koruyucu şapka terletiyor sıkıntılı..

8. servet yortumluk

Kep tipi koruyucu şapka alırsanız , takma ve çıkarma kolaylığı açısından çalışanı zorlamayacaktır,
    kolay gelsin,

9. elem

elem TÜİSAG Üyesi

kep tipi şapka alımı yaptırmıştım ilk olarak çok tepki oldu yanlış mı yapıyorum diye bakacağım kesin bir kaynak var mıdır diye sormuştum. Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

10. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Merhaba
    Raf sistemi olmadığı zaman en fazla 1,5 metre istif yüksekliğinin olacağı ile ilgili olarak ölçüm değeri yönetmeliklerde belirtilmemektedir.
    Bu değeri nereden öğrendiğinizi sorabilir miyim.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica