Iso 9001, Iso 14001 Ve Iso 45001 Güncellendi.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 45001'e iklim değişikliğini içerecek şekilde revizyon geldi. 2024 yılında yayınlanan değişiklik için duyuru aşağıdaki gibidir:​

1. Giriş
Bu tebliğin amacı, ISO'nun İklim Eylemi taahhütlerini yansıtmak üzere mevcut ve yeni ISO Yönetim Sistemleri Standartlarında (MSS) İklim Eylemi Değişikliklerinin yayınlanmasını vurgulamaktır.
Değişikliklerin tutarlı bir şekilde tanıtılabilmesi ve uygulanabilmesi için tüm tarafların niyeti anlaması önemlidir.

2. Yönetim Sistemleri Standartlarına İklim Değişikliği hususlarının eklenmesi
2.1 Karar

ISO Londra İklim Değişikliği Deklarasyonu'nu desteklemek amacıyla; ISO, İklim Değişikliğinin yönetim sisteminin amaçlanan sonuçlarına ulaşma kabiliyeti üzerindeki etkisini dikkate alma ihtiyacını ele almak için bir dizi mevcut yönetim sistemi standardına iki yeni metin ifadesinin eklenmesine ve geliştirilmekte/revize edilmekte olan tüm yeni standartlara dahil edilmesine yönelik bir karar almıştır. Değişiklikler ilk olarak yayınlanan bu standartlarda Değişiklik olarak sunulacaktır.
Değişiklikler (iki yeni ifade) Uyumlaştırılmış Yapının yeni metnine (ISO/IEC Direktifleri Bölüm 1 Konsolide ISO Eki Ek SL Ek 2) aşağıdaki şekilde dahil edilecektir.
Standartlarda yapılacak değişiklikler 23 Şubat 2024 tarihinde yayınlanacaktır.

Değişiklikler aşağıdaki gibidir:

4.1 Kuruluşun ve bağlamının anlaşılması.
Kuruluş, amacı ile ilgili olan ve XXX yönetim sisteminin amaçlanan sonuç(lar)ını elde etme kabiliyetini etkileyen harici ve dahili konuları belirlemelidir.
Eklendi: Kuruluş iklim değişikliğinin ilişkili bir konu olup olmadığını belirlemelidir.

4.2 İlgili tarafların ihtiyaç ve beklentilerinin anlaşılması.
Kuruluş aşağıdakileri belirlemelidir:
  • XXX yönetim sistemi ile ilgili olan ilgili taraflar.
  • bu ilgili tarafların ilgili gereklilikleri.
  • XXX yönetim sistemi vasıtasıyla bu şartlardan hangilerinin ele alınacağı.
Eklendi: NOT: İlgili ilgili tarafların iklim değişikliği ile ilgili gereklilikleri olabilir.
2.2 Değişikliklerin amacı
Amaç, İklim Değişikliği konularının kuruluş tarafından diğer tüm konulara ek olarak yönetim sisteminin etkinliği bağlamında dikkate alınmasını sağlamaktır. Her bir yönetim sistemi standardındaki bu ek ifadeler, bu önemli konunun göz ardı edilmemesini ve yönetim sisteminin tasarımı ve uygulanmasında tüm kuruluşlar tarafından dikkate alınmasını sağlamaktadır.
Madde 4.1 ve 4.2 için gerekliliklerin genel amacı değişmeden kalmaktadır; bu maddeler zaten kuruluşun yönetim sisteminin etkinliğini etkileyebilecek tüm iç ve dış konuları dikkate alınması ihtiyacını içermektedir; bu yeni eklemeler İklim Değişikliğinin yönetim sistemi içinde dikkate alınmasını ve toplumumuz için kuruluşların artık bunu dikkate almasını gerektirecek kadar önemli bir dış faktör olduğunu güvence altına almaktadır.

İklim Değişikliğinin her bir yönetim sistemi bileşeni üzerinde farklı bir etkisi olabileceği unutulmamalıdır; örneğin, bir Kalite Yönetim Sistemi üzerindeki etkisi, bir Sağlık ve Güvenlik Yönetim Sistemi üzerindeki etkisinden çok farklı olabilir.

Değişikliklerin amacı (örneğin) bir sağlık ve güvenlik yönetim sistemi denetimini veya bir karayolu trafik güvenliği yönetim sistemi denetimini orantısız bir şekilde İklim Değişikliğini dikkate alan bir denetime dönüştürmek değildir, ancak bu elbette İklim Değişikliğinin önemini azaltmaz.

IAF ve ISO, İklim Değişikliğinin hayati bir konu olduğunu ve iklimle ilgili hususların eklenmesinin son derece önemli olmakla birlikte, standartların her zaman yönetim sistemlerini etkileyen tüm konuların kuruluş tarafından dikkate alınması gerektiğini içerdiğini vurgulamak istemektedir. Bu nedenle, yönetim sistemlerini uygulayan birçok kuruluş zaten İklim Değişikliğini dikkate alacaklardır.

Ekli dosyalar

• ISO MSS Communique Amendment Feb 2024.pdf
    148.2 KB · Görüntüleme: 69
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.