İç Tetkik Başdenetçi Eğitimleri Hk.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,
İç tetkik için başdenetçi eğitimleri verildiğini duyuyorum. Merak ettiğim, baş tetkikçi olmak için bu eğitimi almak şart mı? Böyle br yasal zorunluluk var mı?

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
İç tetkik için başdenetçi eğitimleri verildiğini duyuyorum. Merak ettiğim, baş tetkikçi olmak için bu eğitimi almak şart mı? Böyle br yasal zorunluluk var mı?
iç tetkik yapmak için ISO 19011:2018'ne göre iç tetkikçi eğitimi almanız yeterli Bu eğitim ile tüm kapsayan standartlarda iç tetkik yapabilirsiniz. Baş denetçi olmak farklı bir şey. Belgelendirme firmalarında çalışanlar bu eğitimi alıyor, baş denetçi olmak için de eğitim alıp belli sayıda denetime katılmanız gerekiyor. ona göre tetkik yapabileceğiniz iş kollarına göre uzmanlaşıyorsunuz.

Süleyman Serkan Yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Aslında Baş Denetçi eğitimleri biraz da suistimal edilmeye başlandı. Bu eğitimlere gidipte sahada denetim yapan kişi sayısı çok az çünkü firmalarda yeterli denetçi var. Bir çok kişi bunu bilmeden gidiyor denetçi olacağım diye ve günün sonunda ise sadece ellerinde kullanamadıkları sertifikaları oluyor.

Hülya54

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba, tedarikçilerin denetimini iç denetçi mi yapıyor?

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba, tedarikçilerin denetimini iç denetçi mi yapıyor?
tedarikçi denetimleri hazırlanmış bir soru listesi varsa satın alma birimi çalışanları tarafından yapılabilir. Kalite departmanı çalışanları da bu denetimleri yapabilir. illa ki iç denetçi olmaya gerek yok. ama iç denetçi iseniz siz de yapabilirsiniz. çalıştığınız kurumun kültürü ile ilgili bir durum bu

Hülya54

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
tedarikçi denetimleri hazırlanmış bir soru listesi varsa satın alma birimi çalışanları tarafından yapılabilir. Kalite departmanı çalışanları da bu denetimleri yapabilir. illa ki iç denetçi olmaya gerek yok. ama iç denetçi iseniz siz de yapabilirsiniz. çalıştığınız kurumun kültürü ile ilgili bir durum bu
Çok teşekkür ederim :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.