Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
'kamu hariç' diyor,
yani kamuda bölünebilir, özelde bölünemez anlıyorum.
Serkan Bey merhaba evet Madde net kamuda görev paylaştırılabilir. Ama iki gün sonra Sayıştay faktörü devreye girerse malum biri tam zaman bir diğeri ek görevli iken çıkan ödeme (30 saat için yaklaşık 450TL) ile iki paylaştığımız ek görev sonucu (130 ve 80 saat için 2900TL) çıkan rakam bir yılda 30.000 Tl kamu zararı algılanır usulsüzlük tespit edilip belki faizi ile sizden iade istenebilir.
Olsun o gün gelince bakarız diyorsanız. Bölüştürmede kurul kararı aldıktan sonra yada işveren görevlendirmesi de Elinizi güçlendirecektir.

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar 2 sorum olacak.

1. Dışarıdan isg hizmet alımı yıllık olarak ne kadar acaba bir ücret aralığı verebilecek var mı? Şunun için soruyorum, 2500 kişilik bir kurumda ek görevlendirme ile 3 İGU çalıştırmak ile hizmet alımının maliyetini karşılaştırmak istiyorum, yani bir kamu kurumu çalışanını görevlendirmek yerine dışarıdan hizmet alımını maliyet avantajı yönünden tercih edebilir mi?

Kamuda ek görevlendirme sonucu ödenecek ücret çalışan uzman başına > 200*80*0,088=1408 TL , 3 uzman gerekiyor ise 3*1408=4224 TL aylık maliyet.

hizmet alımı olur ise maliyetin bu tutarın altında kalma ihtimali var mı?

2.soru : Kanunda Kurumda İGU varsa çalışanca yoksa dışarıdan hizmet alımı ile bu faaliyetler yürütülür" benzeri ifade var. Buradan eğer kurum çalışanından uzman var ise onu İGU olarak çalıştırmak zorunda sonucu çıkabilir mi?

Cevap için şimdiden teşkç

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu kadar tartışılmış bu konu fakat devlete(kamuya) hangi fakülteyi hangi alanı bitirdiği önemli olmadan direk iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak mı kimse bişey söylememiş.

serkan11

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Serkan Bey merhaba evet Madde net kamuda görev paylaştırılabilir. Ama iki gün sonra Sayıştay faktörü devreye girerse malum biri tam zaman bir diğeri ek görevli iken çıkan ödeme (30 saat için yaklaşık 450TL) ile iki paylaştığımız ek görev sonucu (130 ve 80 saat için 2900TL) çıkan rakam bir yılda 30.000 Tl kamu zararı algılanır usulsüzlük tespit edilip belki faizi ile sizden iade istenebilir.
Olsun o gün gelince bakarız diyorsanız. Bölüştürmede kurul kararı aldıktan sonra yada işveren görevlendirmesi de Elinizi güçlendirecektir.
Sayın Yileri, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Bu forumda okuduğum kadarıyla Tam gün çalışıp ek ücret alan da varmış.

1- Sizce kamu kurumu insiyatif kullanıp bu ek ücreti Tam gün çalışana verirse kanuna aykırı mı davranmış oluyor?

2- Sayıştay denetimiyle ilgili olarak: Örneğin ek ücret alamayacağını düşünen kamu görevlileri ‘Tam gün süreli’ olarak çalışmak istemezse ve kamu kurumu mecburen OSGB’den hizmet alımı yapacaktır. Bu durumda kurum aylık 6000TL (örneğin Tehlikeli sınıf)‘den yıllık 72000TL ödeyecek. Sayıştay bu durumda içerden neden görevlendirme yapmadınız? demez mi?

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kmuda bolunebilir,ozelde tam gun calismasi gerekiyorsa bolunemez.
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Madde 7 "
İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır."

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ben kamu personeliyle ve Kaymakamlık binasındà is guvenligi uzmanı olarak başlayacağim. Ogrenme istediğim binadaki tüm kurumlarla tek tek sözleşme imzalayacak miyim. Yoksa kaymakam yeterli mi? Ayrıca ücreti her kurum kendi mi ödeyecek.

Bide ilk kez bu işi yapacam. İmzaladiktan sonra yapacağım işlerle ilgili bir döküman varmı.

evet ilçelerde hükümet konağı gibi tek bir binada farklı kurumlara ait ilçe birimleri varsa ayrı ayrı tüm kurumların sizi görevlendirmesi ve ek-5b formunun hazırlanması gerekiyor. kaymakam sadece kaymakamlık için sizi görevlendirebilir. diğer kurumların kendi yöneticilerinin görevlendirme yapması gerekiyor.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Madde 7 "
İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır."
kamuda süre bölünebilir ve birden fazla uzmana görev verilebilir. arkadaşımızın cevabı doğrudur. bunu bakanlığa da sormuştuk aynı cevabı aldık.

edc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar 2 sorum olacak.

1. Dışarıdan isg hizmet alımı yıllık olarak ne kadar acaba bir ücret aralığı verebilecek var mı? Şunun için soruyorum, 2500 kişilik bir kurumda ek görevlendirme ile 3 İGU çalıştırmak ile hizmet alımının maliyetini karşılaştırmak istiyorum, yani bir kamu kurumu çalışanını görevlendirmek yerine dışarıdan hizmet alımını maliyet avantajı yönünden tercih edebilir mi?

Kamuda ek görevlendirme sonucu ödenecek ücret çalışan uzman başına > 200*80*0,088=1408 TL , 3 uzman gerekiyor ise 3*1408=4224 TL aylık maliyet.

hizmet alımı olur ise maliyetin bu tutarın altında kalma ihtimali var mı?

2.soru : Kanunda Kurumda İGU varsa çalışanca yoksa dışarıdan hizmet alımı ile bu faaliyetler yürütülür" benzeri ifade var. Buradan eğer kurum çalışanından uzman var ise onu İGU olarak çalıştırmak zorunda sonucu çıkabilir mi?

Cevap için şimdiden teşkç
Kamuda az tehlikeli işyerinde yaklaşık 200 kişi için farklı OSGB ler aylık 1500-2500TL arası fiyat veriyorlar. Kurumdan görevlendirme yapılınca IGU ücretinin üzerine işyeri hekimi ücretini ekleyince ne olur bilmiyorum

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar, bir konuda fikrinizi daha almak istiyorum..
Genel merkez ile şubesi aynı yerleşkede olan bir kamu bankasında İGU görevlendirmesi konusunda merkez İGU'yu görevlendirip her iki tarafa da bakacak mı yoksa merkez ve şube-aynı İGU bile olsa- ayrı ayrı mı görevlendirme yapacak ne derler tecrubeli arkadaşlarımız?

isgci0676

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar, bir konuda fikrinizi daha almak istiyorum..
Genel merkez ile şubesi aynı yerleşkede olan bir kamu bankasında İGU görevlendirmesi konusunda merkez İGU'yu görevlendirip her iki tarafa da bakacak mı yoksa merkez ve şube-aynı İGU bile olsa- ayrı ayrı mı görevlendirme yapacak ne derler tecrubeli arkadaşlarımız?
merhabalar;
bende bir kamu bankasında igu olarak çalışmaktayım.biz genel müdürlük birimlerinden sorumluyuz.şubeler osgb aracılığıyla hizmet almakta.bizim atamamız genel müdürlük için oldu.şubeler de kapsama girerse onlar içinde ayrı görevlendirme olması lazım diye düşünüyorum.yanlışım varsa düzeltebilirsiniz.
teşekkürler

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Sayın Yileri, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Bu forumda okuduğum kadarıyla Tam gün çalışıp ek ücret alan da varmış.

1- Sizce kamu kurumu insiyatif kullanıp bu ek ücreti Tam gün çalışana verirse kanuna aykırı mı davranmış oluyor?

2- Sayıştay denetimiyle ilgili olarak: Örneğin ek ücret alamayacağını düşünen kamu görevlileri ‘Tam gün süreli’ olarak çalışmak istemezse ve kamu kurumu mecburen OSGB’den hizmet alımı yapacaktır. Bu durumda kurum aylık 6000TL (örneğin Tehlikeli sınıf)‘den yıllık 72000TL ödeyecek. Sayıştay bu durumda içerden neden görevlendirme yapmadınız? demez mi?
İşveren içe görevlendirme yapacak rızası olan personel bulamazsa mecburen hizmet alımı yapacaktır. Bu attık kamu zararı olmaktan çıkar.
Ama işveren insiyatif kullanırsa görevi kötüye kullanma şekline dönüşebilir, her 500 de tam gün esaslı çalıştıracağına 480 kişi(80 saat/ay) olacak şekilde ek görev olması ve çıkan mali yük düşündürücü...Madem personelin razı tam gün niye çalıştırmıyorsun keyfi davranmışsınız? Denirse serkan bey siz dahi sıkıntı yaşayabilirsiniz demek istemiştim.

ahmet dilmaç

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
evet ilçelerde hükümet konağı gibi tek bir binada farklı kurumlara ait ilçe birimleri varsa ayrı ayrı tüm kurumların sizi görevlendirmesi ve ek-5b formunun hazırlanması gerekiyor. kaymakam sadece kaymakamlık için sizi görevlendirebilir. diğer kurumların kendi yöneticilerinin görevlendirme yapması gerekiyor.
Hocam şimdi işe başlayacağım.Daha önce iş güvenliği uzmanı olarak çalışmadım. Yapacağım işlerin ne olduğunu gösteren bir kaynak varmı?

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hocam şimdi işe başlayacağım.Daha önce iş güvenliği uzmanı olarak çalışmadım. Yapacağım işlerin ne olduğunu gösteren bir kaynak varmı?
iş güvenliği uzmanı olarak neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir diyerek sizi biraz eleştireyim : ) 6331 ve ilgili yönetmeliklerde tüm detaylar var ama biraz ayrıntı verirsek;

çalışanlara eğitim verme, (eğitim kısmı ilerleyen aşamada size çok yardımcı olabilir, çalışanlarla güzel bir iletişim kurarsanız sonraki çalışmalarda size çok faydası olur. işveren konumundaki olanlara da eğitim vermenizi tavsiye ederim.)
çalışma ortamı gözetimi,
risk değerlendirmesi (ekiple)
acil durum planı hazırlanması (güvenli yer belirlenmesi ve tahliye planı)
iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması ve toplantı yapılması (50'den fazla çalışanı olan işyerlerinde)
kurul üyelerine eğitim,
kurulda yıllık çalışma planı hazırlanması,
kurulda kurumun iç yönergesinin hazırlanması,
çalışan temsilcisi seçimi,
destek elemanı görevlendirmesi ve bunlara eğitim verilmesi,
onaylı defter tutulması,
iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı tüm aşamaların dökümente edilmesi,
işyeri binasındaki ekipmanların, tesisatların periyodik muayenelerinin kontrolü,

gibi bazı temel hatlarıyla özetleyebiliriz. bunların birçoğu işverenin sorumluluğu altında ve bazıları ekip olarak yapılması gerekse de "ama biz bunları iş güvenliği uzmanı yapacak diye biliyoruz" şeklinde size yükleyecekler :)

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Kamuda az tehlikeli işyerinde yaklaşık 200 kişi için farklı OSGB ler aylık 1500-2500TL arası fiyat veriyorlar. Kurumdan görevlendirme yapılınca IGU ücretinin üzerine işyeri hekimi ücretini ekleyince ne olur bilmiyorum
33,333 saat igu, 16,666 saat hekim görevlendirilmesi gerekiyor. ikisi beraber toplam 50 saat x 17,63 = 881,5 TL yapar.

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
selam arkadaşlar.
ben eskişehir yunusemre devlet hastanesinde inşaat mühendisi olarak çalışmaktayım.aynı zamanda c sınıfı isg uzmanıyım ve bu belgeyi aldığım güne lanet ediyorum. neden mi?
Genel sekreterlik sürekli bu işi yapacaksın diyor ve baskı kuruyor. ben yapmak istemiyorum.iş deneyimim olmasına rağmen getirdiği yükümlülüklerden çekiniyorum.
Biz Eskişehirde C sınıfı isg uzmanı olarak genel sekreterlik bazında toplam 5 kişiyiz ve beşimizede 80 saatlik görevlendirme yapacaklarını tebliğ ettiler.
Israrla istemediğimizi söylemememize rağmen bu işi yapacaksınız diyolar.henüz yazılı bir tebliğ olmamasına rağmen huzursuz görev yapıyoruz.
Hem mühendislik hizmetlerini yapmamızı hem de isg uzmanlığı yapmamızı emrediyorlar:(
Mühendis arkadaşlar halimizden anlayacaklardır.Kontrol hizmeti veriyoruz, ilçelere gidiyoruz,kabul işlemleriyle uğraşıyoruz,hastanede arızalarla uğraşıyoruz,5 farklı hastanede yapım işlerini yapıyoruz,yeri geliyor özel hastaneleri denetliyoruz demek ki az çalışıyoruz.Bide yetmezmiş gibi isg uzmanlığını üstümüze yıkıyorlar.
Kanun ve yönetmelikleri bayadır karıştıryorum ama endişeliyim.
Sorum şudur.Ben istemediğim halde bana zorla bu işi kanunen yaptırabilirler mi?
olurmu öyle şey kamu görevlilerinin görevlendirilmesi 7.maddeye bak..6331

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu kadar tartışılmış bu konu fakat devlete(kamuya) hangi fakülteyi hangi alanı bitirdiği önemli olmadan direk iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak mı kimse bişey söylememiş.
şu aşamada böyle birşey söz konusu değil çünkü iş güvenliği uzmanlığı diye bir kadro yok. olmayan bir kadroya devlet alım yapamaz.

Kimyager1978

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
olurmu öyle şey kamu görevlilerinin görevlendirilmesi 7.maddeye bak..6331
''(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma
niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet
ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve
kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge
rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden
damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai
saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz. Belirlenen çalışma süresine ziyaret ederek çalışmakta oldukları kurumda veya
...''buraya kadar olan kısımda izin alınır demiyor kanun izin alınmış hayatını başka kurumda çalışmak için söylüyor...

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
''(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma
niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet
ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve
kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge
rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden
damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai
saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz. Belirlenen çalışma süresine ziyaret ederek çalışmakta oldukları kurumda veya
...''buraya kadar olan kısımda izin alınır demiyor kanun izin alınmış hayatını başka kurumda çalışmak için söylüyor...

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren; a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir.Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.

Ali demircan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba ben ali ben ç sınıfı is guvenligi uzmanının şu an infaz ve koruma memuru olarak çalışıyorum beni hem adliye hemde cezaevinde gorevlendirdiler

Ali demircan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar 30 nişanda c sınıfı İsg uzmaniligi sertifikası almaya hak kazandım cezaevinde memur olarak çalışmaktayım. İşyerinde görevlendirme alman için nasıl bir başvuruda bulunmam gerek bu konuda bilgisi olan var yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar
Merhaba bende aynı senin durumundayim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.