Osgb Ye Bağlı Kalmanın Dışında Fatura Keserek Isg Çalışmaları Yapma Hakkında

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Bir OSGB sahibi ile tanıştım bana şu açıklamayı yaptı: Eğer OSGB ile yaptığınız sözleşmede başka bir yerde çalışmayacağınıza dair bir madde yoksa 37 saate kadar dışarıya hizmet verebiliyorsunuz. Risk değerlendirmesi zaten çok ayrı bir konu imiş onu yapabilirmişsiniz.

2. Gazihan YILDIZ

Gazihan YILDIZ TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 1000 Tl ye kurun bir danışmanlık firması gidin destek elemanı olarak ( Risk analizinde İSG uzmanı yazmasın) imza atın. Karşılığında da danışmanlık hizmeti faturası kesin içiniz rahat olsun.

Mustafa Söğüt bu yazıya teşekkür etti.
  3. miraç pekmezci

miraç pekmezci TÜİSAG Üyesi

Abi bu nasıl bi cevap gözünü seveyim. Sen böyle düşünürsen forumda yazmanın alemi ne? Yardımcı olsan anlatsan da biz de faydalansak

emreemre bu yazıya teşekkür etti.
  4. miraç pekmezci

miraç pekmezci TÜİSAG Üyesi

Bilirkişi olarak söylemiyorum. Eğer yanlış biliyorsam lütfen uyarın. Bildiğim kadarıyla risk değerlendirmesi iş verenin yükümlülüğünde. İşveren risk değerlendirmesi yapmamızı isteyebilir. Biz de yapıp karşılığında ücret alırız. Bir nevi danışmanlık ücreti gibi bir şey sanırım. Ama işveren derse ki risk değerlendirmesini bizzat yapacağım, ona da kanuni bir engel yok diye biliyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

didem27 bu yazıya teşekkür etti.
  5. 123skayapinar

123skayapinar TÜİSAG Üyesi

Üstad,

İş güvenliği uzmanlığı ile ilgili vermiş olduğunuz bilgilerden oldukça faydalanıyoruz. Ancak, serbest çalışma esnasında , risk değerlendirmesi yaptığımızı varsayalım. Bu risk değerlendirme raporuna kendi adımızı yazmadan başka ad altında nasıl imza altına alacağız .Bu konuyu biraz açarmısınız.

6. Onur Selçuk

Onur Selçuk TÜİSAG Üyesi

şahıs firması kurabilirsiniz. ben de aynı şeyi yapıyorum:)

şahıs firması kuracaksınız, sonrasında yaptığınız iş karşılığında fatura değil!!!, makbuz keseceksiniz. muhasebe büroları, avukatlar da bu şekilde çalışır.

ha bu arada mali müşavir olayına bozulduğunuzu okudum. onun da kolayı var. benim gibi bir muhasebe bürosuna ücretsiz rd yapın:) o da ücretsiz sizin defterinizi tutsun. zaten sizin, benim gibi çalışanların şahıs firmaları için muhasebeciler 100-200 TL gibi bir ücret alıyor. onu da benim yaptığım gibi tatlıya bağlayın.

Kolay gelsin,

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

123skayapinar bu yazıya teşekkür etti.
  7. nesyal

nesyal TÜİSAG Üyesi

Yasal dayanağını gösterebilir misiniz?

8. Onur Selçuk

Onur Selçuk TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla risk değerlendirmesi her sınıf firmada iş güvenliği uzmanı tarafından yapılabilir. Ancak eğitimi OSGB Ler ve yetkili eğitim kurumları verebilir. Iyi güvenliği danışmanlık hizmetlerini de aynı şekilde yetkileri dahilinde uzman şahıs firması kurarak verebilir. Ancak firma bu durumda bir iş yeri hekimi ile de anlaşmak durumundadır. Bu durumda organizasyonu yapmak firma için zor olacağı gibi yine firma için direkt OSGB ile çalışmaktan daha masraflı olacağı için pratikte bu şekilde çalışmak pek mümkün değildir.

9. egemensnt

egemensnt TÜİSAG Üyesi

Bir mühendislik firmasında ortaklığım var ve bu firma üzerin den 50 personel altı iş yerlerine iş güvenliği uzmanlığı hizmeti verip fatura kesebilir miyim ?

10. Ahmet Şükrü ERTEKİN

Ahmet Şükrü ERTEKİN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Merhaba;
    Şu an sigorta primimin tam gün yattığı bir işte İSG Uzmanı olarak çalışıyorum. İşverenim makul bir insan olduğu için asıl işimin dışında başka firmalarla da anlaşarak onlarında İş Güvenliği Uzmanlığını yapıyorum. Bu durumu her işveren kabul etmez farkındayım. Ben çalışma prensibi olarak diğer işyerlerinden sözleşmemi imzaladıktan sonra sözleşme saati kaç günlük primi gerektiriyorsa o kadar sigortalı görünüyorum yani başka işyerlerindede sigortalı olarak çalışıyorum. Örnek verecek olursak 3 gün önce 21 çalışanı olan bir işyeri ile sözleşme yaptım aylık hizmet süresi 4 saat çıktı bende bir gün belirleyerek dedim ki şu günlerde 2 günlük ssk girişim yapılacak diye konuştum. Bu şekilde fatura kesmemiş oluyorum ama kazancımdan vergimde kesilmiş olacak. Belki emsal teskil etmiş olurum. Bence OSGB lere hiçmi hiç gerek yok. OSGB sahipleri kızmayın buna hakkınız yok Uzmanları sömürmekten başka bişey yapmıyorsunuz.
    Saygılarımla...

didem27 ve emreemre bu yazıya teşekkür etti.
  11. inandurdu

inandurdu TÜİSAG Üyesi

ilk yardım hariç diğer eğitimleri bireysel olarak verebiliriz sanırım. Yanlış mı biliyorum.

12. uludagfzk

uludagfzk TÜİSAG Üyesi

bende şahıs firması açtım,home ofis şeklinde ve verdiğim hizmet sonrası serbest meslek makbuzu kesiyorum,şimdilik bir sıkıntı yok,c sınıfı uzman olduğum içinde sadece az tehlikeli ve 6331 sayılı kanun geçici maddesi gereği 3 yıl boyunca tehlikeli sınıflardaki işyerlerine artı eğitimde verebilirim,risk analizinde tüm sınıflara bakabiliyoruz ancak ben çok tehlikelilere etik olmadığı için bakmıyorum.bir iş hekimi arkadaşımda var,firma olarak ii gidiyor.tek sıkıntı var şu,eğitim olayında geçici iş sözleşmesi yapmamız gerekli işyerleriyle ki eğitim verip sertifika,katılım belgesi artık ismine ne verirseniz,bu geçici iş sözleşmesinide isg katip üzerinden yapmamız gerekiyor diye biliyorum,ancak nasıl yapılıyor bilmiyor...çok sık 170 ve eğitim aldığım kurumu arayıp yetkililerle konuşuyorum ama hala kafamda soru işareti var raporlara sürekli isg eğitimi alınmalıdır diye aksiyon no.ve hedef tarihi veriyorum,işvereni bilgilendiriyorum ama henüz geri dönüş olmadı,ama şu anda bir teklif verdim eğitimde içinde bakalım nasıl olacak,serbest çalışan arkadaşlar eğitim verme olayını geçici iş sözleşmesini nasıl imzalayıp,halladiyosunuz?

Melikşah Murat Genç bu yazıya teşekkür etti.
  13. ceyhunkmy

ceyhunkmy TÜİSAG Üyesi

eğitim verme durumumuz son yayınlanan yönetmelikle sadece o işyerindeki iş güvenliği uzmanı,eğitim kurumları,OSGB ler verebilir diye biliyorum.serbest çalışan bir uzman olarak eğitim için eğitim tarihli bir günlük sigorta yaptırıp o gün eğitim verilemez mi?

didem27 bu yazıya teşekkür etti.
  14. emreemre

emreemre TÜİSAG Üyesi

başlıkta konular gittikçe karışmaya başlamış. bilgi kirliliği var ortada. konuya vakıf bir üyenin açıklama yapması hepimizi ferahlatır diye düşünüyorum.

15. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Bu fatura olayı birçok kişinin kafasını karıştırıyor.Ben de sizin gibi tam zamanlı bir firmada İş Güvenlik Uzmanı olarak çalışıyorum. Bunun dışında 5 ayrı yere Uzmanlık hizmeti veriyorum. Hepsi ile anlaşmam hizmet sürem kadar değil 30 günlük primim ayrı ayrı yatıyor.Faturaya gerek yok SGK primim yatıyor çünkü.

Ahmet Şükrü ERTEKİN bu yazıya teşekkür etti.
  16. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Merhaba ; İş Güvenlik Hizmetlerinin tam olarak yönetmeliğe uygun koşullarda yapılması söz konusu olan bir firmada İş Güvenlik Uzmanı olarak çalışmaktayım. Herkes şunu bilmeli bence olay sadece Risk Değerlendirm e ile bitmiyor. Yönetmeliklere bakarsanız çalışanlara eğitim verimesi, bu eğitimin ölçme ve değerlendirme ile belgelendirilmesi ve tutanaklanması gerekiyor. Ve kanun diyor ki bu hizmeti İş Güvenlik Uzmanı yapar. Dolayısıyla bir işyeri teftişlerden geçmek istiyorsa İş Güvenlik Uzmanı olmadan sadece tek başına Risk Değerlendirmesini yaparak nasıl yapabilir? Daha birçok prosedür var ayrıca yllık eğitim planı hazırlanması, Bir sonraki yılın isg çalışma planı,risk değerlendirme ekibinin kurulması ekipteki kişilerin atamalarının kanunlar çerçevesinde yapılması, onlara özel eğitimlerin verilmesi , ölçme değerlendirme yapılması, tutanakların hazırlanması,Acil durum, sel-afet, salgın hastalıklar, yangın eğitim ve tatbikatlarının yapılması belgelendirilmesi tutanakların hazırlanması,Acil durum ekiplerinin atanması şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bunların hepsini yapacak bir işveren var ise yönetmelikleri bilen buyursun yapsın hatta Uzmanlığını alsın! Ama o zaman kendi işini nasıl yapar bilemiyorum. Hepsi ciddi zaman alan ve planlı çalışmayı gerektiren işler.

17. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Verilebilir neden verilmesin. SGK nız var ise bir yıllık eğitim planı oluşturun zaten bunu yapmanız gerekiyor. Eğitim günlerini ayda 1 gün olarak belirleyin vermeniz gereken eğitim konuları zaten yönetmeliklerde var. Tehlike sınıfınıza göre yılda kaç saatlik eğitim vermeniz gerektiğine bakın. Ben çok tehlikeli sınıfta Uzmanlık yapıyorum yıllık eğitim sürem en az 16 saat ve ilk 4 saati kesintisiz diğer eğitimlerim ise katları şeklinde gitmek durumunda yönetmeliğe göre(Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik)Kısacası birden fazla işyerinde 30 günlük SGK nız yatabilir . Yada hizmet verdiğiniz süre kadar farketmez. Ve priminiz yatıyorsa yönetmeliklerin tüm koşullarını yapabilirsiniz faturaya vs. hiçbirşeye gerek yok.

18. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

verebilirsiniz.

19. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

20. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Doğru biliyorsunuz. Ben şu an görev aldığım yerde Yüksekte çalışma, yangın, sel-su baskını , sabotaj, salgın hastalıklardan korunma vs. her konuda eğitim veriyorum. İl Yardım eğitimini ise İlk Yardım eğitmenleri veriyor İl Sağlık Müdürlüğünde sınava giriyorlar belgeleri bize ulaşıyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica