TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Meslek Hastalıklarına Karşı Alınacak Genel Tedbirler

Konu, 'Diğer İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

 1. Kaan SAKA
  Offline

  Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

  Medeni hal:
  Evli


  ÜÇÜNCÜ KISIM İKİNCİ BÖLÜM
  Meslek Hastalıklarına Karşı Alınacak Genel Tedbirler

  - MESLEK HASTALIĞINA KARŞI ÖNLEM:
  Meslek hastalıklarının meydana gelmesine sebep olan işlerde çalışanların maruz bulundukları tehlike ve zararlara karşı,bu Tüzüğün diğer maddelerinde belirtilen hususlarla birlikte,alınacak genel koruyucu tedbirler, aşağıda gösterilmiştir.
  1) Meslek hastalığı meydana getirebilen veya meslek hastalıkları listesinde kayıtlı maddelerle çalışılan işyerlerinde;bu maddelerin özellikleri,zararları ve korunma çareleri hakkında,çalışanlar eğitilecektir.
  2) İşyerlerinde,bu maddelerle hastalanma ve zehirlenmelere ait ilk belirtiler ile alınacak tedbirleri gösteren özel afişler uygun yerlere asılacaktır.
  3) İşyerlerinde kullanılan zehirli ve zararlı maddeler,teknik imkan varsa aynı işi gören daha az zehirli ve zararlı maddelerle değiştirilecektir.
  4) Zehirli toz,duman,gaz,buhar,sis veya sıvılarla çalışmalar, teknik imkanlara göre kapalı sistemde yapılacak, bu gibi işyerlerinde,etkili ve yeterli havalandırma sağlanacak, atıklar, zararsız hale getirilmeden atmosfere ve dış çevreye verilmeyecektir.
  5) Çok zehirli maddelerin kullanıldığı işyerlerinde bu maddeler ve bu maddelerin bulunduğu bölümler,diğer yerlerden tecrit edilmek suretiyle bunların etkileri azaltılacaktır.
  6) Zehirli toz,duman ve buharlı işyerlerinde,işyeri havası nemli; taban, duvar ve tezgahlar yaş bulundurulmak suretiyle zararlı maddelerin yapılması önlenecek, gerektiğinde bu çalışmalar,genel ve lokal havalandırma ile birlikte yapılacaktır.
  7) Meslek hastalığı yapan zehirli ve zararlı maddelerle çalışılan işyerlerinde,işçilere uygun kişisel korunma araçları verilecek ve bunların kullanılmaları öğretilecek ve gerektiğinde sağlanacaktır.
  8) Meslek hastalıklarından korunmak için,işe giriş ve işe yerleştirme muayeneleri düzenli yapılacak,kullanılan maddelere karşı hassas olanlar bu işlerde çalıştırılmayacak, işe uygun kişilerin yerleştirilmesine önem verilecektir.
  Ayrıca,işe yerleştirilen işçilerin,tehlike ve zararın özelliğine göre, belirli sürelerde sağlık muayeneleri ve gerektiğinde laboratuar araştırmaları yapılacaktır.
  (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:59)
Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :


 1. meslek hastalıklarına karşı alınacak önlemler

  ,
 2. meslek hastalıklarına karşı alınabilecek önlemler

  ,
 3. meslek hastalıklarında alınacak önlemler

  ,
 4. Meslek hastaliklarina karsi alinan onlemler,
 5. meslek hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler,
 6. meslek hastalığında alinabilecek onlemler,
 7. meslek hastalıkları ve alına bilecek önlemler,
 8. mesle hastalıklarına karşı alınabilecek önlemler,
 9. meslek hastalıklarına karşı alınacak tedbirler,
 10. meslek hastaliklarina karsi alinebilecek önlemler
Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica