Örnek Risk Analizleri Ve Değerlendirmeleri

HANDE TOY

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Herkese Merhaba;
Belediyelerle ilgili olarak hazırlanmış örnek risk analizine yada checklist örneğine ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
@HANDE TOY amacım polemik değil sizin sorunuz üzerine genel bir yorum. Her gün check list var mı risk analizi örneği var mı gibi sorular soruluyor. Bizler İş güvenliği uzmanı olarak tehlike belirleme riskleri tespit etmek işçilere bu konuda bilgilendirme yapmakla yükümüyüz ve bu tehlikeleri tek başımıza değil iş yerinde bulunan bir ekip ile. mesela bir inşaatta demir bükme makinesi gördüğünüzde ilk kez bu makine karşınıza çıkmış olabilir. yapmamız gereken o işte çalışan personelin yanında 14 dk durup işi gözlemlemek en azından ne yapıyor ne gibi risk gözümüze çarptı görmemiz gerekiyor. kafamıza bir şey mi takıldı çalışana soracağız sen bunu böyle büktün bunun ters yönde dönme riski var mı takıla riski var mı hiç başına şu olay geldi mi gibi bir sürü soru sorabiliriz bunların ışığında o makineyi ilk kez görsek te en azından temel risklerini öğrenmiş oluruz sonra bu alet elektrikle çalışıyor elektrik risklerini tespit edeceğiz ne önle alırız buna bakacağız. bu şekilde her gün 2 3 bölge bahsak tahminen 1 haftada bir iş yerinin tüm risklerini gözlemler yada fikir sahibi olabiliriz.

benim sitemim size değil benim sitemim bu işi hem kutsal görüp hem maaşına isyan edip hem de kopyala yapıştır sistemi ile yapılmasına siz böylesiniz demiyorum ama bu sektör bu noktada ilerliyor malesef.

mesela bir örnek daha vermek istedim kopyala yapıştır yapılıyor o iletme öyle bir tehlike dolayısıyla risk yok yok ama analizde var yada mevcut durum farklı hiç incelemeden basılıp geçiliyor. yada tam tersi adam yazmamış sizde örmediniz o riski işletmede kimseyle de konuşmadınız. bu olaydan dolayı ölümlü kaza oldu, malum hukuk sistemi mükemmel ilk sizi sorgulayıp risk analizi istedi ve o madde yok sonra direk sizi suçlu ilan ediyorlar. bu yüzden risk analizlerimizi mutlaka kendimiz yapalım inceleyelim başka risk analizi kullanmaktansa alalım yanımıza teknik elemanı işi bilen eski çalışanı yemekte çayda konuşalım en doğru analiz bu şekilde yapılacağını düşünüyorum. işçiyi ve ustaları işin içine katıp sorumluluk verin ki onlar da size elinden gelen yardımı yapsın sorumluluk vermediğinizde yada kendilerinden yardım istemediğiniz de size bilgi vermeyeceklerdir.

HANDE TOY

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Gökhan Bey bakın sizi çok iyi anlıyorum va hak'ta veriyorum. Uzman olduğumuz zaman her sektör yada her iş kolu ile ilgili bilgi sahibi değiliz, olamayız da. Tabiki çalışanlar yapacağımız işte en önemli kişiler. Bir makine bakımı, bir elektrik tesisatı, vs... nasıl çalışır, ne gibi tehlikeler vardır, nelere dikkat edilmelidir gibi teknik şeyleri onlardan bilgi alarak ilerlemeliyiz ki aksini zaten bilip uygulamamiz mümkün değil. Piyasada belgesini para karşılığı satan ve ticarete dönüştüren insanlardan bahsediyoruz. Aramızda her ne kadar yaptığımız işi benimseyerek yerine getiren varsa bir o kadar da kötü niyetle ve çıkarları uğruna mesleği icra eden kişiler de var. Biz birbirimize destek olmalıyız, olabilmeliyiz böyle insanlara karşı işimizi daha iyi yapabilmemiz için... Lütfen söylediklerimi yanlış anlamayın, bu durumla hergün karşılaşıyoruz ne yazıkki. Ben sizin ne söylemek istediğiniz gayet net anladim. Tekrar teşekkür ediyor, kazasız günler diliyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.