Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

SERHAT GÖKSEL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar,

Aksaray ilinde Kamuda memur olarak çalışmaktayım. Kendi Müdürlüğümde C sınıfı isg uzmanı olarak görevlendirme alacağım. Ama İl içinde başka kurumlarda görevlendirme alabilmenin yöntemi nedir ve İl dışında başka kurumlarda görevlendirme alabilirmiyim.

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Arkadaşlar,

Aksaray ilinde Kamuda memur olarak çalışmaktayım. Kendi Müdürlüğümde C sınıfı isg uzmanı olarak görevlendirme alacağım. Ama İl içinde başka kurumlarda görevlendirme alabilmenin yöntemi nedir ve İl dışında başka kurumlarda görevlendirme alabilirmiyim.

20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun "İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları" başlıklı 8 inci maddesinde "(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

Alp eren

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar; bir iki sorum olucak.
1-Belge ücretini yatırdım ve bugün itibariyle sisteme girebiliyorum. Kurumuma isgkatip üzerinden belge çıktısını alıp ekli dilekçe ile vericem ancak belge sorgulamada BElge Şartları kısmı var ve burda dilekçe verildi mi belge ücreti yatırıldı mı kişisel bilgi formu pratik eğitim belgesi gibi ibarelerin karşısında zorunlu yazıyor. yan tarafında da şartlar karşılandı mı gibi bi satır var ve burda hayır yazıyor. Bu neden kaynaklıdır ve sorun çıkarır mı ben ücreti yatırdım haliyle ama dilekçe vermedim. bir de sertifika mı yoksa yetki belgesi mi,?
2- iş yerimin sgk sicil nosunu nasıl edinirim. Bunun için sgk yı arayıp kurum bilgilerini mi vermek gerekir yoksa kurumdan mı öğreniriz.

masum123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
DPB KPSS 2016/1 Tercih robotu geçen hafta yınlandı iş güvenliği uzmanı alımı vardı dün tercih klavuzu tekrar değiştirilerek tüm kurumların iş güvliği uzmanı alımı iptal edildi bunun sebebi ne olabilir acaba bunlar bizimle resmen dalga geçmektedir. forum yetkilileride bu konu hakkında ne bir açıklama nede bir eleştiri yapmıştır yazıklar olsun ya boşuna uğraşıyoruz

Kadriye Salman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
öyle bir talep hakkı amirinize bağlı isterse 20 saate kadar çıkarabilir 3-5 saat için o sorumluluk alınmaz yani
Merhaba, ökkeş bey bende kaymakamlılıkta çalışıyorum sizinanlattığınız duıruma benzer şeyler bendede geçerli peki herhangi bir çalışma yapmaya başladınız mı yada görevlendirme oldumu olduysa ne tür işlemler yaptınız yardımcı olursanız sevinirim . kaymakamlıkta bende başka birinde daha var ama kurumlarız farklı büyük ihtimal birimize görevlendirme verirler çünkü 30 personel var tabi bide ücret çalışan başına en az 10 dakika olayı var bunun getirisi ücret olarak fazla olmayacağı için tek kişşi görevlendiriler diyedüşünyorum . yani eğer görevlendirme olduysa kaç saat üzerinden sözleşme yaptınığınızı söylermisiniz gerekli prosedürü nasıl işledi şimdiden teşşkkür ederim

Okkes4665

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, ökkeş bey bende kaymakamlılıkta çalışıyorum sizinanlattığınız duıruma benzer şeyler bendede geçerli peki herhangi bir çalışma yapmaya başladınız mı yada görevlendirme oldumu olduysa ne tür işlemler yaptınız yardımcı olursanız sevinirim . kaymakamlıkta bende başka birinde daha var ama kurumlarız farklı büyük ihtimal birimize görevlendirme verirler çünkü 30 personel var tabi bide ücret çalışan başına en az 10 dakika olayı var bunun getirisi ücret olarak fazla olmayacağı için tek kişşi görevlendiriler diyedüşünyorum . yani eğer görevlendirme olduysa kaç saat üzerinden sözleşme yaptınığınızı söylermisiniz gerekli prosedürü nasıl işledi şimdiden teşşkkür ederim
merhaba kadriye hanım daha görevlendirme olmadı bizde bakanlıktan bir arkadastan bilgi aldım bende bizimde 30 civarı çalışan var 10 ar dk dan görevlendirme olursa çok düşük bir ücret oluyor ben onu kabul etmicem ama bakanlıktaki arkadas müdürün insiyatifinde dedi oda bir il müdürlüğüyle görüşelim dedi bakalım daha sallıyor görüşecek ne kadar çok üstüne düşünce o kadar çıkmaza giriyor bende boşverdim artık

Kamile Ö.

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar. Ben küçük bir kaymakamlıkta çalışıyorum. 1 temmuz yaklaştığı için acil sözleşme imzalamak istiyorlar. Çalışan sayısı az olduğu için ben istemedim ancak diğer kurumların da dahil olacağını söylediler. Aslında çalışan bütün binadaki kurumlar dahi olsa az ama kurum cezalı duruma düşmesin diye imzalamayı düşünüyorum. Kamuda olup da sözleşme imzalayan var mı? süreçlerden bahsederseniz çok iyi olur. Malum Kamuda isg hizmetleri biraz farklı işliyor. Teşekkür ederim.

orhan3801

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar ben kamuda 4 C li personel olarak çalışmaktayım, ve C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım işyeri kısmi süreli görevlendirmemi yaptı fakat merkezden itiraz gelmiş maaşı artacağı için ek gelir ek iş gibi falan yani biraz sıkıntı çıkaracaklar gibi.Birde biz 4c liler her yıl sonunda 3-5 gün civarı işten çıkış alıyoruz isg uzmanı olarak kısmi görevlendirirsem beni yıl sonunda işten çıkarabilirler mi? Teşekkur ederim

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar. Ben küçük bir kaymakamlıkta çalışıyorum. 1 temmuz yaklaştığı için acil sözleşme imzalamak istiyorlar. Çalışan sayısı az olduğu için ben istemedim ancak diğer kurumların da dahil olacağını söylediler. Aslında çalışan bütün binadaki kurumlar dahi olsa az ama kurum cezalı duruma düşmesin diye imzalamayı düşünüyorum. Kamuda olup da sözleşme imzalayan var mı? süreçlerden bahsederseniz çok iyi olur. Malum Kamuda isg hizmetleri biraz farklı işliyor. Teşekkür ederim.

Ben olsam imzalardım sayı az da olsa sonuçta gün sayısı önemli yükselmek için boşa geçeceğine...

Özlemcik06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
1 temmuz 2016 dan sonra iş güvenliği uzmanına ek olarak bizlerden de 2 kişi 40 ar saat çalışmamız istendi. çok tehlikeli sınıftayız benim c belgem var. iş güvenliği uzmanının A sınıfı belgesi var. şimdi burada nasıl bir yol izlenecek? ben bilmiyorum ne yapacağımı. ben C sınıfı olduğum için nasıl olacak? sorumluluk vb açısından? yardımcı olursanız sevinirim.

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
1 temmuz 2016 dan sonra iş güvenliği uzmanına ek olarak bizlerden de 2 kişi 40 ar saat çalışmamız istendi. çok tehlikeli sınıftayız benim c belgem var. iş güvenliği uzmanının A sınıfı belgesi var. şimdi burada nasıl bir yol izlenecek? ben bilmiyorum ne yapacağımı. ben C sınıfı olduğum için nasıl olacak? sorumluluk vb açısından? yardımcı olursanız sevinirim.

bu konu size yardımcı olur sanıyorum
http://www.isgfrm.com/threads/a-sınıfı-uzman-yanında-c-sınıfı-sözleşme-yapmak.6845/

Özlemcik06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
teşekkür ederim ece sürmen..peki biz atandığımız zaman 40 saatlik ücreti alabilecek miyiz? süreç nasıl oluyor? ben ilk kez dahil oldum böyle bir sisteme. c belgem vardı. kamuda mühendisim.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

hilmi sarıkaya

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhabalar. belki sorumun cevabı forumda vardı ancak acil cevap gerektiği için yazıyorum;

bir kamu kurumunda -kaymakamlıkta çalışıyorum, 21 kişi. kurumdaki tek isg uzmanı benim ve görev almak için dilekçe verdim. ancak kurum hem uzmanla hem de hekimle ayrı ayrı uğraşmak istemediği gerekçesiyle ben bu göreve talip iken OSGB lerden teklif yoluna gittiler ve bir osgb ile anlaştılar.
sorum şu; kurum beni görevlendirmek zorunda mı? yoksa değil mi ? sözlü olarak zorunlu diye bilgi alıyorum ancak yazılı bir metin ortada yok.

teşekkürler

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
merhabalar. belki sorumun cevabı forumda vardı ancak acil cevap gerektiği için yazıyorum;

bir kamu kurumunda -kaymakamlıkta çalışıyorum, 21 kişi. kurumdaki tek isg uzmanı benim ve görev almak için dilekçe verdim. ancak kurum hem uzmanla hem de hekimle ayrı ayrı uğraşmak istemediği gerekçesiyle ben bu göreve talip iken OSGB lerden teklif yoluna gittiler ve bir osgb ile anlaştılar.
sorum şu; kurum beni görevlendirmek zorunda mı? yoksa değil mi ? sözlü olarak zorunlu diye bilgi alıyorum ancak yazılı bir metin ortada yok.

teşekkürler
çalışanlar arasında uzman varsa öncelikli olarak onun görevlendirilmesi zorunludur. söz konusu hüküm 6331'in 6. maddesinde yer almaktadır. kurumdaki uzman görev almak istemez ve bunu yazılı olarak beyan ederse ancak dışardan başka bir uzman veya osgb'den hizmet alımıyla karşılanabilir. kendi uzmanı dururken dışardan 4-5 kat fazla ücretle osgb'lerden hizmet alımı yapan kurum yöneticilerini ilerde kamu zararı oluşturmak ve bu zararın kendilerine rücu edilmesi gibi tehlikeler bekliyor.
İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir.
Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.

Kimyager1978

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kaymakamlıktan kastınız yazı işleri ise ve siz yazı işlerinde calısmiyorsaniz böyle bir zorunluluk yok... Fakat yazı işlerinde çalışıyorsanız öncelik sizin... çoğu kişi kaymakamlık denilince hükümet konağını tek sgk siciline sahip diye dusunuyor (en az farklı 6 7 kurum var. ..

Kimyager1978

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Üstteki yazıma ilaveten yeni bir dilekçe ile madde 6 -madde 8 (kamu kurumlarında personel görevlendirmesi ile ilgili olan kısmı ) ve olası kamu zararindan bahsederseniz ve ardından bimer i hatirlatirsaniz garanti sözde görev

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
danıştay bununla ilgili maddenin yürütmesini durdurdu. uygulama sürecini bilemiyorum ama, bu yeni duruma göre çok tehlikeli bir işyerinde görevlendirilecek tüm uzmanların a ya da b sınıfı olması gerekir.

Danıştaydan böyle bir karar aldığına dair bilgi edinme talebinde bulundum 1 haftadır bir şey yok. Haberi yapan siteyide aradım konuştum onlarada avukat söylemiş kesin olan bir şey yok kaynak istedim onada cevap yok. Ayrıca danıştayın alınmış kararlarında da böyle bir şey bulunmuyor.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Danıştaydan böyle bir karar aldığına dair bilgi edinme talebinde bulundum 1 haftadır bir şey yok. Haberi yapan siteyide aradım konuştum onlarada avukat söylemiş kesin olan bir şey yok kaynak istedim onada cevap yok. Ayrıca danıştayın alınmış kararlarında da böyle bir şey bulunmuyor.
Maden mühendisleri odası tarafından açılan davada ilgili yönetmelik hükmünün yürütmesi durdurulmuş. Maden mühendisleri odası web sayfasından bakabilirsiniz.

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Maden mühendisleri odası tarafından açılan davada ilgili yönetmelik hükmünün yürütmesi durdurulmuş. Maden mühendisleri odası web sayfasından bakabilirsiniz.
Bende onu diyorum ÇSGB sordum resmi olarak bir şey yok. MMO'da avukatların UYAP'tan gördüğünü söylüyor. Sadece orada geçen bir haber resmi gazetede yok danıştay kararlarında yok ÇSGB de yok.
Varsa öyle bir şey resmi açıklama yapılması gereklidir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.