Kamuda Sağlık Taraması Karmaşası

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında gokhan ari tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. gokhan ari

    gokhan ari TÜİSAG Üyesi



    Amirler bizlere şu sorunlarla gelmekte;
    - Sağlık taraması neden odyo,sft ve akciğer grafisinden oluşuyor. Kimler belirliyor bunları?
    Cevabımız; İşyeri Hekimi Yönetmeliğinin Ek-2 sine dayandıraraktan işyeri hekimi bunlara karar veriyor diyoruz. Bu sefer de;
    - o halde 01.07.2016 yı bekleyelim çünkü iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğumuz yok diyorlar.
    - Ayrıca sağlık taramasını devlet hastanelerine yaptıralım diyorlar.
    Devlet hastanesine yaptıramazsınız çünkü masrafları devlete fatura ederler diyoruz nerde yazıyor diyorlar.
    Kanunun 4. maddesinde 'işveren sağlık taraması masraflarını işçilerine yansıtamaz' ı gösteriyoruz burada devlet ödemez yazmıyor diyor.

    Görüşleriniz nedir arkadaşlar? Kamu da adım atmak mehter takımı yürüyüşünden farksız...



     
  2. gokhan ari

    gokhan ari TÜİSAG Üyesi



    yani kısaca
    - sağlık taraması kalemlerini kim belirliyor? dayanak?
    -devlete fatura edilemiyorsa dayanak?



     
  3. şen

    şen TÜİSAG Üyesi

    Periyodik Sağlık Muayenesinden bahsediyorsunuz sanırım.Kamuda olsun özel sektörde olsun işyerinin tehlike sınıfına göre 1,2 veya 3 yıl arayla işveren çalışanlarına periyodik sağlık muayenesi yaptırmak zorundadır.Kamuda 2016 yılına kadar işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu yoktur fakat periyodik sağlık muayenesi yaptırma zorunluluğu vardır.Bu hizmeti de parasını ödeyerek dışardan satın alabilir

     
  4. gokhan ari

    gokhan ari TÜİSAG Üyesi

    evet periyodik sağlık muayenesi...bu kalemleri kim belirliyor..biliyoruz ki işverenler her zaman(kamu özel farketmiyor) koruma önlemlerine saf maliyet olarak bakıyor.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. şen

    şen TÜİSAG Üyesi

    Periyodik Sağlık Muayenesinden bahsediyorsunuz sanırım.Kamuda olsun özel sektörde olsun işyerinin tehlike sınıfına göre 1,2 veya 3 yıl arayla işveren çalışanlarına periyodik sağlık muayenesi yaptırmak zorundadır.Kamuda 2016 yılına kadar işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu yoktur fakat periyodik sağlık muayenesi yaptırma zorunluluğu vardır.Bu hizmeti de parasını ödeyerek dışardan satın alabilir
    Kamudaki işverenin 1. görevi çalıştırdığı elemanın sağlığını ve güvenliğini korumaktır.Hizmet alımı ile bu işleri yaptırabilir.Ki ondan sonra diğer işlerine bakabilir.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica