Tartışma Endüstri Mühendisi Nedir?

Konu, 'Endüstri Mühendisleri İçin Gerekli Bilgiler' kısmında talos31 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. talos31

talos31 TÜİSAG Üyesi

Ben bu konuya literatürde geçen şekliyle(insan, makina, donanım, bilişim ve çevre arasındaki etkileşimi inceleyen ve bunu optimize etmeye çalışan bilim dalıdır) değil de :) direk kendi bakış açımla bir izahat getireyim; gerek gördüğümüz dersler gerek de mezunların çalışma alanından yola çıkarak çok geniş bir yelpazeye sahip olduğumuzu söyleyebilirim. mesela fabrikamızda ben satınalma bölümündeyken, diğer endüstri mühendisi arkadaşlardan birisi insan kaynakları, birisi planlama diğeri de kaynak mühendisi olarak çalışmaktadır. ancak şunu belirtebiliriz ki bizim bölümümüz 3ana çatı altında dağılamaktadır, bunlar Planlama-Yönetim-Optimizasyondur. Gördüğümüz dersler içerisinde ise en önemlileri Üretim Planlama, Yöneylem Araştırması, Simulasyon, Üretim yöntemleri olarak söyleyebilirm...

grouch, Kaan SAKA, Hasan Berkman ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Endüstri Mühendisliği denince ben şunu anlıyorum : Verimlilik için bilgi organizasyonu yapmak.

Hasan Berkman bu yazıya teşekkür etti.
  3. dilan

dilan TÜİSAG Üyesi

Ayrıca çalışılan ortada ergonomik düzenlemeler yaparak verimliliği artırmayı amaçlar.İşletmede herhangi bir nedenden dolayı oluşan zaman kaybını önler.Bunu içinde ergonomi ve zaman-metot etüdü derslerini görmektedir.Hocamın bir lafı var. : ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ n TANE ÇÖZÜME n+1 inci çözümü bulanlardır:))))

talos31 bu yazıya teşekkür etti.
  4. talos31

talos31 TÜİSAG Üyesi

aslında tarihte ilk çıkış şekli İş Etüdü ve Metot Etüdüne dayanmaktadır. yani bir işin standart zamanını belirleyip atık zamanları elemine ettikten sonra o işin eleştirisel biz gözle incelendikten sonra iyileştirilmesiyle meydana gelmiştir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Taner KARAÇAYLI ve dilan bu yazıya teşekkür etti.
  5. dilan

dilan TÜİSAG Üyesi

bununla ilgili kaynaklarınızdan yararlanabiliriz

talos31 bu yazıya teşekkür etti.
  6. talos31

talos31 TÜİSAG Üyesi

evet Dilan hanım ergonomi işçinin işe değil de işin işçiye uydurulmasıdır yani rahat bir çalışma şeklinin verimliliğe direk yansıması sağlanır. Hocaların bizim bölüme yorumları çok farklıdır bize de "çorbacı" bölüm dedikleri oldu çünkü her bölümden azar azar ders aldık.
    Frederick Taylor endüstri mühendislerinin babası olarak bilinir çok fazla metotların altında kendisinin imzası vardır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

dilan bu yazıya teşekkür etti.
  7. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Taylordan sonra Ford'unda bir çok metodu olduğunu biliyorum.
    Bütün bu metodlar sanayi devrimiyle başladı. Kimi işçinin niteliklerini arttırıyor, kimiyse işçiyi sadece bir işte uzmanlaştırıyor.

uzmancan ve dilan bu yazıya teşekkür etti.
  8. dilan

dilan TÜİSAG Üyesi

taylor ve deming den öğrenilecek çok şey var.Ne güzel işler başarmışlar.

9. dilan

dilan TÜİSAG Üyesi

Ford KANBAN ve JIT sistemini kullanarak o zamanda yapılmayan bir üretim anlayışı benimsemiş.Ardından başarı üstüne başarı ve şimdi halen öğretilen sistem yaklaşımının eseridir.

10. M.Hakan PİR

M.Hakan PİR TÜİSAG Üyesi

vay be neymiş bu endüstri mühendisliği

11. mustafa özgün

mustafa özgün TÜİSAG Üyesi

TAYLOR USTABAŞI İMİŞ.AĞIRLIKLI 10 KİŞİLİK İŞYERLERİNDEKİ VERİMİ ARTTIRMA İÇİN ÇALIŞMIŞ .YANILMIYORSAM 1870 Lİ YILLAR.
    TANIM ESKİDEN ŞÖYLE İDİ. İNSAN MALZEME MAKİNA ÜÇGENİNİ ORGANİZE EDEN BİR MÜHENDİSLİK TÜRÜ İDİ. ŞİMDİ İSE İŞİN İÇİNE FİNANS ÇEVRE BİLİŞİM İNSAN KAYNAKLARIDA GİRDİ.
    4M METODUNDA Kİ MEN MACHİNE MANECMENT MEDYA ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİ ĞİNİ OLUŞTURUYOR.
    ESKİ ADI SANAYİ MÜHENDİSLİĞİ
    AYRICA YENİ DÜNYADA YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI (HAREKAT ARAŞTIRMASI) END.MÜH. AYRI BİR BÖLÜM OLUYOR.
    SAYGILAR

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica