Soru Kamu Kurumlarında 4857 Sayılı Yasa Ile Çalışanlar Için Tarih 01/07/2014

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Ahmet Orhan ÖZDURAL tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ahmet Orhan ÖZDURAL

Ahmet Orhan ÖZDURAL TÜİSAG Üyesi

"4857 sayılı kanunun 81. maddesi kapsamında çalışanlar hariç, kamu kurumları ile 50 den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 1 Temmuz 2016 tarihine uzatılmıştır." şeklindeki bir yazıda anlaşılmayan ne vardır bilemiyorum. Burada söylenmek istenilen açık olup işçi çalıştıran işyerleri kamu olsa dahi 01 Temmuz 2014 tarihi itibarı ile iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından hizmet alacaklardır. Birçok kamu kurumu bu işi anlamadığı gibi Tehlikeli sınıfta yer alan ve 50 işçiden fazla işçi çalıştıran kamu kurumlarında halen kurul da kurulmamış durumda( örnekmi istiyorsunuz belediyelere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Taşra teşkilatlerına, Orman Su İşleri Bakanlığındaki bölge ve il müdürlüklerine bakın). Bence denetimlere devlet kendi kurumlarından başlayarak bu işin öncülüğünü yapmalı iken kendi kurumlarının hatalarını görmezden gelmektedir.

Acemi ve ferah kuzdere bu yazıya teşekkür etti.
  2. Acemi

Acemi TÜİSAG Üyesi

Ahmet bey Kamu işyerlerinde işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu için ısrarla 01.07.2014 tarihine işaret ediyorsunuz ancan açıkcası ben dayanağını net olarak bulamadım.
    Benim anladığım şey;
    KAMU İÇİN (6331/6.Maddesinin; 6495/56.mad ile değişen 38.mad.)
    a)- İşçi kadrosunda çalışan sayısı >=50 olan kamu kurumları tehlike sınıfına bakılmaksızın mevzuatın tümüne 02.08.2013 tarihinden itibaren muhattap.
    b)-İşçi kadrosunda çalışan sayısı <50 olan kamu kuruluşları için bu tarih tehlike sınıfına bakılmaksızın 01.07.2016

olarak anlıyorum.
    Lütfen sadece kamu için
    Açıklama yapmanızı rica edebilirmiyim.

3. slmhlc

slmhlc TÜİSAG Üyesi

merhaba,

İş güvenliği uzmanları yıllık çalışma programı yapıp bakanlığa sunmak durumunda mı tam olarak hangi makama sunmak zorundalar, bilgi verirseniz sevinirim,

4. Acemi

Acemi TÜİSAG Üyesi

5. Acemi

Acemi TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica