Soru : Sara Krizi

graviton(suat)

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar çalışanlar arasında sara hastası bulunmaktadır.Bu çalışan ile ilgili alınması gereken ek önlemler ilgili fikir belirtebilirmisiniz? sara krizlerini iş kazası tutanağı tutulur mu?

ilkeryurtseven

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar çalışanlar arasında sara hastası bulunmaktadır.Bu çalışan ile ilgili alınması gereken ek önlemler ilgili fikir belirtebilirmisiniz? sara krizlerini iş kazası tutanağı tutulur mu?
Suat Bey,

İşyeri hekiminizle konuşup, bu çalışanı gürültüsüz,ışıklardan etkilenmeyecek,göz önünde bulunan stressiz bir yerde geri hizmete almanız gerekir.Bu tür çalışanlar her türlü tehlikeye maruz kalmaya adaydır.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Bu konu geçmişte yurtdışı projelerimde iki defa bizzat başıma geldi.
Birincisinde, işçi arkadaş heyet raporu almış gelmiş, ağır ve tehlikeli işlerde çalışır diye. Yurtdışı projelerde iş yeri hekimi yoktur, bizler, Safetyler bu konuları takip ederiz. Sağlık raporuna baktım eyvallah, sorun yok. Kişi durumunu doktorlara da söylememiş. Başlangıç eğitimi sırasında, bu kişide bir sorun var görüyorum, beden dili bana bir şeyler anlatıyor. Yani tedirginlik var, oysa gerçekten tecrübeli yılların kaynak ustası, tersaneden gelme. Benim bir kara kaplı defterim vardır, yazarım hep ;) Neyse, bir hafta geçti geçmedi, kamp alanında bir hareketlilik oldu. Önce ben işçiler yine birbirine girdi sandım, biri geldi patron acil durum, yeni gelenlerden biri kalp krizi geçiriyor. Koştum gittim, ne kalp krizi, tamamen epilepsi krizi geçiriyor. Millet başına üşüşmüş, tipik kolonya , limon koklatma, bilek ovma, hatta biri kalp masajı falan yapmaya bile kalkmıştı.
İkincisinde, yine sağlık raporu heyet onaylı. 15 gün sonra telsizden bir haber, "abi acil buraya gel" bir gittim, eskavatör kabinin içinde, parsiyel nöbete girmiş, kimse elini süremiyor.
Daha geçen mayısta istanbulda yapılan Uluslararası İSG konferansında çalışanların sağlık raporları sağlık durumları diye bir sunuma katıldım, tecrübeli bir iş yeri hekimi arkadaş bayağı anlattı ve gerçekten bilmediğim, ya da bilmek istediğim bir çok konuyu dinledim. Fakat, soru-cevap bölümüne geldiğimizde, bu sağlık raporları için herkes bir Solunum Testi tutturmuş gidiyor. Ben de iki soru sordum. Birincisi çalışanın nörolojik test ve muayenelerinin neden yapılmadığı, özellikle epilepsi konusunda neden üzerine gidilmeyip, beyan usulu bilgi alınıp, heyet raporu verildiği. İkincisi psikolojik muayenelerin neden yapılmadığını, çalışanın gizli Şizofren olabileceği. Üçüncüsü ise sifilis yani frengi ve HIV testlerinin neden yapılmadığını sordum. Sadece sessizlik oldu. :)

Sara hastası çalışanlar hassas çalışan statüsüne sahiptirler. Sürekli olarak kontrol altında tutulmaları gerekir ve yalnız çalışmalarına izin verilmez. Arkadaşımızın da dediği gibi iş yeri hekimi ile yakın koordinasyon içinde olunması gerekiyor. İş yerinin değiştirilmesi birinci önceliklidir. Ayrıca iş yeri hekimi arkadaşımız Sağlık Bakanlığının yönetmeliklerini daha iyi bilir ;)
Sara Krizi için iş kazası tutanağı düzenlenmez. Ancak, Sara Krizi nedeniyle meydana gelen bir iş kazası var ise, o zaman tutanak düzenlenir ve yüzey sebep olarak sara krizi gösterilir. -Kök sebebin ne olduğunu hepimiz biliyoruz ancak, ben bile çoğu zaman yazmaktan imtina edebiliyorum.- Bir örnek vereyim, işçi kaynak yapıyor ve sara krizine giriyor ve elektrik çarpıyor. İş kazası. Çalışan, yemekhanede yemek yiyor, sara krizine giriyor ve yere düşüyor. Parsiyel nöbete giriyor, ancak bu arada kafasını yere vurduğu için, kafa derisinde açılma ve kana var. İş Kazası değil

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.