Osgblerin Geleceği !!! Yardim....

Uveys SAYLİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar iyi günler forumda bulunan uzman ve hekim arkadaşlar ben OSGB kurmak üzere olan bir uzmanım ve alt yapımı hazırlamam rağmen hala korkularım var OSGBlerin geleceğine dair.Sizden ricam bu konuda devlet hizmet verecek mi , OSGB lerin yetki alanları kısıtlanacakmı bilgisi veya duyumu olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim...Ciddi bir para ile bu işe girdikten sonra ortada kalmaktan korkuyoruz bilgi ve görüşlerinizi bekliyoruz.

imsiyat

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu konu hakkında kimsenin net bir bilgi verebileceğini düşünmüyorum .

Bende bir soru sorayım size bireysel olarak uzman olarak bir hekimle anlaşıp işletmelerle anlaşsanız olmaz mı ? yani zorunluluk var mı OSGB olması şeklinde ?

Uveys SAYLİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Dirsek temasında olduğum firmaların genellikle muhasebesine bakan ya da işverenenin akıl hocaları bu yasayı bizden daha iyi bildikleri için işverenleri uzman ve hekimi kendi çalışanı gibi değilde karşısında kurumsal bir firma olsun diye dolduruyorlar, kısmı süreli çalışıp o sürede sigortalı göstermek dahi ağır geliyor işverene ve açıkcası bende aramızda işçi işverenden çok iki farklı firmanın hizmet alışverişi olsun istiyorum.

markara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Birincisi iş güvenliği yasasının geriye işleyeceğini düşünmüyorum.
ikincisi devletin yasayla OSGB leri zayıflatacağını da düşünmüyorum.
Üçüncüsü daha çok OSGB açılır şu anda sayı fazla değil bence :)
Dediğiniz gibi işveren karşısın da kurumsal bir firma ister. Uğraşmayı istemez. Böylesi her açıdan işine gelir.
Şöyle örnek vereyim. Bireysel açıdan piyasayı yokladım, iş güvenliği uzmanıyla ayrı, doktorla ayrı sigortayla ayrıca uğraşmak istemiyor firmalar. Karşıların da kurumsal bir olgunun olması istenen bir durum.
Zamanla OSGB lerin, bireysel çalışanlara nazaran daha iyi hizmet verdiği görülecektir.

Ama gel gelelim ki, OSGB de iktisadi bir kuruluş :)
Bu iş sadece iyi uzman olmayla olacak iş değil. Aynı zaman da iyi bir işletmeci olmak lazım. Ya da bu işi iyi yapabilecek birini bulmak lazım. Klasik piyasa işletme durumu yani.
Ben iş güvenliği uzmanı arkadaşlara, küçük çaplı OSGB kurmalarını tavsiye ederim. Yani Bir doktor, Bir yada iki iş güvenliği uzmanı falan. Çünkü Bireysel çalışabilmek piyasa şartlarında oldukça zor.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Birincisi, tüm hizmetler için ayrı ayrı fatura kesiliyor. Yani İGU için ayrı, İH için ayrı, yardımcı sağlık personeli için ayrı. Yani bugüne kadar pek çok iş yeri hekimi bireysel çalıştığı gibi bugünden sonra hem iş yeri hekimleri hem de İGU'lar artan oranda bağımsız çalışmaya geçeceklerdir.

İkincisi, kurumsal hizmet anlayışı salt OSGB kurarak sağlanamaz. Pek çok değişkeni vardır, çok sayıda bağımsız çalışan İGU kurumsalım diyen bir çok OSGB den daha iyi hizmet veriyor.

Üçüncüsü, Kısmi süreli sözleşme işverene sadece 5 dakika kaybettiriyor o da SGK girişi vb. işlemler nedeni ile. OSGB ise fatura girişi nedeni ile sadece 1 dakika. İşletmenin OSGB dolayısıyla fatura tercihi gider gösterebilmesidir.

Sonuç olarak, gerçekten iyi hizmet sunan, iyi uzman, hekim ve yardımcı sağlık personeli çalıştıran OSGB ler ayakta kalacak diğerleri sırası ile piyasadan çekileceklerdir.
Benim oyum % 51 ile bireysel çalışmayadır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.