İş Sağlığı Kanununun 2024'e Ertelenmesi Hakkında

Fatih soylu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Artık böyle bir kanun yok gibi. Öteki işverenlerde onemsemiyecek bu işi. Zaten yapmayana bi şey yok. İSG hizmeti alan işverenlerde almaz artık herhalde. İnsan kendini enayi hisseder valla. Kanun o kadar çok ertelendi ki artık ciddiyetini kaybetti. Hatta kamuda 14 gündür görevlendirme dahi yapılmadı. Nasıl olsa ertenecek diye. Düşünün kamu yöneticileri bile böyle düşünüyor ise özel sektör ne düşünür kim bilir

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=277130
İlgili kanun taslağı ile iş sağlığı ve güvenliği kanununun az tehlikeli yerlerde kamuda ve 50 den az çalışanın olduğu yerlerde 2024'e ertelenmesi istenmektedir. Bu husustaki düşünceleriniz?
Bu resmen isg'nin bitişinin tescilidir. Kanun 8 yıldır erteleniyor, bir 3 yıl daha erteleme sayılmaz artık fiili olarak kanunun iptalidir. Gerekçede: " Pandemi nedeniyle yapılamayan sınavlar,yetersiz uzman ve hekim" deniyor. Bu da gerçekçi değil; fazlasıyla her sınıftan uzman ve hekim var. Tamamen işverenlerin çıkarına uygun bir duzenlemedir. Bu yaklaşımla iş kazalarını önlemek mümkün olmayacaktır.

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu kanunu erteleyen akp hükümeti mi oluyor şimdi.

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kânun teklifi düzce milletvekili ayşe keşir izmir milletvekili yaşar kırkpınar antalya milletvekili ibrâhim aydın trabzon milletvekili salih cora emeği geçen bunlar teklifi kabul etcek TBMM

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Kânun teklifi düzce milletvekili ayşe keşir izmir milletvekili yaşar kırkpınar antalya milletvekili ibrâhim aydın trabzon milletvekili salih cora emeği geçen bunlar teklifi kabul etcek TBMM

CAKARTA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu resmen isg'nin bitişinin tescilidir. Kanun 8 yıldır erteleniyor, bir 3 yıl daha erteleme sayılmaz artık fiili olarak kanunun iptalidir. Gerekçede: " Pandemi nedeniyle yapılamayan sınavlar,yetersiz uzman ve hekim" deniyor. Bu da gerçekçi değil; fazlasıyla her sınıftan uzman ve hekim var. Tamamen işverenlerin çıkarına uygun bir duzenlemedir. Bu yaklaşımla iş kazalarını önlemek mümkün olmayacaktır.
Fikrinize tam olarak katılıyorum.Bu uzatma da olursa, maalesef isg iyice bitik hale gelecektir.

HanSakar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Anladığım kadarıyla 6331 numaralı kanunun kaldırıldığını ya da ertelendiğini düşünen bir grup var, ortada bir takım zorunlulukların ertelenmesi var ki bunların hiçbiri İş Güvenliği ve Sağlığı prosedürleriyle doğrudan ilgili şeyler değil. 50 kişinin altındaki firmalar İSG işlemlerinden muaf falan edilmiyor. 6331 birileri esnaflık yapsın için oluşturulmuş lonca teşkilatı kanunu değil, diye biliyorum.
İşveren kanundan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmezse kanunla belirlenmiş cezalarla karşı karşıya kalacaktır. 1 kişi yahut 599 kişi çalıştırıyor olması ya da az tehlikeli yahut çok tehlikeli iş yapıyor olması mühim değil.
Mesela hiçkimsenin avukat tutmak gibi bir zorunluluğu yok, devletin isteyene avukat tayin etmek zorunluğu var ama, birileri avukat tutar hakkını öyle arar; birileri, kendim kendimi savunacağım, der öyle arar hakkını.
İşsiz avukatlar çoğaldıkça İSG talebi artacaktır, İş Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimleri o zaman sertifikalarında yazan sınıflara göre değil işverenlerin prosedürleri eksiksiz uygulamalarına ne kadar yardımcı olduklarına göre, yani niteliklerine göre değerlendiriliyor ve el üstünde tutuluyor olacaktır. Bunun dışında taksici esnafı mantalitesiyle evrak imzalatıp emir kulu ya da günah keçisi pozisyonuna razı gelmek çok da şeyden bir işmiş gibi gelmiyor bana.
Hülasa, meselenin aslını görüp onunla ilgili çalışmalar yapmak kendimizi değilse bile geleceğimizi kurtarmanın en kestirme yolu gibi görünüyor.

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Herkes bir adım atsın tüm medya kanalları ile bu ertelemenin önüne geçmeye çalışalım. Henüz ertelenmedi sessiz kalırsak 2 gün sonra ertelecenek

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Ertlenmeli esnafın üstüne gereksiz yük. Sadece hekim ve uzman hizmeti alma yükümlülüğü ertlenenen. Yoksa kanun çıktığı günden itibaren risk değerlendirmesi yapma, çalışanına isg eğitimi aldırma acil durum planı yapma, gerekli önlemleri alma gibi zorunluluklar 1 tane çalışanı olana bile zorunlu siz neyin derdindesiniz ki

kuplik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ertlenmeli esnafın üstüne gereksiz yük. Sadece hekim ve uzman hizmeti alma yükümlülüğü ertlenenen. Yoksa kanun çıktığı günden itibaren risk değerlendirmesi yapma, çalışanına isg eğitimi aldırma acil durum planı yapma, gerekli önlemleri alma gibi zorunluluklar 1 tane çalışanı olana bile zorunlu siz neyin derdindesiniz ki
o zaman tamamen kalksın uzmanlık, işverenler kendileri yapıyorsa neden uzmanlık ve hekimlik gibi bir statü var ki, siz neyin derdindeydiniz de uzman oldunuz!

suat duzgun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Peki bu kadar uzmanlık eğitimi ve sinavlar neden yapıldı?
Bu kadar kişiye emek ve masraf yaptırılarak bu belgeler neden aldırıldı?
İlgili kanun maddesinde kamu ile 50den az işçi çalıştıran işyerleri neden aynı madde içerisinde?
Aynı kurumda hatta aynı katta çalışan ve hatta aynı işi yapan işçiler için uzman görevlendirmesi mevcutken, memurlar için neden değil?
Neden ertelensin? Komple kaldırılsın o zaman!
Bir İSG Uzmanı olarak neyin derdindesiniz sorusunu sormanız abesle iştigal olmakla beraber bu soruyu kendinize sormalısınız..

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Erteleme oldu, diyecek söz yok hayırlı olsun dışında. Ertelenmesi doğruydu ama 2024 yılına dek ertelenmesine de sadece PES! diyebiliyorum.

Bu kararın İSG konusunda uygulamaları ilerletmeyeceği de net. Umarım kanun yapıcılar eğrisini doğrusunu tartarlar. Sadece günü kurtarabilmek adına çıkan uygulamalar bir yerde infilak etmeye mahkumdur. Çıkan karara hep birlikte saygı duyacağız.

Beklentilerimiz hep olacak, Şuan patlamış mısır misali ortam. Nerden neyin geleceği belirsiz. örnekler; İdari uygulamalarda, sahipsiz kalan İş Güvenliği Uzmanları, yeni mezun (mesela gıda mühendisi, veteriner, kimya mezunları vb.) İSG konusunda yüksek lisansla yetki almış bir arkadaşım, rezidans inşaatlarında, köprü inşaatlarında, tünellerde, madenlerde çalışabilecek ki eyvah diyebiliyorum. Erteleme durumları ile İş Güvenliği Uzmanlarının esas sıkıntıları hep erteleniyor. Yasalar karşısında, sahipsiz durumdalar. En ufak olayda ''gelsin İş Güvenliği Uzmanı'' deniliyor. İş Güvenliği Uzmanı kendini aklayana dek sahipsiz. Birde ordu misali sayı artmakta.

Umalım ki. bu son erteleme ile bazı şeyler disipline edilmiş olur. Kişiler İş Güvenliği Uzmanlığını artık asli iş (akademik mezuniyete göre mesleklere yönelir ''makine mühendisi, maden mühendisi, teknik öğretmen vb. gibi'' olarak görmez. Artık sadece Üniversitesi olan bölümlerinden mezun olanalar İş Güvenliği sektöründe asli iş olarak bu göreve talip olabilsinler. Yoksa gerçekten 2024 yılında sayıları yüzbinleri aşan bir İş Güvenliği Uzman Ordusu ile karşı karşıya kalmış olacağız.

Söylenecek söz çok. Bu konuda herkesin sözü olmalı. Bir şekilde şerhler konulmalıdır. Herkese saygılar..

suat duzgun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İlgili kanun maddesinde kamu ile 50den az işçi çalıştıran işyerleri neden aynı madde içerisinde?
Aynı kurumda hatta aynı katta çalışan ve hatta aynı işi yapan işçiler için uzman görevlendirmesi mevcutken, memurlar için neden değil?
Bir İSG Uzmanı olarak neyin derdindesiniz sorusunu sormanız abesle iştigal olmakla beraber bu soruyu kendinize sormalısınız..

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
o zaman tamamen kalksın uzmanlık, işverenler kendileri yapıyorsa neden uzmanlık ve hekimlik gibi bir statü var ki, siz neyin derdindeydiniz de uzman oldunuz!

50 altı çalışanı olan az tehlikeli yerler zaten uzman istihdam etmeden de bu işi yapabilir. benim derdim tabi ki kazandığım para. üst sınıfa bakma ertlenmeseydi bir kaç işimin birinden ne yazık ki mahrum kalacaktım gerisi beni ilgilendirmiyor.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)

kusura bakmayında bakanlık bunu düşünmüyorsa ben hiç düşünemem ben aldığım paraya bakarım sadece

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
6331 Sayılı kanun, İş Kazalarını ve Meslek Hastalıklarını, engelleme amaçlı çıkartılmıştı. Bu konunun detayları / sözü bile konuşulmaz iken, dostlarımızın cümlelerini hayretlerle izliyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.