Soru : Osgb Kuruyorum

GökhanAcar89

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar, ben bulunduğum ilçede OSGB kuruyorum. Kurulum aşamasında benden başka İGU yok bende C sınıfı bir uzmanım. OSGB yi kurmadan önce sanayi esnafı ve bir kaç inşaat firması ile ön anlaşma yaptım. Fakat tecrübem yok diyebilirim. Bir şirkete giderken hangi evrakları götürmem gerekir sizlerden bu konuda bir yardım talep ediyorum.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ortak sağlık ve güvenlik birimi
MADDE 12 – (1) OSGB kurulabilmesi ve hizmet sunabilmesi için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan en az bir;
a) İşyeri hekimi,
b) İş güvenliği uzmanı,
c) Diğer sağlık personeli,
istihdamı zorunludur.
...

Devamı ve diğer şartlar için:
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
İşlenen son değişikliğin yayımlandığı R.G.: 18.12.2014/29209

ex ortam

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
öcelikle sistemden atamaları yap. yıllık çalışma planı, eğtim planı, yıllık değerlendirme raporlarını hazırla. risk analiz ekibini ata çalışmalara başla

ismail mercan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hocam, diyorsun ki ben ameliyat yapacağım, nereden başlayayım :). Biraz forumlarda zaman harcaman gerekecek ;)

yunus er

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Ortak sağlık ve güvenlik birimi
MADDE 12 – (1) OSGB kurulabilmesi ve hizmet sunabilmesi için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan en az bir;
a) İşyeri hekimi,
b) İş güvenliği uzmanı,
c) Diğer sağlık personeli,
istihdamı zorunludur.
...

Devamı ve diğer şartlar için:
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
İşlenen son değişikliğin yayımlandığı R.G.: 18.12.2014/29209

ortak sağlık güvenlik birimlerinde tam gün çalıştırılması zorunlu personel hangi kanun veya yönetmelikte tanımlanıyor. özellikle diğer sağlık personeli bağlamında soruyorum.?

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
ortak sağlık güvenlik birimlerinde tam gün çalıştırılması zorunlu personel hangi kanun veya yönetmelikte tanımlanıyor. özellikle diğer sağlık personeli bağlamında soruyorum.?

Alıntıladığınız cevabımda konunun bütün ayrıntılarıyla hangi Yönetmeliğin hangi maddesinde yazdığını zaten belirtmiştim.

yunus er

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Alıntıladığınız cevabımda konunun bütün ayrıntılarıyla hangi Yönetmeliğin hangi maddesinde yazdığını zaten belirtmiştim.
haklısınız, sonradan gördüm.

teşekkür ederim

MEHMET AKSAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bence osgb kurmakta sıkıntı ve hengabe
buşdugun işyeri uygunmu tüm standartlar ve denetim yaklaşık 2 ay sürüyor.siz osgb kurmadan başlarsanız size ve doktora sgk girdisi yapması lazım firmaların cogub firmada bunu istemedigi için osgb ile anlasıyorlar.osgb açana kadar bir başka firma üzerinden göstere bilrisiniz ama onunda kdv sini odemek zorundasınız.
Allah yonuzu ve bahtınızı açık eylesin

M

Mürüvet Dilaver

Guest
Sayın GA89, C sınıfı uzman olarak inşaat firmasına hizmet veremezsiniz. İnşaat Firmaları A sınıfına girer, ya B yada A sınıfı uzman bulmanız gerekir isg katip bunların altındakine sözleşme yapmanıza izin vermez. OSGB'yi kurmadan verdiğiniz hizmeti bakanlık geçerli görmez o yüzden firmanız aktif olana kadar anlaştığınız firmalar sistemde hizmet almıyor olarak görünür buda o firmalar için ceza sebebidir.

Ayrıca İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ'ni baştan aşağıya okuyun eğer tecrübesizseniz direk OSGB açmak yerine bir OSGB'de çalışıp tecrübe kazanmanız sizin için daha iyi olur.En azından neler yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz.

Saygılarımla

GökhanAcar89

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
OSGB Kurulumu için gerekli evrakları teslim ettim işyeri gerekli odalara bölündü ve yetki belgesi almak için bakanlıktan gelecek birimi beklemedeyim. Gerekli reklam işlemlerim yapıldı sözlü olarak birçok firma ile anlaşıldı ( tabi hemen hemen hepsi tanıdık esnaf ) bu işe girmemin amacı ise çokça bir çevreye sahip olmamız ve bunu olumlu yönde kullanmamız. İnşallah beklediğimiz gibi işlemleri yürütüp ticaretimizi yapacağız :) Değerli görüşleriniz için herkese teşekkür ederim.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
OSGB Kurulumu için gerekli evrakları teslim ettim işyeri gerekli odalara bölündü ve yetki belgesi almak için bakanlıktan gelecek birimi beklemedeyim. Gerekli reklam işlemlerim yapıldı sözlü olarak birçok firma ile anlaşıldı ( tabi hemen hemen hepsi tanıdık esnaf ) bu işe girmemin amacı ise çokça bir çevreye sahip olmamız ve bunu olumlu yönde kullanmamız. İnşallah beklediğimiz gibi işlemleri yürütüp ticaretimizi yapacağız :) Değerli görüşleriniz için herkese teşekkür ederim.

Valla Bravo , 2.5 ay gibi bir sürede hiç tecrübesizken evrakları teslim etmişsiniz ve yetki belgesi bekliyorsunuz. Kararlılığınızı da ayrıca takdir ettim kendi adıma. Dilerim sizin için hayırlı olur. Sıkıntısız ve bol kazançlı günler. :)

GökhanAcar89

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Valla Bravo , 2.5 ay gibi bir sürede hiç tecrübesizken evrakları teslim etmişsiniz ve yetki belgesi bekliyorsunuz. Kararlılığınızı da ayrıca takdir ettim kendi adıma. Dilerim sizin için hayırlı olur. Sıkıntısız ve bol kazançlı günler. :)

Aslına bakarsanız 1 ay önce ben evraklarımı tamamalamıştım ama numarataj problemi yüzünden birazcık uzadı tabi buda bana masraf olarak geri döndü. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim :)

Murat Yondem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşım ben de OSGB kuracağım. Her yerde OSGB başvurusu e-imza alınarak İSG Katip üzerinden yapılır diyor. E-imzamı aldım ama İSG Katip'de bulamadım ben nereden başvurulduğunu. Siz başvurunuzu nasıl yapmıştınız.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşım ben de OSGB kuracağım. Her yerde OSGB başvurusu e-imza alınarak İSG Katip üzerinden yapılır diyor. E-imzamı aldım ama İSG Katip'de bulamadım ben nereden başvurulduğunu. Siz başvurunuzu nasıl yapmıştınız.

Murat Bey; yanlış kişiye sordunuz galiba. Çünkü ben OSGB kurmadım, 2.5 ayda kuran GA89 isimli kullanıcıyı tebrik ettim :) :) Sorularınızın cevabı bende değil ne yazık ki. Umarım siz de bir an önce halledersiniz, sizi de tebrik ederiz. Kolay gelsin.

GökhanAcar89

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Murat Bey merhaba. Öncelikle yeni giriş yapacağınız bu sektör de başarılar dilerim.
E-İmza'nızı aldıysanız İSG-Katip sistemine E-İmza ile giriş yapın aksi takdirde OSGB Kurulumu için gerekli olan evrakları karşı tarafa yükleme sekmesini sistem üzerinden açamazsınız.
Sisteme girdikten sonra DOSYALAR oradan da OSGB Belgeleri alanına girerek daha öncede pdf dosyası olarak bilgisayarınıza yüklediğiniz evrakları gerekli sekmeleri seçerek tek tek yüklemeniz gerekmektedir. Siz yüklemeleri gerçekleştirip Kayıt dedikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan OSGB Yetki Belgesi bölümünde görev alan arkadaşlar sistemden evraklarınızı görecek ve buna göre işlem yapacaklardır ( OSGB kurulumu için döner sermayeye yatırılacak para dekontu dahil ). Özellikle bahsetmek isterim ki evraklarınızın eksiksiz olduğuna ve aslı ya da noter onaylı örneği olduğuna çok dikkat edin. Evrakalarda eksiklik olmadığı takdirde yerinde inceleme için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yetkililer gelecektir ve orda da uygunsuzluk yoksa belgeniz basım aşamasına girer. Eğer evraklarda eksik veya hata varsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı size 45 gün süre tanır ve eksik evrakları tamamlamanızı ister. Tamamlarsanız yine yerinde inceleme yapılır eğer süre aşarsa 1 yıl boyunca şirket ve şirket adına kayıtlı kişiler yasaklılar listesine girer ve OSGB kurulumunda bulunamazlar.

İ

İlkan ALTUNCU

Guest
Ben de OSGB açmayı düşünüyorum. Aynı düşüncede olan arkadaşlarla fikirdaşlık sağlanabilirse ortaklık yapabilirim.

barış turaç

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Murat Bey; yanlış kişiye sordunuz galiba. Çünkü ben OSGB kurmadım, 2.5 ayda kuran GA89 isimli kullanıcıyı tebrik ettim :) :) Sorularınızın cevabı bende değil ne yazık ki. Umarım siz de bir an önce halledersiniz, sizi de tebrik ederiz. Kolay gelsin.

hocam öncelikle hayırlı olsun. bizde kurulum sürecindeyiz. isgkatipe evrakları yükledik 3 gün oldu cevap gelmedi yada onay. süreç sende ne kadar sürdü? cevap mail ile mi geldi, yada direk sistemde inceleme kısmı onaylandı olarak mı değişiyor?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.