Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

dexser

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hiç bir taşeron firma çalışanına yüksek maaş vermez.OSGB'lerde çalışıp da yüksek maaş hayali kurmayın.

YAŞAR SALUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
B sınıfı uzman maaşları hakkında (osgb) fiyat verebilecek olan var mı acaba?
merhaba ben iş görüşmelerinde b sınıfı veya a sınıfı konuşmuyorum direk a sınıfı uzman gibi davranın bana diyorum sonucta cok tehlıkelı yerlere gondereceksınız ama gondermıceksenız b sınıfı uzman sıfatıyla sızınle konusurum dıyorum hemen susuyor osgbler bence b sınıfı dıye dusuk ucret dusunmeyın sonuc olarak a sınıfları gıbı her yere bakabılıyosunuz bunu baz almalısınız b sınıfı mantıgını 1.5 yıl sonra degerlendırırız burada.

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Şimdi olaya bir de işveren tarafından yaklaşacağım.

Herkes maaşlardan dem vurmuş. Fakat fiilen sen bu maaşı hak edebilecek kapasitede misin? İnsanlar bunu ne kadar sorguluyor?
Bir holdingde Hse Manager olarak çalışıyorum. Şantiyelerimizden birinde değerlendirilmek üzere C sınıfı uzman arıyoruz. Aklımdaki maaş da hiçte öyle 1500-1750 tl değil. Sitelere ilan veriyoruz ve değerlendirmeye başlıyorum.

3. günün sonunda başvuru sayısı 300.
Cv 'lerin hepsine baktım. Eleye eleye 3'e indirebildim. Düşünebiliyor musunuz? 3 !

Elenme sebepleri,
1. Fotoğraflar; Düğünde çekildiği fotoğrafı koyan, selfie koyan, arkadaş ortamında nargile içerken fotoğraf koyan, KEDİSİNİ KOYAN (evet bildiğiniz kedi)...

2. Cv'de bulunan tüm yazıları 14 punto ile yazarak aralara 10 punto serpiştiren, kimisini italik, kimisini bold yazan, tablo çizdi ise kenar boşlukları, tablo izdüşümleri asimetrik olan mı ararsınız, hele biri vardı ki 16 punto ile tüm cv yi bold ve italik hazırlamıştı okumaya çalışırken gözlerim yandı resmen.

3. Boyu, kilosu, saç rengi vb. fazlaca detaylı kişisel ve karakteristik özelliklerini yazan,

4. Mülakata çağırdığım kişilerden yalan konuşan (ingilizce seviyesi : iyi vb.)

300 başvuru içinden doğru düzgün oturup konuşabildiğimiz, iş görüşmesini sohbete çevirebildiğimiz yalnızca 1 kişi çıktı. O da ilanda şantiye yeri belirtilmesine rağmen "gelip gidemem ben" dedi.

Velhasıl, burada 3000-4000 isterken güzel, fakat iş görüşmesinde, o masada bu paraya değmez damgasını yiyorsunuz. Sözüm meclisten dışarı olsun ama, iş arayan uzmanların %90'ı talep ettikleri para etmez.

Talep ettiği maaşa değip değmeyeceği bir kenara, kendi hayatını ve belki geleceğini şekillendirebilecek bu yazılı ve sözlü görüşmeler sırasında bu kadar savruk, özensiz, tekdüze, sıradan ve sokaktan davranan kişiye, sahadaki yüzlerce kişiyi nasıl emanet edersiniz?

Bugün ne yazık ki yukarıda yazdıklarımda ne kadar haklı olduğumu, hatta az bile yazdığımı, meslektaşlarımızın talep ettiği ücretlerin yarısını dahi hak etmediklerini tekrar anladım. Sıcağı sıcağına.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bugün ne yazık ki yukarıda yazdıklarımda ne kadar haklı olduğumu, hatta az bile yazdığımı, meslektaşlarımızın talep ettiği ücretlerin yarısını dahi hak etmediklerini tekrar anladım. Sıcağı sıcağına.
Nasıl bir profille karşılaştınız? Çok merak ettim :)

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Valla Genco Bey, 4. görüşmem, biri benden fazla konuşabileceğini düşündü :), biri hiç konuşmadı. Ama favorim ise motor montu ve elinde kaskı ile gelip direkt olarak senli benli konuşmaya başlayan arkadaştı. 120 cv 'den ayıkladıklarımız bunlar. Açıkçası görüşmeden çıktıktan sonra aklıma direkt olarak bu başlık geldi.

Kimsenin görüşünü, tarzı ve kıyafeti ile herhangi bir problemim yok, olamaz. Hatta cv 'lere fotoğraf dahi istemem. Fakat ilk görüşmede ciddiyet, özen, tertip ve düzen istemekle çok mu şey bekliyorum. Bilemiyorum artık.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
O konuda ben de çok dikkat ederim ama siz daha da iyi biliyorsunuz ki artık Y kuşağı artık bu tarz şeylere önem vermiyor :)
Ben üniversiteden mezun olduktan sonra 1,5 yıl iş aradım ve iş görüşmelerinde sizin de beklediğiniz tarzda takım elbiseli, tıraşlı, efendi ve saygılı bir şekilde bütün görüşmelerimi gerçekleştirdim. Gayet profesyonel olmuştum bu konuda iş başvurusu yapan biri olarak. :)
1,5 yılın sonunda Kahramanmara'ştan bir firmadan mülakata çağrıldım ve gerçekten de bu işi istemiyordum, anne-baba ısrarı sonucu gittim. Görüşmemde kot pantolon, Beşiktaş forması, kirli sakal ve dağınık saçlarla girdim mülakata ve gayet isteksiz konuştum. Daha dönüş yolunda gel başla diye aradılar ve 6 sene çalıştım.
Bu da bu konu ile ilgili yaşadığım değişik bir paradokstur. :)

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
O konuda ben de çok dikkat ederim ama siz daha da iyi biliyorsunuz ki artık Y kuşağı artık bu tarz şeylere önem vermiyor :)
Ben üniversiteden mezun olduktan sonra 1,5 yıl iş aradım ve iş görüşmelerinde sizin de beklediğiniz tarzda takım elbiseli, tıraşlı, efendi ve saygılı bir şekilde bütün görüşmelerimi gerçekleştirdim. Gayet profesyonel olmuştum bu konuda iş başvurusu yapan biri olarak. :)
1,5 yılın sonunda Kahramanmara'ştan bir firmadan mülakata çağrıldım ve gerçekten de bu işi istemiyordum, anne-baba ısrarı sonucu gittim. Görüşmemde kot pantolon, Beşiktaş forması, kirli sakal ve dağınık saçlarla girdim mülakata ve gayet isteksiz konuştum. Daha dönüş yolunda gel başla diye aradılar ve 6 sene çalıştım.
Bu da bu konu ile ilgili yaşadığım değişik bir paradokstur. :)

O da gerçekten enteresan olmuş :)
Takım elbise, traş vb. aradığımda yok aslında. Ama insan biraz bakar kendine aynada değil mi? Bir yüzünü gözünü düzelt, bi bak üstüne başına. Koca holding binası plazaya geliyorsun. Hadi onu da geçtim, abi bari motorcu montunu ve kaskını aşağıda otoparkta bırak :)

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gerçekten haklısınız, ilk imaj önemli daha da önemli olan karşındakinin işi istediğini göstermesi. Bunu da dediğiniz gibi tavırları ile belli etmeli.

frdrn

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ben şu an çalıştığım işyerine mecburen şantiyeden gelmiştim ve normalde hazırlanacağım kadar özenli gelememiştim. Sonuç şantiye ne kadar özense de insan en azından bir bayan olarak fönlü saçlar sıfır makyaj yapamıyo insan ve şimdi ki müdürüm beni işe aldı. İşe girdikten sonra çok teşekkür ederim dedim ben olsam belki kendimi o şekilde işe almazdım. Dedi ki şantiyecinin halinden şantiyeci anlar ayrıca bizim için önemli olan kafanın içinde neler olduğu. Ön yargı çok kötü birşey saygısızlık apayrı şeyler tabiki kişiye ve kuruma saygısızlık etmemeli kimse ama dış görünüş tek neden olmamalı. Bilal bey bence siz mükemmeliyetçisiniz ve işlerinizde çok çok titiz çalışıyosunuz ama herkes sizin kadar mükemmel olamaz :) kendinizden bir tane daha aramayın bulamazsınız.

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
sayın frdrn,

Şantiyeden ya da sahadan geldim desin amenna. Başımın üstünde yeri var. İnanın benim için daha değerlidir bile. Hangimizin paçası temiz kalıyor sahada iken? Hangimizin saçı başı toz toprak içinde değil? Yani müdürünüz son derece haklı, şantiyecinin halinden şantiyeci anlar. Şu an çalıştığım şirket için iş yaptığım iş görüşmesini şantiyede yapmıştım. Hem de halihazırda çalıştığım şantiyeden izin alarak.
Fakat, gerekli her detay verilmiş olmasına rağmen, genel müdürlük binasındaki bir iş görüşmesinde motor mont, kask ve senli benli konuşmalara tahammül edemiyorum. Kaldı ki mont üzerinde bulunan reflektörlerden ve masaya konmuş olan kask 'tan dolayı arkadaşın ne anlattığını dinleyemedim bile.

Diğer bir konu da, yüzün üzerinde özgeçmişten az saçma olanları seçmeye çalıştığımızda elimizde 3-4 adet kaldı. Bazı konularda titiz olmak zorundasınız. Sizin istihdam ettiğiniz personel, hem departmanın, hem şirketin, hem yabancı işverenlerin önünde sizin yüzünüz oluyor.

Sıcak not, 14.00 'da gelmesi gereken aday, gelmedi.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Yükseğe oturursan, insanlarla kaynaşmak icin inmek istediğinde çok zorlanırsın. Ne olursan ol, kibirlenme. Kibir, özgürlüğünü elinden alır! :kirbac:

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Diye konuştu kamçılı Aristoteles.

İkili cevaplar anlamında son mesajımdır. Yukarıdaki mesajlarıma aktör olan aday arkadaşların cv 'lerini personel ihtiyacı olan filozof arkadaşlarım ile paylaşabilirim. Gönül rahatlığıyla kendileri ile çalışabilirler. Fakat, kimse gelip "mesleki kalite düştü" şeklinde ağlamasın.
İyi çalışmalar size.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yükseğe oturursan, insanlarla kaynaşmak icin inmek istediğinde çok zorlanırsın. Ne olursan ol, kibirlenme. Kibir, özgürlüğünü elinden alır! :kirbac:
Ediz Bey bu tişörtlü resmini değiştirmediğin iyi olmuş bence hem sizin bu resminizi görünce hemen sizi hatırlayabiliyoruz.Kolay gelsin....

Seda Diril

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
16 yaşımdan beri hem okuyup hem de çalışarak okul hayatımı bitirdim. Öz geçmişimde de, açıkça söylemek gerekirse, yaptığım her işi yazdım. Satranç antrenörlüğünden sekreterliğe, sekreterlikten sigortacılığa kadar girmediğim sektör yok. Bu kadar farklı alanlarda tecrübem olmasına rağmen şu anki işimin bir arkadaşım vasıtasıyla tamamen tesadüf eseri buldum. Öz geçmişimde ne gibi bir hata yaptığım için çağrılmadığımı her zaman merak etmişimdir. Çünkü bu zamana kadar görüşmeye çağrılıp da ret edildiğim olmadı. Ancak görüşmeye çağrılma kriterlerinde öz geçmişimde neleri eksik (yada fazla) yazdığımı da bir türlü bulamadım. Yani demek istediğim bazen öz geçmişi sizi cezbetmese de yakalayabileceğiniz bir nokta aslında o kişinin sizin aradığınız kişi olma ihtimalini baştan elemenizi engeller. Biliyorum. Bu daha çok kişi ile görüşme anlamına gelmektedir. Ki aynı zamanda daha çok kişiye fırsat verme ihtimali de olmaz mı?

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ediz Bey bu tişörtlü resmini değiştirmediğin iyi olmuş bence hem sizin bu resminizi görünce hemen sizi hatırlayabiliyoruz.Kolay gelsin....
Değiştiririz Baki Bey , sizin için... :) Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok, Nice elbiseler gördüm içinde insan yok! :)

YAŞAR SALUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Diye konuştu kamçılı Aristoteles.

İkili cevaplar anlamında son mesajımdır. Yukarıdaki mesajlarıma aktör olan aday arkadaşların cv 'lerini personel ihtiyacı olan filozof arkadaşlarım ile paylaşabilirim. Gönül rahatlığıyla kendileri ile çalışabilirler. Fakat, kimse gelip "mesleki kalite düştü" şeklinde ağlamasın.
İyi çalışmalar size.

mesleki kaliteyi önyargılar düşürdü kimi ne kadar sürede tanıyıp not verebilirsin ki adam doğal olmuş suç adam kasıntı olmuş suç

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Seda Hanım,

Bazı iş yerlerinde personel istihdamı yapılırken, "bu arkadaş fazla donanımlı, yüksek maaş ister, bu kadarına şu an ihtiyacımız yok" şeklinde yorumlanarak adayın değerlendirilmediğini biliyorum. Bizzat şahit de oldum. Bazen ciddi donanımlı olmak dezavantaj haline gelebiliyor.

16 yaşımdan beri hem okuyup hem de çalışarak okul hayatımı bitirdim. Öz geçmişimde de, açıkça söylemek gerekirse, yaptığım her işi yazdım. Satranç antrenörlüğünden sekreterliğe, sekreterlikten sigortacılığa kadar girmediğim sektör yok. Bu kadar farklı alanlarda tecrübem olmasına rağmen şu anki işimin bir arkadaşım vasıtasıyla tamamen tesadüf eseri buldum. Öz geçmişimde ne gibi bir hata yaptığım için çağrılmadığımı her zaman merak etmişimdir. Çünkü bu zamana kadar görüşmeye çağrılıp da ret edildiğim olmadı. Ancak görüşmeye çağrılma kriterlerinde öz geçmişimde neleri eksik (yada fazla) yazdığımı da bir türlü bulamadım. Yani demek istediğim bazen öz geçmişi sizi cezbetmese de yakalayabileceğiniz bir nokta aslında o kişinin sizin aradığınız kişi olma ihtimalini baştan elemenizi engeller. Biliyorum. Bu daha çok kişi ile görüşme anlamına gelmektedir. Ki aynı zamanda daha çok kişiye fırsat verme ihtimali de olmaz mı?

Yaşar Bey,
Bence mesleki kaliteyi vizyonsuzluk düşürdü. Sadece isg konusunda değil, her anlamda ki kalite yoksunluğunu buna bağlıyorum.

Hanzadem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şubat ayında İstanbulda bir OSGB ile 80saatlik tehlikeli sınıfta isg uzmanlıgıiçin 1250tlverdiler.
Süreler arttıgı için tam zamanlı uzmanın yanına almaları gerekiyordu. Ben gitmedim..2014dealdıgım C sertifikam var ,veilkdefa iş güveliği için işgörüşmesine gitmiştim..
Ücretlendirmeler İStanbul -İzmit gibi bölgelerde nasıl acaba ?
malum temmuzda yürürlüğe girecek uygulamada var..uzman ihtiyacı artar sanırım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.