Risk Değerlendirmem Yeterli Mi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında omark tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. omark

omark TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba,
    Ekte çalıştığım firmaya ait olarak yapmış olduğum risk değerlendirmesi var.(bazı özel bilgileri silerek yükledim) Atlamış olduğum ve ilave etmem gereken konularda sizlerin değerli fikirlerinizi bekliyorum.YArdımcı olursanız sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

taylantalu, babacann, FİLİZ FİYCİ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. omark

omark TÜİSAG Üyesi

Risk değerlendirmesine ilave olarak bir prosedürüm var.Bu prosedürde risk değerlendirmesi nasıl yapılır, olasılık ve şiddet derecesi puanlarının anlamları nedir burada anlatılmış.Müfettiş geldiğinde, ben bu iki belgeyi göstersem yeterli olur mu sizce?

3. Burcum

Burcum TÜİSAG Üyesi

sayın omark,

nacizane düşüncelerimi söylemek isterim;
    kontrol önlemleri aldıktan sonra da (önlemler kısmının yanına bir sutun daha ekleyip) risk derecelendirmesini yapsaydınız sanırım daha iyi olurdu,en azından ben o şekilde yapıyorum.
    Bunun dışında mesela kkd kullan(ma)mak şeklinde bir tehlikeli durum yazmışsınız,ben sanırım bunu hangi bölgede hangi işi yaparken hangi kkd yi kullanmamak şeklinde yazıp yani tehlikeyi daha net belirleyip yapardım.

Onun dışında format olarak güzel bir RD,detaylandırmak hem sizin hemde çalışanlarınız için sanırım çok daha sağlıklı olacaktır.;)
    kazasız günler dilerim

omark bu yazıya teşekkür etti.
  4. meminoz

meminoz TÜİSAG Üyesi

merhaba
    önlem sütunundan sonra tekrar bir şiddet olasılık vs. RPN değeri belirlemeniz gerekir. Aldığınız tedbirler sonrasında olasılık, şiddet vb azalmış mı onu belirtmek için.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Önclikle şunu düşün senin görebileceğin tehlikeleri ve bu sebepten olabilicek riskleri bizim bu tabloya bakarak görmemiz mümkün değil. Ortamı sen görüp riskleri belirlemişin buna bizim yanlış veya doğru dememiz doğru olmaz. Sadece Puanlama matrisinin şeklini çizip risklerin şiddetine göre renklerine ayırmalısın ve tehlike ve risk gibi bazı tanımlamalaraıda yapmanda fayda olacak diye düşünüyorum.

6. krmbz

krmbz TÜİSAG Üyesi

Ben sadece 40 madde görebildim. Devamı var mı yoksa bu kadar mı?

Eğer şablon olarak soruyorsanız, bence yeterli olacaktır. Ama atlamış olduğum ilave etmem gereken konular derseniz, işin ne olduğunu bilmeden yorum yapmak mümkün değil bence. Ayrıca ben şablonuma, işyerinin hangi bölümü olduğu, hangi faaliyetin yapıldığı, rutin olup olmadığı gibi bilgileri de ekliyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. omark

omark TÜİSAG Üyesi

Sayın krmbz,
    Şablon olarak soruyorum.İçerik olarak sektörü ve fabrikayı görmeden yorum yapamayacağınızı biliyorum.İlginiz için teşekkür ederim.

8. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Format konusunda ilgili yönetmeliği okumanızı gerekiyor. Yönetmelikte olup da formatınızda belirtmediğiniz konular var.

9. krmbz

krmbz TÜİSAG Üyesi

Ben şablon olarak sırasıyla aşağıdaki maddeleri yazıyorum. Umarım yardımcı olur.

sıra no
    faaliyet alanı
    faaliyet
    rutin / rutin olmayan
    tehlike
    zarar
    mevcut durum
    tarih
    olasılık
    şiddet
    ilk risk değeri
    riskin tanımı
    yapılması gereken döf
    İKİNCİ BİR DEĞERLENDİRME VARSA BURAYA TEKRAR
    değerlendirme / sonuç

10. omark

omark TÜİSAG Üyesi

Eksik olarak benim gördüğüm kimlerin bu tehlikelerden etkileneceğidir.Başka var mı acaba?

11. omark

omark TÜİSAG Üyesi

Eğer yönetmeliğin dokümantasyon kısmında yer alan maddelerden bahsediyorsanız o maddeler ekli o kısmı özellikle çıkardım.

12. erkut1973

erkut1973 TÜİSAG Üyesi

Ömer bey risk değerlendirmenizde mihenk noktaları güzel ama eksik noktalar var ve çok genele kaçmışınız mesela Md.22 Gürültülü ortam var genel bir risk gürültünün nerde olduğu önemli kesimhanede gürültü yoğundur ama sevkiyat bölümünde gürültü yoktur risk analizi bölüm bazında yapmanız daha iyi olabilir firmayı bilmediğim için kendi firmamdan örnek vererek gidecek olursak İdari bina, çalışma alanı, boyahane, sevkiyat bölümü v.b. gibi bölüm bölüm yapmanız iyi olur. Benimle irtibata geçerseniz size örnek risk analizi gönderiyim siz ona göre yapabilirsiniz.
    Erkut SOYKÖK
    05559646646

ivy, Cihangir, FUALME ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. omark

omark TÜİSAG Üyesi

Erkut bey ilgi ve alaknızdan dolayı teşekkür ederim.size özelden mail adresimi attım.Oraya gönderirseniz sevinirim.

14. yeneresen

yeneresen TÜİSAG Üyesi

Merhabalar, gürültü, aydınlatma, iç ortam hava kalitesi (toz, kimyasal maruziyet vs) gibi konularda nitel gözlemin yanı sıra mühendislik ölçümleri ile nicel gözlem yapmak faydalı olacaktır. (Eğer yapmadıysanız) Mevzuatta belirtilen sınırların aşılıp aşılmadığını ancak bu şekilde kesin bir dille söyleyebiliriz. Ayrıca bu ölçümleri değişik noktalardan ve kişiler üzerinden yaparak risk haritası çıkarmış olursunuz.

15. İşte kaç gündür söylediğim şey bu...
    Bir arkadaşımız R.D. hazırlıyor ve acaba gözümden kaçırdığım, göremediğim hususlar olabilir mi acaba diyerek arkadaşlarımızdan yardım istiyor... Ve arkadaşlar hemen yardıma koşuyorlar. Kendisine fikir edinmesi için de örnek R.D. göndermeyi teklif ediyor... Bunun adı bazılarının iddia ettiği gibi "hazıra konmak" değil, "copy-paste" değil, "emek hırsızlığı" değil..." Bunun adı kaç gündür defalarca söylediğim şeydir. Bu bir yardımlaşma ve fikir edinmedir. İşte yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneği.
    Bu örnek ve nazik davranışınızdan ötürü ilgi gösteren diğer arkadaşlara ve Erkut SOYKÖK'e ayrıca teşekkür ediyorum...
    Selamlar.

Mehmet Emin DİNCEL, omark ve kadir oran bu yazıya teşekkür etti.
  16. GökayAydogan

GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım öncelikle bir yerden çalmadığın, tamamiyle kendine yaptığın için seni tebrik ederim... Çok genel bir risk değerlendirme olmuş.. Eksiklerin fazlasıyla var.. Ancak giderilemeyecek eksiklikler değil..Benden sana tavsiye olasılık ve risk skalasını hiçbir zaman '1' yazma çünkü müfettişler tarafından gülünç duruma düşülüyor..Hele ki olasılığını 1 olduğu bir yerde risk 5 ise gerçekten çok düşündürücü bir durum.. Biraz detaya in... Makineleri irdele... Sektörel risklerini belirle, risk değerlendirmeye işyeri hekimini de al..Madde 34 sonuç ölüm yazmışsın ancak skorun 5 . Üzerinde biraz düşün ve detaya in...

İyi çalışmalar

Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve omark bu yazıya teşekkür etti.
  17. omark

omark TÜİSAG Üyesi

sayın femida teşekkür ederim ilginiz için.
    olasılığın 1 şiddetin 5 olması konusundaki düşündürücü durumu anlayamadım.Bu konuyu açarsanız çok sevinirim.

18. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

Değerli kardeşim,
    Bende yapsaydım eminim eksiklerim olacaktı... fakat:
    Kişisel koruyucu donanım kullanımının risk puanı 20 iken acil durum tehlikesinin yarattığı risk: 10 elektrik panosunun paspasının olamamsı puanı :5 !!!
    puanlamada bir tutarsızlık var gibi. arkadaşların da dediği gibi "yaralanma, ölüm" tehlikesini işyerinde en iyi sen bilebilirsin ama bu maddeler arasında yaralanma ölüm olmayacak maddelerde var gibi,

diğer bir konu da "Temrin" . bu riskleri belirleyip önlemini yazdıktan sonra yanına bir sütun açıp, "hangi tarihte" bu önlemlerin alınacağı yazılabilir. diğer bir sütuna da bu önlemleri aldıktan sonra risk şiddetinin ne olduğu belirlenebilir.
    Daha sonra bu iki sütun sana karar defterine yazmada kolaylık sağlar.

bunun dışında herşey normal eline sağlık... kazasız günler sana

19. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

Değerli kardeşim,
    Kişisel koruyucu donanım kullanımının risk puanı 20 iken acil durum tehlikesinin yarattığı risk: 10 elektrik panosunun paspasının olamamsı puanı :5 !!!
    puanlamada bir tutarsızlık var gibi. arkadaşların da dediği gibi "yaralanma, ölüm" tehlikesini işyerinde en iyi sen bilebilirsin ama bu maddeler arasında yaralanma ölüm olmayacak maddelerde var gibi,

diğer bir konu da "Temrin" . bu riskleri belirleyip önlemini yazdıktan sonra yanına bir sütun açıp, "hangi tarihte" bu önlemlerin alınacağı yazılabilir. diğer bir sütuna da bu önlemleri aldıktan sonra risk şiddetinin ne olduğu belirlenebilir.

20. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

Değerli kardeşim,

21. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

Değerli kardeşim,

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica