Soru : Forklift Şarj Alanı Standartlar

pınar ayd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Elektrik panosunun daha güvenli bir alana alınmasında fayda olur diye düşünüyorum. Alanınız açık alan olduğu için bir sıkıntı çıkmayacaktır ancak yinede çatı ile birleşen yan kısımlara havalandırmanın daha rahat olması için ızgara gibi deliklere açabilirsiniz. (h2 gazı havadan hafif olacağı için tavan kısmında birikme yapabilir.) son olarak tavana otomatik sprinkli kkt tüp montajı yaptırın herhangi bir yangın anında otomatik olarak kkt tozu püskürten sistemler var. Kabloların yerden geçmeyeceği şekilde önlem aldırın, forkliftler üstünden geçerek kablo kesikleri v.b durumlara neden olabilir. Akü kullanma talimatı alanda asılı olsun. Ateşle yaklaşılmayacağı gibi uyarı levhaları ve akülere su eklenmesi sırasında iş güvenliği gözlüğü kullanılmasının gerektiğini belirten uyarı levhaları asılı olsun. Çalışanlarada bir eğitim düzenleyip anlatırsanız iyi olur. Benim aklıma gelenler bunlar iyi çalışmalar.
yol gösterdiğiniz için çok teşekkürler önder bey kolay gelsin

pınar ayd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Gamze Hanım , Pınar Hanımın mesajlarını göremiyorum. göndermiş olduğu tek resim üzerine yorum yapacak olursam,
Öncelikle depolama faaliyetleri yürüttüğümüz için bizimde her depomuzda redresör şarj alanlarımız bulunuyor. Bu kısımlarda ;
- Yeterli havalandırmanın olmasına öncelikle dikkat ediyoruz.
- Sonrasında Redresörün konulduğu tablanın yalıtkan bir zeminde olmasını istiyoruz.
- Şarj alanının çalışanlardan izole edilmesini sağlıyoruz ki bu madde iş müfettişi kontrol noktasıdır.
vb. kontrol noktalarımız bulunuyor.
Resim için;
- Redresörlerin konulduğu tablanın yalıtkan olması sağlanmalıdır
- Çalışanlardan izole edilmesi sağlanmalıdır. Yetkisiz girişlerin önüne geçilmesi şeklinde düşünülerek, sürgülü kapı kullanılması uygun olacaktır.
- Havalandırması yeterli olduğu için bu konuya girmeyeceğim.
- Ön kısmı açık olduğu için çevresel şartların da düşünülmesi taraftarıyım. Şiddetli yağmur, kar vb. doğa olayları da düşünülmesi gerektiği kanısındayım.
- Ex-proff aydınlatma kullanılması taraftarıyım ki yeterli aydınlatma sağlansın.
- Kullanma talimatları ve uygun uyarı ikaz levhaları kullanımı yapılmalıdır.

iyi çalışmalar
fatih bey çok teşekkürler burasıda bir depo. yalnız redresör dediğiniz hangisi onu anlayamadım :( aydınlatma gece mesai içinmi düşündünüz yoksa herzaman gereklimi(açık alan olduğu için soruyorum)

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
fatih bey çok teşekkürler burasıda bir depo. yalnız redresör dediğiniz hangisi onu anlayamadım :( aydınlatma gece mesai içinmi düşündünüz yoksa herzaman gereklimi(açık alan olduğu için soruyorum)

Redresör akülerinizi doldurmaya yarayan cihazdır yani akü şarj cihazı.

pınar ayd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Redresör akülerinizi doldurmaya yarayan cihazdır yani akü şarj cihazı.
fotoğrafı gördünüzmü bilmiyorum ama üste taktıklarıda akü şarjlar değilmi:( yerdeki akümü peki :(akü ve akü şarjını ayıramıyorum nasıl ayırabilirim. sordum ama tanıdığım uzmanlarda bilmiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
fotoğrafı fördünüzmü bilmiyorum ama üste taktıklarıda akü şarjlar değilmi:( yerdeki akümü peki :(akü ve akü şarjını ayıramıyorum nasıl ayırabilirim. sordum ama tanıdığım uzmanlarda bilmiyor

Fotoğrafta elektrik panolarının yanında bulunan ( üstte ) iki adet kırmızı kutu ( 48 V 100 A yazan ) akü şarj cihazı yani redresör.

Sarı renkli fotoğrafın sol kısmında çalışanın yanında bulunan kutunun üstünde ( Pb ) yazıyor yani kurşun demek ki akümüz o :)

fotoğrafta sağ üstte bulunan turuncu kutuyu çözemedim artık onu da siz öğrenip bize söylerseniz güzel bir takım çalışmasını başarabiliriz.

İyi çalışmalar

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Elektrikli forklift , reach truck ve şarjlı transpalet kullanımı olan depolarda ortak sorun redresör ( akü şarj alanı ) şarj alanıdır. Çoğu işletmeler en kuytu ve atıl durumdaki yerlerini bu alanlar için ayırmaktadırlar. Ancak önemsiz olarak gözüken bu alanlar aslında yoğun bir risk barındırırlar. Redresör şarj alanında kablo kaynaklı çıkan bir yangının kamera görüntüsünü izlemiştim. Bu yüzden ortam için duman algılama dedektörü konulmasını da devreye aldığımı belirtmek isterim.

pınar ayd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Fotoğrafta elektrik panolarının yanında bulunan ( üstte ) iki adet kırmızı kutu ( 48 V 100 A yazan ) akü şarj cihazı yani redresör.

Sarı renkli fotoğrafın sol kısmında çalışanın yanında bulunan kutunun üstünde ( Pb ) yazıyor yani kurşun demek ki akümüz o :)

fotoğrafta sağ üstte bulunan turuncu kutuyu çözemedim artık onu da siz öğrenip bize söylerseniz güzel bir takım çalışmasını başarabiliriz.

İyi çalışmalar
yaşayın valla :) öğrenince mutlaka söylerim

pınar ayd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

İyi çalışmalar
Fatih bey merhabalar
sağ üstte bulunan turuncu kutu 3 tonluk forklift şarj cihazıymış. kırmızılar 2 tonluk olanlar için. :)
iyi çalışmlar dilerim

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Fatih bey merhabalar
sağ üstte bulunan turuncu kutu 3 tonluk forklift şarj cihazıymış. kırmızılar 2 tonluk olanlar için. :)
iyi çalışmlar dilerim

Merhaba Pınar Hanım. Güzel bir bilgi oldu şarj üniteleri hakkında :) İyi çalışmalar

kürşat tigin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhaba ,
İş güvenliği yönetmeliğinde akülerin ya da akü odalarının muayenelerin yaptırılması zorunlu mudur?

guven alp

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Arkadaşlar selamlar. 12 yıl forklift ve istif makineleri sektöründe üst düzey yöneticilik yapıktan sonra 1 yıl önce kendi firmamı kurdum. Özellikle yaya ve cisimleri ayırt edebilen ve farkı güvenlik alanlarında yayalara uyarı veren sistemin türkiye distribütörlüğünü yürütüyoruz. Son 3 aydır özellikle akü şarj alanları, akü değişim sistemleri ve redresörler (şarj aletleri) üzerine çalışıyoruz.

Burda yazılı olan ve okuduğum bilgiler yanlış veya eksik, maalesef sadece türkiyede değil Avrupada da akü şarj alanları ile ilgili bir şartname mevcut değil. Amerikada Osha (occupational safety and health administration) ın 1978 yılında hazırladığı bir şartname var ama günümüz koşullarına uygun değil. En güncel şartname Hollanda'da hazırlanmış olan NPR 3299 şartnamesi aa onu da henüz edinemedim. İlk fırsatta edinip hollandacadan tercüme edip sizlerle bilgileri paylaşacağım.

Akü şarj alanlarındaki en büyük risk akü değişimi sırasında + ve - kutupların bir metale değerek sıkışıp kopmasıdır. (Şase Yapması) Aküde kalan tüm enerji bir anda boşalır ve patlama olur. Bundan sonraki en büyük risk şarj anında oluşan hidrojen gazının yanma riskidir. Hidrojen gazı çok hafif ve yanıcıdır. Havadaki konsantrasyonu %4'ü geçtiği zaman yanma riski teşkil eder. Bunun yanında önceki esimde yer alan redresör yanındaki içme suyu:ağlama: gibi insanımızın bilgisizliğinden dolayı oluşmuş bir çok risk mevcut.

Şu anda 3 akü şarj odası dizayn ediyoruz. Bunlar 7, 9 ve 68 akü'yü aynı anda şarj edebilecek kapasitede.

Öncelikle akü şarj alanı fabrikanın diğer alanlarından ayrı olmalı, akülerin şarj esnasında direkt güneş ışığı alması veya rüzgar alması engellenmeli. Aynı anda şarj edilecek akü gücüne göre yeterli hacimli ayrı bir oda en güvenlisi. Lambalar Atex Zone 2 olmalı,biz etanj armatür tercih ediyoruz. Ayrıca yerlere beton üstüne aside dayanıklı epoksi kaplayarak yalıtkanlığı sağlıyoruz. Temizleme sıvısı ile göz duşu mutlaka bulunmalı. Biz müşterilerimize akülerini otomatik saf su dolumlu istemelerini tavsiye ediyoruz, böylelikle akü hücrelerinin kapaklarını açmadan şarj sonrası saf su eklenebiliyor. Ama eğer otomatik dolum yoksa akü suyunu tamamlayacak kişinin koruyucu ekipmana ihtiyacı var. aküler şarj alanında yerde olmamalı ayrıca eğer sehpa yapılmışsa akü ver redresör aynı sehpa üzerinde bulunmamalı. Söz konusu akü ve redresör sehpalarının yalıtkan olması çok önemli. Ayrıca biz müşterilerimize standart redresör yerine HF yüksek frekanslı redresör öneriyoruz. 50 Hz standart tip redresör aküye direkt yüksek akım verirler ve maalesef forklift distribütörleri ,müşteriden gelen indirim talebine cevap verebilmek için, bu tip eski ve ucuz redresörle elektrikli maineleri teslim ediyorlar. Halbuki yüksek frekanslı redresörler, çeşitli şarj profilleri ile aküyü şarj ederek akünün ısınmasını engelliyor. Böylelikle şarj %10-15 civarında daha verimli oluyor. Akü ısınmadığı için buharlaşma olmuyor dolayısıyla hidrojen gazı salınımını düşürüyor.

Daha bunlar gibi bir çok unsur var , hepsini yazmam çok zor. Temelde akü şarj alanını profesyonel bir firma ile ISG uzmanı beraberinde planlayarak fabrika içinde kurmak en doğrusu olacaktır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.