Risk Analizi

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında senyor tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. senyor

    senyor TÜİSAG Üyesi



    Merhaba arkadaslar bir kamu kurumunda çalışmaktayım kurumumuzda iş guvenliği uzmanı yok risk analizini iş guvenliği uzmanı olmadan risk değerlendirme ekibi kurarak kendimiz hazırlayabilir miyiz?



     
  2. sahinaktar

    sahinaktar TÜİSAG Üyesi



    Yönetmelik taslağını biraz okudum. Bunun önünde bir engel bulunmuyor gibi görünüyor. Kurum amiri ekibi kurup hazırlayabiliyor galiba. Ama net cevabı bende merak ediyorum. Lütfen konu ile ilgili deneyimli arkadaşlar bilgilerini paylaşsınlar



     
  3. Uzman Ahmet

    Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

    Sayın Senyor,

    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

    Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 –
    (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
    (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
    (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
    (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.


    Risk değerlendirmesi ekibi için İş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi çok önemli bir parçadır.Fakat bunlardan biri veya bir kaçı yok diye bu konuda bişey yapılamaz/yapılmamalı düşüncesi bence mantıksız nolur.Önemli olan risk değerlendirmeye başlayıp bazı tehlikeleri ortadan kaldırmaktır diye düşünüyorum.


    Saygılarımla

     
  4. Sorgulayan Adam

    Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

    6495 sayılı kanunun 56. maddesi ile, 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi değiştirilmiştir. Buna göre; 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumlarında iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu 01/07/2016 tarihine ertelenmiştir.

    İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin Geçici 1. maddesi uyarınca; Risk Değerlendirmesi için oluşturulacak ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu, 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

    Yukarıdaki yasa ve yönetmelik hükümlerine göre; 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumlarında, Risk Değerlendirmesi amacıyla kurulacak ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi buklundurma zorunluluğu 01/07/2016 tarihine kadar aranmayacaktır.





    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    senyor bu yazıya teşekkür etti.
  5. senyor

    senyor TÜİSAG Üyesi

    teşekkürler

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica