Hata Bul Hatalı Topraklama!

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında ErolD tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ErolD

ErolD TÜİSAG Üyesi

13.01.2012-20 NOLU PLTF.METHANOL.JPG Tanktan Kara Tankerine ürün(methanol) dolumu esnasında yapılan hatalı topralama örneği.Aynı zamanda RAMAK KALA vakalarını da uygun bir örnek.

bulentim77, esmabaykan, Kaan SAKA ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. eniyiisg

eniyiisg TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar buradaki hatayı biraz daha açarmısınız ben bulamadım

taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
  3. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

erol bey buradaki topraklama noktasında ki fark nedir pensin takıldığı kısımda altındaki tablaya atlama veya temas olabilir diye mi yanlış dediniz topraklamaya.

4. şen

şen TÜİSAG Üyesi

hatayı göremedim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

bağlantı yapılan yere biri dokunursa hatayı hisseder ;) nasıl göremezsiniz açık bir elektrik kablosunu? Ayrıca topraklama için bir lama yapılmış tank üzerinde, ama topraklama başka bir noktadan yapılmış.

6. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Topraklama uygun yerden yapılmamış... Tank üzerinde pensin tamamen kavrayabileceği topraklama laması olduğu halde daha ince kesitli ve pensin kurtulabileceği bir yerden pens tutturulmuş...:)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ErolD

ErolD TÜİSAG Üyesi

merhabalar,
    Sektorumuzdeki cogu kaza, urunun bir kaptan digerine transfer edilir iken, ki bu urunlerin icinde statik yukleyici olan toluen,xylene vb urunler tahliye hizlari ve urunun sicramali dolum yapilmasi sonucu olmaktadir.
    buradaki hata,bakır malzemeden imal tanka kaynak ile tutturulmuş lama varken,tankın herhangi bir yerine pens bağlanmış.

Hacı Kuyu, chemistanbul ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
  8. hakankaya

hakankaya TÜİSAG Üyesi

sayın EROL41 buradaki hatayı tam anlayamadım biraz açabilirmisiniz

9. ErolD

ErolD TÜİSAG Üyesi

Hakan bey merhaba,
    buradaki durum şudur.tanker Methanol dolumu için platformun altına yanaşıyor,ürün yanıcı ve parlayıcı özellikte olduğundan meydana gelebilecek statik elektriklenme sonucu ( sürücünün iş elbisesinden,ürünün kendisinden, tankerin kendisinden kaynaklanabilir) patlama ve yangın riskini bertaraf etmek için tanker üzerinde sarı malzemeden imal ve tankere kaynak ile tutturulmuş olan lamaya platformdaki topraklama pens tutturulur.bu sayede meydana gelebiecek statik enerji toprağa aktarılır.Yanlış bağlantı olursa resimdeki gibi,pens görevini yapmaz ve patlama ve yangın riski oluşur.

Şahin Hamarat, bernat ve hakankaya bu yazıya teşekkür etti.
  10. Dursun ÖZLÜK

Dursun ÖZLÜK TÜİSAG Üyesi

Erol bey topraklama pensinin tutturulduğu aksam ince değil uygun kesitte görünüyor.Fakat dediğiniz gibi pensin tutturulan aksamdan kurtulması sorun teşkil eder.

11. Dursun ÖZLÜK

Dursun ÖZLÜK TÜİSAG Üyesi

Buna dahil olarak pensin tutturulduğu aksam paslı veya boyalı olması sorun çıkarır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica