Ofis Çalışmaları Risk Analizi

Konu, 'Örnek Risk Analizleri ve Değerlendirmeleri' kısmında Selçuk Çiftlik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Selçuk Çiftlik

Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

Umarım bir faydası olur,

Saygılarımla.

Ekli Dosyalar:

2. Zeyni

Zeyni TÜİSAG Üyesi

Selçuk Bey, elinize sağlık. Güzel olmuş. "Ofis ekipmanları" hakkında tehlikeler de eklenebilir. Mesela zımba, del-geç gibi ekipmanlar.
    Belki biraz abartacağım ama, çalışılan ofisin metrekaresi kişi başına düşen, işlek yol kenarlarındaki ofislerde gürültü vs. de eklenebilir. ama özellikle ofis ekipmanlarının kullanımıyla alakalı bir tehlikenin analizde yer alması makul gibi geldi. emeğinize sağlık.

vahdet bu yazıya teşekkür etti.
  3. Selçuk Çiftlik

Değerli Meslektaşım,
    Ofis ekipmanları ile eğitim verilmesi gerekliliğini belirttiğim bu bahsettiğin ofis ekipmanları ile ilgili risk değerlendirmesi o toplantıda ifade edileceği iöin bunu ekleme gereği duymadım.

Ben bu analizi kendi ofisim için yaptığım için, gürültü, ışıklandırma, hava ve metrekare hesabını kurulumda yapmış ve ölmüştüm. Başka bir risk değerlendirme analizi olan ofis ve kurulumda bu bilgiler yer almakta.

Yorumların için teşekkür ederim,

Saygılarımla.

dilekaltinok, hctargan, KATMANDU ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. A.Olcay Kokuoglu

A.Olcay Kokuoglu TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    Ofis ile ilgili RD hazirliyorum.Soyle bir sorum olacak. Ofisler genelde apartmanlarda ya da zeminde yer aliyor ve bir cikis kapisi var, ve genelde iceriye dogru aciliyor. Bunu ofis icin acil cikis kapisi olarak mi degerlendirecegiz? Oyle ise kapilarin hep disari dogru acilmasi gerekecek. Yorumlarinizi bekliyorum .

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ANFO797

ANFO797 TÜİSAG Üyesi

selam olcay hanım;

Bana göre;
    Zeminde ise balkondan veya ilgili yerden dışarıya doğru açılır ikinci bir kapı yapılabilir.Apartman içinde Kapıların dışarıya açılması gerekmez sanıyorum.Yangın merdivenine açılan kapının dışarıya açılması gerekir.
    selamlar.

Abdullah BAŞKIR ve A.Olcay Kokuoglu bu yazıya teşekkür etti.
  6. Volcano

Volcano TÜİSAG Üyesi

merhaba;
    Ofislerde sadece temel isg eğitimi yeterli mi yoksa diger eğitimlerde verilmeli mi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ANFO797

ANFO797 TÜİSAG Üyesi

ergonomi,yasal mevzuat,çalışanların yasal hak ve sorumlulukları

Volcano ve A.Olcay Kokuoglu bu yazıya teşekkür etti.
  8. Selçuk Çiftlik

Acil durum kapısı olarak kullanılması planlanan geçidin sahip olması gereken bazı yapısal özellikler var. O nedenle sadece bir kapının dışa doğru açılabiliyor olması o kapının yangın kapısı olabileceği anlamına gelmez.

Mümkün olan herhangi bir noktadan binadan inmeyi tesis edecek şekilde planlanması yapılmış (sadece balkona geçiş kabul edilemez, planlama personelin bekaası için zemine kadar yapılmalı) ve onaylanmış olmalıdır.

Ofisinizin niteliğini bilmiyorum apartman mı müstakil bir binamı konu hakkında detay alabilirsek daha fazla madde sıralayabilirim.

Saygılarımla.

serdarpala ve A.Olcay Kokuoglu bu yazıya teşekkür etti.
  9. ANFO797

ANFO797 TÜİSAG Üyesi

Acil çıkış kapısı denilince zaten sizin demiş olduğunuz tüm özellikleri sağlamalı.dışa açılır bir kapı değil tabi kide. Acil çıkışın ve yolunun olması greken tüm özellikleri kapsamalı.Ben zeminden gerekirse acil çıkış yapılabileceğini söylüyorum

10. Selçuk Çiftlik

Kusura bakmayın ama ben ifade biçimizden birşey anlamadım?

11. ANFO797

ANFO797 TÜİSAG Üyesi

Kusura bakma ben kendimi ifade edemedim.Sıralanacak birşey yok demek istiyorum.

12. A.Olcay Kokuoglu

A.Olcay Kokuoglu TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar yardımlarınız için sagolun. Aslında 2 ofıs var elımde şu an.
    Biri zeminde, biri apt dairesi.Apt dairesi malum eski bina.

13. kubilay menteş

kubilay menteş TÜİSAG Üyesi

4 adet kırtasiye 1 adet ayakkabıcı için risk analizi yapıyorum. işyerlerinin üzerindeki depoları da analize katıyorum. Elemanlar oralara çıkıyor çünkü. Yayınladığınız analizler de çok işime yarayacak. Önemli değil dediğim birkaç unsuru tekrar gözden geçirmemi sağladı.
    Sorum: Depoların da analize katılması doğrumudur... Teşekkürler...

14. Selçuk Çiftlik

Depolar meskun mahal kabul edildiği için analize katılımları mecburidir.

Saygılarımla.

kubilay menteş bu yazıya teşekkür etti.
  15. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

arkadaşlar basit bir örnek, kendimce hayali bir ofis için hazırladım. bakıp eksikliklerini söylerseniz çok memnun olurum :)

Ekli Dosyalar:

simyacı, SERKAN BAS, Seda Sevimli ve 18 kişi daha buna teşekkür etti.
  16. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

harika bence 15-20 m2 bir ofis gözümün önüne geldi...

nacizane bir önerim var 14. ve 15. maddelerde OxŞ=5 denilmiş, yaralanma ve ölüm tehlikesi var. Bu 5 belki 10-12 falan olabilirdi...bunun dışında çok üretken özgün...

aayşebekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  17. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

:) Murat bey teşekkür ederim. Bakanlığın yayınladığı rehberden baya yardım aldım doğrusu. 14. ve 15. maddelerde olma olasılığı düşük ama gerçekleşmesi durumunda ciddi sonuçlar doğurabilecek tehlikeleri belirtmeye çalıştım kendimce ama yeniden gözden geçireceğim.

hidayetkaleli42 ve Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
  18. N.SERTEL

N.SERTEL TÜİSAG Üyesi

çok güze olmuş elinize sağlıkta şiddet hiç bir zaman değişmez değişen olasılıktır .örneğin elektrik çarpmasında çarparsa hep aynı şiddette olur ancak koşullar düzeltilirse olasılık düşer ben risk analizlerimde olasılıkları düşmesi için önerilerde bulunuyorum. şiddete etki yapamıyorum .. diye biliyorum arkadaşım

Last edited by a moderator: 18 Şubat 2014
    Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  19. Selçuk Çiftlik

Ben aynı fikirde değilim, elektrik çarpması elektriğin voltajına, personelin vücut direncine, alınmış tedbirlerin niteliğine, kullanılan kkd ye ve daha bir çok etmene göre değişebilir. 220 volt ile 110 voltu aynı şiddette değerlendiremezsiniz. Biri ölüme neden olmayabilecekken, diğeri ani ölüm nedenidir.
    Saygılarımla

Ali Arkan Güneri ve N.SERTEL bu yazıya teşekkür etti.
  20. fbm333

fbm333 TÜİSAG Üyesi

doğru düşünüyorsunuz yapılan yerde 220 volt kullanılıyorsa ve buna maruz kalan kişide hangi sonuçlar olacağı bellidir ondan önlem öncesi ve sonrası şiddet değişmez bizim yaptığımız olasılığı azaltma önerileridir.ancak şiddeti elektrik kullanılmayacaksa yani elektrik ortadan kalkarsa şiddeti değişir.

Last edited by a moderator: 18 Şubat 2014
    N.SERTEL bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. ofislerde risk değerlendirmesi

,
  2. ofis ortamında risk analizi örneği

Yandex.Metrica