Tartışma Iş Sağliği Ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapilmasina Dair Yönetmelik Taslaği

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında özgür yıldırım tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. özgür yıldırım

özgür yıldırım TÜİSAG Üyesi

MADDE 5 - Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasına son cümle olarak “10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri, Bakanlıkça usul ve esasları belirlenecek eğitimleri aldığı takdirde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilirler.” ifadesi, beşinci fıkrasına (e), (f) ve (g) bentleri ile aynı maddeye sekizinci fıkra eklenmiştir.

“e) İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili maliyeti çalışanlara yansıtmamakla,

f) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali yargı kararı ile kesinleşen iş güvenliği uzmanını Genel Müdürlüğe bildirmekle,

g) Bakanlıkça belirlenecek iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularla ilgili bilgileri, İSG KATİP üzerinden bildirmekle.”

“(8) İşverenlerce, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin görevlendirilmesi ile ilgili olarak 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ile 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamındaki öğrenci statüsünde olan çırak ve stajyerler toplam çalışan sayısına dâhil edilmez.”

bu taslağın bu şekli ile onaylanması demek bu işe gönül vermiş olan bizlere çok büyük bir haksızlıktır. uygulamanın mevcut şekliyle 10 dan az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerleri için büyük bir yük oluşturduğu düşünülüyorsa bunun devlet tarafından desteklenmesi en mantıklısı değil mi?
    iş güvenliği uzmanlığı eğitimini ve uzmanlık yetkisini işyeri sahibi olan herhangi biri alabiliyorsa bizi neden mühendisler isg teknikeri vs alabilir diye katagorize ettiler.

2. özgür yıldırım

bu taslağın bu şekli ile uygulanmaması için neler yapılabilir, site yönetimi bu konuda önayak olması daha etkili bir olabilir.

3. hasan Akyıldız

hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

Bu taslağın uygulanması mümkün değil.
    6331'e (kanun) muhalif olan bir şeyi yönetmelik düzenleyemez.
    En azından kursta öyle öğrettiler di.
    Bir de işveren kendi kendini mi ihbar edecek bu durumda.?

4. özgür yıldırım

sanırım kendi kendini ihbar etmesi lazım bu durumda, komik olan tarafı iş yeri hekimliği iş güvenliği uzmanlığı ve diğer sağlık personeli görevini üstlenmesinden bahsediyor.
    bukadar emek boşaymış işyeri sahibi olmak yeterli olabiliyormuş.
    inşallah dediğiniz gibidir, yayınlanan taslaklar genelde değişikliğe uğramadan yürürlüğe giriyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. gezer

gezer TÜİSAG Üyesi

10 dan az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerlerine İSG masrafı yük oluyorsa size katılıyorum, kanun da 1 kişi diyor bir kişi bile olmasa iş yeri başına ayda en az 100 tl destek verse o ağlayan esnaf nasıl İSG savunucusu olur

6. ozan cetiner

ozan cetiner TÜİSAG Üyesi

''Bakanlıkça usul ve esasları belirlenecek eğitimleri aldığı takdirde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilirler.'' komedi gibi geliyor bana..:) işveren=isg uzmanı=işyeri hekimi=sağlık personeli...........bu şekilde geçeceğini hiç düşünmüyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hümeyra akbaş

hümeyra akbaş TÜİSAG Üyesi

bu taslak yayınlandığı gibi yürürlüğe girerse aldığımız belgeler çöpe gidecek!....diğer aldığım belgeler gibi

8. özgür yıldırım

birde eğitimi kimler verebildiği kısmı var o daha komik
    "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı odalar ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki eğitim ile halk eğitim merkezleri veya işveren sendikaları tarafından verilebilir"
    madem yazılan yerler eğitim vermekte yetkin kuruluşlardı da biz o kurslara neden gittik?

uzmannn ve ozan cetiner bu yazıya teşekkür etti.
  9. Oğuzhan YAVUZ

Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

MADDE 5 - Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasına son cümle olarak “10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri, Bakanlıkça usul ve esasları belirlenecek eğitimleri aldığı takdirde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilirler.” ifadesi, beşinci fıkrasına (e), (f) ve (g) bentleri ile aynı maddeye sekizinci fıkra eklenmiştir.

Bunlar iyice saçmalamaya başladı...
    Atılan her adımda yapılan her düzenlemede İSG'nin itibarını zedeleyip yapılan işi ayaklar altına almaktan başka bişey yaptıkları yok..

10. özgür yıldırım

boşa gitmemesi için bişeyler yapmak lazım yoksa birçok c sınıfı belge evin bir köşesinde çerçevelenip boş duvarları süsleyecek

11. hümeyra akbaş

ellerinde bir yasa yönetmeliklerle oyuncak gibi oynasınlar

12. Oğuzhan YAVUZ

Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

Bunlar iyice saçmalamaya başladı...
    Atılan her adımda yapılan her düzenlemede İSG'nin itibarını zedeleyip yapılan işi ayaklar altına almaktan başka bişey yaptıkları yok..

uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  13. onderay

onderay TÜİSAG Üyesi

viz bu bilgiden sorumlu değiliz ozAMAN dimi daha taslak çünkü...

14. özgür yıldırım

taslak ama yürürlüğe girmesi çok uzun zaman almaz

15. hümeyra akbaş

belgemize kavuşursak çerçeveletiriz

16. hümeyra akbaş

İSG'nin itibarından çok bizimki zedeleniyor umutlarımızla oynuyorlar

17. Erol Bayrak

Erol Bayrak TÜİSAG Üyesi

Açıkca bir kesime kaynak aktardılar,biz yaptık oldu diyorlar,bunlar için herkes ne yaparsa yapsın kimsenin umurunda değil :(

18. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Maaşını aldığı işvereni ihbar ile iş güvenliği uzmanı ilişkisi.... fark yok ki :)

19. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Yapmayın... Belgeyi alırken 10 kişiden az az tehlikeli yerlere mi güvendiniz?

20. özgür yıldırım

c sınıfı sertifikayla bakabileceğiniz yerler hakkında bilginiz yok sanırım..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica