Soru Hamile Kadın Işçilerin Çalışma Saatleri Ile Ilgili Son Durum Nedir?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Serdar Sezer tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Serdar Sezer

    Serdar Sezer TÜİSAG Üyesi



    Gebelik ve Analık Durumunda Çalıştırılma Yasağı

    Madde 9 — Kadın işçiler, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın işçiler ise doğum tarihinden başlamak üzere altı ay süre ile gece postalarında çalıştırılamazlar. Emziren kadın işçilerde bu süre, ana ve çocuğun sağlığı açısından gerekli olduğunun işyeri hekimi, işyeri ortak sağlık birimi, işçi sağlığı dispanserleri, bunların bulunmadığı yerlerde sırasıyla en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu, sağlık ocağı, Hükümet veya belediye doktoru raporuyla belgelenmesi halinde, bir yıla kadar uzatılır.

    -----------------------------------------------------------------------

    Ama 4857 nin 74. maddesine göre ise durum aşağıdaki gibi.

    - Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık
    süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta
    süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya
    kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. (Ek cümle: 13/2/2011-
    6111/76 md.) Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler,
    doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır.
    Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse
    artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.
    Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.
    Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde
    işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.
    İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık
    süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.



     
    ezgi çevik bu yazıya teşekkür etti.
  2. Dila tekin

    Dila tekin TÜİSAG Üyesi



    Kadın işçinin ücretsiz izin hakkının işveren tarafından verilmemesi durumunda (istifaya zorlanması) nasıl bir yol izlenmeli? İşverenin ücretsiz izine çıkarmama hakkı var mıdır?



     
  3. YFŞ

    YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    4857 nin 74. maddesinde konu belirtilmiş. " İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz." İşveren izin vermek zorunda istifaya zorlayamaz ama isterse tek taraflı fesihte bulunup kıdem ihbar tazminatlarını ödemek kaydıyla çalışan ile yollarını ayırabilir.

     
    Dila tekin bu yazıya teşekkür etti.
  4. Yeliz Çelik

    Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi


    Dila hanım internette bulduğum bir yazı. İşinize yarayabilir.

    http://www.alomaliye.com/ekim_06/cumhur_sinan_dogum_sonrasi.htm



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    Dila tekin bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica