Sonradan Pişmanliklar Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'İş Başı Konuşmaları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Xzenon

Xzenon ISGfrm Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

[SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][B][FONT=Times New Roman]SONRADAN PİŞMANLIKLAR[/FONT][/B][/SIZE]
    [SIZE=15px] [/SIZE]
    [SIZE=15px][FONT=Times New Roman]Ne kadar sıklıkla herhangi bir şeyi yaptıktan sonra kendi kendinize “Bunu nasıl yapmış olabilirim” diye düşündünüz?[/FONT][/SIZE]
    [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Aşağıda birçoğumuzun yaşayıp pişman olduğu şeyler bulunuyor:[/SIZE][/LEFT][/FONT]
    [LIST]
    [*][FONT=Times New Roman]Daha önce hep böyle yapıyorduk… (Kaza meydana gelmeden önce)[/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]O mesafeden düşen küçük bir cıvatanın bu kadar kanatacağını hiç düşünmemiştim. (Sanırım baret giymeliydim)[/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]İlkyardım dersi almış olsaydım, muhtemelen ona yardım edebilirdim. (Ve şanslıysa, o hala burada olurdu)[/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]Paslı çivilerin olduğu o tahtaya daha fazla dikkat etmem gerekirdi. (Şimdi işimi bırakıp, tetanos aşısı olmaya gitmeliyim)[/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]Vay be! Bir yangının bu kadar çabuk kontrolden çıkabileceğini bilmiyordum. (Eğer kendim söndürmeye kalkmadan evvel itfaiyeye haber vermiş olsaydım, yarın çalışacak bir işim hala olurdu)[/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]Her zaman sırt kaslarımız yerine bacak kaslarımızla yükleri kaldırmamız gerektiğine dair vaazlar dinliyoruz. (Fıtık denen şey de nedir?)[/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]Az bir ek maliyet ile koruyucu ayakkabı alabilirdim. (Bu derin kesik yeni iş ayakkabılarımı mahvetti ve kırık ayağım hala acıyor)[/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]Koruyucu gözlüklerim kutusunda duruyor, fakat sadece küçük bir parçayı işleyecektim. (Acaba tek göz ile araç kullanmama müsaade edilir mi?)[/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]İskeleyi sadece bir gün kullanacaktık. Çekicin düşüp birini yaralayabileceğini hiç düşünmemiştim. (Platform eteklerini takmam gerektiği içime doğmuştu)[/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]Her zaman koruyucu ile taş arasındaki mesafenin 1/8 inchten fazla olmaması gerektiği konusunda ısrar ediyorlar. Bir çeyrek inch ne kadar fark yaratabilir ki? (Keski sıkışıp taş binlerce parçaya patladığında kör olmadığım için şanslıyım)[/FONT]
    [/LIST]
    [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Herhangi birisi tanıdık geliyor mu? Yaşamak en iyi tecrübedir derler ama, öngörü bu olayları, talihsizlikleri ve pişmanlıkları engelleyebilir.[/SIZE][/LEFT][/FONT]

[FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Başkalarının hatalarından ders çıkarın ve hayatınızda pişmanlık duymayın.[/SIZE][/LEFT][/FONT]

[SIZE=15px][B][FONT=Times New Roman]AFTERTHOUGHTS AND REGRETS….[/FONT][/B][/SIZE]

[SIZE=15px][FONT=Times New Roman]How often have you said or done something and then later, reflecting on your action, thought to yourself, "How could I have done that?"[/FONT][/SIZE]
    [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Here are some afterthoughts which, unfortunately, too many of us have experienced: [/SIZE][/LEFT][/FONT]
    [LIST]
    [*][FONT=Times New Roman]"That's how we've always done it before." [I](…before the accident occurred anyway.)[/I][/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]"I never thought that a little bolt dropped from that distance would cause so much bleeding." [I](I should have worn a hard hat, I guess.)[/I][/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]"If I had taken that first-aid/CPR course, I probably could have helped him." [I](…and chances are, he would still be here.)[/I][/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]"I should have taken care of that board with the projecting rusty nails earlier." [I](Now, I have to take off work to get a tetanus shot.)[/I][/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]"Wow, I never realized that a fire could get out of control so fast." [I](If I'd called the fire department before trying to put it out myself, I might still have a place to work tomorrow.)[/I][/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]" I know they were always preaching that we should lift with the leg muscles instead of the back muscles." [I](What the heck is a herniated disk?)[/I][/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]"For few more dollars, I could have bought safety shoes."[I] (That deep cut in the toe section ruined my new work boots, and this broken toe still hurts.)[/I][/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]"My safety glasses were in the tool box, but I was just going to grind off this [I]one[/I] little piece…." [I](I wonder if they'll still let me drive with only one eye?)[/I][/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]"We were only going to use the scaffold for one day. I never thought a hammer would fall off the plank and strike someone." [I](I had a hunch I should have taken the time to install the toe boards.)[/I][/FONT]
    [*][FONT=Times New Roman]"They always insisted that the tool rest should be no more than one-eighth inch from the grinding wheel. What difference does another quarter inch make?" [I](I was lucky not to go blind when the chisel got wedged and the wheel exploded into a thousand pieces.)[/I][/FONT]
    [/LIST]
    [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Any of this sound familiar?? They say [I]hindsight[/I] is the only perfect science-but [I]foresight[/I] could have avoided these incidents, misfortunes and regrets. [/SIZE][/LEFT][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Learn from others' mistakes and you'll have no regrets! [/SIZE][/LEFT][/FONT][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]

KAYNAK:
    http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm

Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır. http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica