Bilgilendirme Kimyasal Madde Depo Zemini

Konu, 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' kısmında iyurdakul tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. iyurdakul

iyurdakul TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba,

Mürekkep ve solventlerin karıştırıldığı ve tutulduğu deponun zemini metal saç kaplıdır. Varil, mikserin ve zeminin bir kaç noktadan topraklaması var.

Denetimde "İşyeri kimyasal deposunda parlayıcı malzemeler depolandığında metal olan zemin, herhangi bir dikkatsiz davranış sonucunda bu parlayıcı maddelerin ateşleme enerjisini çıkarabileceğinden bu kısmın zemini yalıtkan ile kaplanacaktır" yazıldı.

Ben ise tam tersini düşünüyorum, statik elektrik tehlikesi olan bir yerde zemini yalıtkan yapmak elektriğin kişilerin üzerinde kalmasını sağlayacaktır. Zeminin iletken olup mutlaka topraklamasının olması bana daha sağlıklı geliyor.

Lütfen bu konuda beni aydınlatır mısınız? Teşekkür ederim.

2. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

zemini yalıtkan yapmaktan kasıt metal olmaması sanırım çünkü metal zeminde herhangi bir nedenle oluşacak bir kıvılcım yanıcı buharlarla birlikte yangın ve patlamaya neden olabilir.kişideki statik elektrik için girişte dış kısma nötürleştirici levha konulabilir,sentetik ve yünlü kıyafetler giyilmesi yasaklanır.girişe kişideki elektriği alıcı iletken paspas konabilir

3. iyurdakul

iyurdakul TÜİSAG Üyesi

Alüminyum en az kıvılcım çıkartan metal olarak, alüminyum kaplama yapmamız mantıklı olur mu? Hem iletken hem kıvılcım çıkartmıyor.

4. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

Düzgünbir kimyasal depo naıl olmalı bilgi verimiiniz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ufukyelatan

ufukyelatan TÜİSAG Üyesi

1. Girişe vücutta biriken statik elektrik için topraklama levhası
    2. Kapı topraklanmalı
    3. Raflar topraklanmalı
    4. Topraklama yapılan bütün yüzeyler topraklama baralarına bağlanmalı
    5. Topraklama tesisatı ve elektrik tesisatı ölçümleri EMO yıllık olarak yaptırılmalı
    6. EXproff fan ve Exproof aydınlatma
    7. Otomatik yangın algılama ve söndürme sistemi

Zemin için tavsiyem yalıtkan paspas

Ekli Dosyalar:

mncnlgl, SuİSG ve mühendis_34 bu yazıya teşekkür etti.
  6. Selçuk Karstarlı

Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

ufukyelatan'ın söylediklerine ilave olarak
    sızdırmaz bir tabanı ve havuzlaması olmalı dökülmeler dışarıya sızmamalı
    Havalandırması ve kapı menfezi olmalı,
    Girişinde içeride bulunan kimyasalların listesi, bu kimyasallara ait risk değerlendirme formu olmalı
    İlk yardım ev acil müdahale için gerekli malzemeler ulaşılabilr bir yerde olmalı. (ör. Göz duşu, yangın söndürücü, gaz maskesi vb)
    Burada görevli kişiler kimyasalların olası tehlikeleri konusunda bilinçlendirilmiş olmalı
    Uyarı tabelaları olmalı (Ateşle yaklaşma, kimyasal kapaklarını açma vb)
    Büyüklüğe göre uygun sayıda kaçış kapısı olmalı
    MSDS'ler depo görevlilerinde bulunmalı, tıbbi müdahale gerektiğinde hekime gösterilebilmeli
    Zemine metal bir havuzlama yapılmış ise topraklanmalı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

zeyno06, mncnlgl ve SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
  7. Selçuk Karstarlı

Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

Size katılıyorum. Zemin yalıtkan olursa statik elektrik potansiyeli artar. İlla kıvılcımdan bahsediliyor ise pirinç kaplama yapılabilir. Girişe de bir tane topraklama tabelası konarak veya kapı kolu topraklama hattına bağlı bakır borudan yapılırsa içeri girilmeden önce kişiler üzerlerindeki statik yükü atmış olur.

8. hotworkS

hotworkS Guest

Günaydın arkadaşlar,

Bursa veya civarında kimyasal depo havalandırma sistemi kurulumu ve danışmanlığı yapabilecek yetkinlikte tavsiye edebileceğiniz bir firma var mıdır?
    şimdiden teşekkürler

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica