Soğuk Hava Depoları Için Risk Analizi Ve Değerlendirmesi

Konu, 'Örnek Risk Analizleri ve Değerlendirmeleri' kısmında Ayşe Selcen Candan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ayşe Selcen Candan

Ayşe Selcen Candan TÜİSAG Üyesi

Soğuk hava depoları ile ilgili risk analizini geçtim herhangi bir kaynak da bulamadım araştırma yapabilecek arkadaşlar. Yola çıkabileceğim herhangi bir döküman varsa elinizde paylaşabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

2. merve azboz

merve azboz TÜİSAG Üyesi

herhangi bir şey bulabildiniz mi?

3. izmir35

izmir35 Guest

aynı şekilde bende bulamadım ama bulursam sizede iletirim.

4. bulentim77

bulentim77 TÜİSAG Üyesi

forumda arattırın bir sürü bilgi var.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Bir uzman adayı olarak gece vakti aklıma gelenler. Sabah olsun, belki başka bir şeyler daha çıkar. :)

*Aşırı soğuk
    - Kazara içerde kilitli kalma
    - Sıfırın altında sıcaklıkta çalışmanın etkileri (soğuk ısırması, risk algısını düşmesi)
    *Amonyak maruziyeti
    *Taşıma, istfileme araçları kazaları
    *Soğuk ortamda çalışmaya uygun taşıma araçları kullanımı
    *Kayma ve düşme sınucu kazalar
    *Yüksekten düşme kazaları
    *Elle taşıma işleri bel sırt incinmesi
    *Depoda malzeme düşmesi
    *Ziyaretçiler için özel önlemler alınması
    *Yangına karşı önlemler
    *Elektrik kaçakları, rutin kontroller
    *Küf, mantar benzeri biyolojik riskler.
    *Depo içi aydınlatma
    *Çalışanların periyodik sağlık kontrolleri
    *Depoda çalışanlara uygun giysi(eldiven, bot, çorap..)

sevgay ve Ayşe Selcen Candan bu yazıya teşekkür etti.
  6. Sorgulayan Adam

Küf, zaten bir tür mantardır. :)Önceki mesajımdaki ifade, "Küf mantarı, bakteri benzeri biyolojik riskler" olacaktır.

Elektrik kesintisi halinde, kullanılan jeneratörlerin bakımı ve sürekli çalışır halde olduğunun kontrolü önem taşır. İçerisindeki malzemelerin bozulma süresine göre, acil eylem planına sistem arızası için ek yapılabilir.

Soğuk hava depolarına özel riskler için aklıma gelenler bunlar. Daha fazlasını arayınca, bütün işyerleri için geçerli riskler akla geliyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Haldun bu yazıya teşekkür etti.
  7. Haldun

Haldun TÜİSAG Üyesi

Merhaba
    Arkadaşlar depo yangınları konusunda yazışmalar yaparken sizin yazınızı okudum. Özellikle depolarda meydana gelen yangın riskleri hakkında detaylı analizler yapmamız gerekiyor. Depolar yapıları itibari ile yangınlarında büyük risk taşımaktadırlar.
    Tuzla bölgesinde şahit olduğumuz POLARXP olarak adlandırılan depodaki yangın olayında (Dondurulmuş ürün üzerine çalışan) maalesef bir kişi yangında mahsur kalarak ölmüştü...

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/08/30/tuzlada-buyuk-yangin-lojistik-deposu-kul-oldu

Depolardaki özellikle büyük çaplı depolarda elektrik kaynaklı yangınlar sıklıkla karşılaşılmaktadır. Depo iş güvenliği sorumlusu arkadaşların olası riskleri fazla detaylı incelemedikleri veya dikkatli davranmadıklarını görmekteyiz.
    Örneğin başka bir yerde depo güvenlik sorumlusu arkadaşa soruyoruz
    -Deponuzda yangın risk analizi yaptırdınız mı /yaptınız mı
    -Evet diyor.
    Bir bakıyorsunuz yangın dolaplarında ki su yeterli basınçta değil...
    Hadi bakalım...
    -Bizim algılama sistemimiz var. Depomuz yangın yönünden güvenli....
    gibi cümlelerle karşılaşıyoruz.
    -Eğitimlerinizi aldırdınız mı diye soruyoruz.
    -Evet
    Bir bakıyorsunuz koca depo yüzlerce kişi ve araçlarla binlerce metre kare alanda çalışma yapılıyor alınan eğitim:
    Yangın tavasının yakılması, söndürülmesi...
    Arkadaşlar yanlış anlaşılmasın depoda 15-20 metrelik rafta olacak bir yangına müdahale için yangın tavası söndürme eğitimi ile cevap vermeye çalışırsak yanlış olacaktır...Kaldı ki otomatik sistemler bile bu yangınları söndürmede yetersiz kala bilmekteler..
    Sorularımıza devam ediyor ve
    -Yangın tatbikatları yaptınız mı?
    -Evet yapıyoruz
    Bakıyorsunuz üç beş kişi depo dışında toplanıyor, alarm çalınıyor tekrar içeriye ....
    Ne söndürme ne kurtarma, ne kriz yöneticisi, ne güvenlikçi, ne teknisyen,....hiç birisi test edilmiyor. Personelin işletmenin kendi Acil Durum Planından haberi bile olmuyor...
    Acil durum planları, acil aydınlatmalar, jeneratörler,...bunlara hiç girmiyorum.
    Sonuç olarak risk analiz çalışmalarını kendimiz veya bu işi bilen kişilerden yardım alarak yapalım. İş güvenlikçi demek her konuda uzmanlaşmış kişi demek anlamında olaylara yaklaşmayalım. Böyle bir durum hem bizi hem işletmemizi tehlikeye atmak anlamına gelecektir.
    Kolay gelsin

izmir35, serdarpala, sezin48 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. Ayşe Selcen Candan

Ayşe Selcen Candan TÜİSAG Üyesi

çok teşekkürler başka bişey bulamadım bunlar çok işime yarayacak ....

9. Sorgulayan Adam

İşinize yaradığına sevindim. Risk değerlendirmesini bitirdiğinizde burada paylaşırsanız, ileride başkalarına da faydalı olabilir.

Feride tr bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica