Soru : Mesleki Yeterlilik Hakkında

Onur Eşsizoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bizim tünel şantiyemiz var ve TBM ile kazı yapıyoruz. Bu şantiyede çalışan işçileri mesleki yeterlilik belgesi ile alakalı hangi sınıfa sokabiliriz acaba ?

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
YAPI İŞLERİ

31

Bina, duvar, set, baraj, yol, demiryolu, köprü, tünel, metro, her türlü raylı sistem, iskele, liman, marina, dalgakıran, balıkçı barınağı, hava alanı, havai hat, çelik konstrüksiyon yapı kanalizasyon, yağmur suyu drenajı ve her türlü drenaj sistemleri, kanal, kanalet, foseptik, kuyu, havuz, spor tesisleri, her türlü sondaj işleri, her nevi yer üstü ve yer altı inşaat, su üstü ve su altı inşaatları, her türlü temel inşaatı işleri (Ankrajlı istinat duvarı, fore kazık yapımı, palplanşlı çalışmalar vb. ), yıkım işleri, arazi ölçüm, etüt, araştırma, her çeşit onarım ve güçlendirme ve benzeri işler ve bu işler için gerekli araç, malzeme, sabit tesis ve ekipmanın kullanılması işleri.

32

Her türlü prefabrik yapı elemanı (pabuç, kolon, kiriş, aşık, mertek gibi) üretimi ve yerinde montajı işleri.

33

Çimento ve betondan eşya ve inşaat malzemesi (Bina, karayolu, demiryolu, köprü, baraj ve benzeri üst yapılarla, her türlü alt yapılar ve tünellerde kullanılan elemanlar) imali ve tatbikatı.

34

Beton, asfalt, çimento, alçı ve kireç gibi yapı malzeme ve maddelerinin üretimi, işlenmesi, bunlardan elde edilen yarı mamul ve mamul ürünlerin hazırlanması ve yerinde uygulanmasına ait işler.

35

Her türlü zeminin hafriyatı, yarma ve doldurulma işleri.

Onur Eşsizoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Teşekkürler.

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/foet/foet.html

şurdaki karşılığını bulabilirseniz sevineceğim. Ya maden olarak geçiyor, ya da yapı inşaatı olarak. Direkt tünel ile ilgili bir belge yok. Var da zemin delme makinesi bakım onarım ve operatörlüğü diye bir şey var. Bütün işçilere operatör eğitimi mi aldırmak gerekiyor acaba ?

Onur Eşsizoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yönetmelikte değil de mebin verdiği eğitim listesindeki karşılığı lazım bana yani kısacası. :D Eğitim kurumları çünkü oradaki listeye göre belge veriyor.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Maden başlığı altında kazı tahkimat işleri var belki eğitim sizinle alakalı olabilir , bir inceleyin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.