Soru Kaynak Yaparken

Konu, 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' kısmında arzu_91 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. arzu_91

arzu_91 TÜİSAG Üyesi

ÖNCE OKSİJEN Mİ YOKSA ASETİLEN Mİ? AÇILIR ?

2. hakan35

hakan35 TÜİSAG Üyesi

bu soruyla bazı 18 ağustos sınavına girenlerin damarına bastınız :D ama sınavdaki cevap gibi önce asetilen açılır.

arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
  3. c-huseyin

c-huseyin TÜİSAG Üyesi

önce asetilen sonra oksijen açılır kapatırkende oksijen önce sonra asetilen

SAMET AY ve arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
  4. arzu_91

arzu_91 TÜİSAG Üyesi

AA kusura bakmayın ben 2012 de uzman oldum 2013 ağustosta girenler kusura bakmasın lütfen bunu soru olarak sordular demek vay be onların gözünden bakmışım :D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. hakan35

hakan35 TÜİSAG Üyesi

benim için bir sorun yok :D helal olsun size varsa öle kafanıza takılan sorular onlarıda paylaşında bakarsınız onlarıda kasımda sorarlar :D girecek olanlara faydanız dokunmuş olur :D

Elif ilhan ve arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
  6. arzu_91

arzu_91 TÜİSAG Üyesi

ğitimlerde bizlere verilen bilgilerde;

İMALAT YÖNTEMLERİ I 
Prof.Dr. İrfan AY
Şalumalar (Üfleç-Hamlaç-Torç) Ve Yapıları
Oksijen ve asetilenin belli oranda karışımını sağlayarak ucunda alev oluşmasını sağlayan elemana 
denir. Üfleçlerin gücü bir saatte verebildikleri asetilen miktarı veya oksijen miktarı ile ölçülür. 
Üfleçte önce oksijen musluğu açılır, sonra asetilen musluğu açılır.

sınavda bunun gibi cevabı yanlış verilmiş 10 'a yakın soru var. lütfen bu sınavı ve ülkemizdeki basit işçi ölümlerini gündeme getirir misiniz.

alıntıdır böyle okumuştum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. arzu_91

arzu_91 TÜİSAG Üyesi

hangisi doğru :(

8. arzu_91

arzu_91 TÜİSAG Üyesi

aayy hep soruyorum zaten güncel tartışma konularına bakıcak olursanız hep soru soruyorum tartışıyoruz

9. hakan35

hakan35 TÜİSAG Üyesi

zaten bu çelişkiler yüzünden sınavdan sonra baya tartışma yaşandı. ama benim bildiğim, kaynak mühendisi bir arkadaşa sordum ve sınavdaki ortak cvp önce asetilen sonra oksijen.

10. hakan35

hakan35 TÜİSAG Üyesi

bu iki mesajınızda sanki bir çelişki yok mu?

11. c-huseyin

c-huseyin TÜİSAG Üyesi

Üfleç uçlarına takılan (değişik büyüklükteki ) eğik borulara bek denir.
    Hamlaç çıkışında oksijen ve asetilen karıştırılarak bek ucundan çıkar ve bir kıvılcımla
    bek ucunda alev oluşturur. Bek ucunda meydana gelen alevin sıcaklığı3250’C° dir.
    Kaynak alevinin elde edilmesi için önce hamlaç üzerinde bulunan oksijen musluğu
    (valf) açılır. Ardından asetilen musluğu açılır ve zaman kaybedilmeden ateş(çakmak, kibrit)
    yardımıyla karışımın alev almasısağlanır. Bu kuraldır. Oksijen musluğu açılmadan asetilen
    musluğunu açıp yanmayıgerçekleştirseniz bile başarılıbir yanma elde edemezsiniz; Hemen
    oksijeni açsanız bile alev çoğu zaman sönecektir. Söndürme işleminde ise öncelikli olarak
    yanıcıgaz olan asetilen musluğu kapatılır. Daha sonra oksijen musluğu kapatılır.

kaynak: meb modüler eğitim

12. c-huseyin

c-huseyin TÜİSAG Üyesi

13. c-huseyin

c-huseyin TÜİSAG Üyesi

galiba bu doğru olan

ebru ebru, erkan aktaş ve arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
  14. arzu_91

arzu_91 TÜİSAG Üyesi

ben bizim şantiyedeki kaynakçıya sordum önce asetilen açtı sonra oksijen kaynak yapmak içindir bu dedi
    2. sinde de önce oksijen sonra asetilen ni açtı bunda da kesme yapılır arzu hanım dediler 2 tane işlem gösterdiler ben öyle anladım

15. hakan35

hakan35 TÜİSAG Üyesi

kaynak konusunu biliyordum ama kesme işleminde nasıl bir prosedür olduğu ile ilgili bir bilgim yok belkide sizin dediğiniz gibi bir konu yüzünden böyle bir karışıklık oluyordur.

16. hakan35

hakan35 TÜİSAG Üyesi

en kaçırmışım demekki :)

17. arzu_91

arzu_91 TÜİSAG Üyesi

ben bu video yu eğitimde vericektim ama kaynakçı öye diyince vazgeçtim çünkü yanlış bilgi vermek istemem ve 15 atölye personeline vericem bu bilgiyi kafa karışıklığı olmasın diye vaz geçtim

18. murat2242

murat2242 TÜİSAG Üyesi

oksijen yakıcı asetilen yanıcı gaz olduğu için kesme işleminde önce asteilen açılıyor.oksijeni açtığın zaman pat pat pat diye ses çıkarır ve yanmaz.o yüzden önce asetilen açılır.

19. halilurkut

halilurkut TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar metali ısıtmak için bunu kullanıyorlar şimdi bunu kullanmaması gerekiyor değil mi yanlış bilmiyorm

Ekli Dosyalar:

20. arzu_91

arzu_91 TÜİSAG Üyesi

bilmiyorum ama araştırmak lazım

halilurkut bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica