TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Tam Süreli Çalışırken Başka Bir Yerde De Haftasonları Kısmi Olarak Çalışabilir Miyim ?

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında aysnr tarafından paylaşıldı.

1. aysnr

aysnr TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

Şu an bir yerde tam süreli olarak çalışmaktayım, fakat haftasonları kısmi olarak başka bir yerle anlaşma yapabilir miyim ? Bu konu hakkında işçiye göre ayrılacak zamana göre mi hesaplama yapıyoruz ?

2. Günkut

Günkut TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

Merhaba aysnr,
    Pazar günleri hariç kısmi olarak çalışabilirsin diye biliyorum, 80 saat (yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin). Evet işçi sayısına ve tehlike sınıfına göre hesaplama yapıyoruz.

fatmaoner ve ahatal bu yazıya teşekkür etti.
  3. Orhan KINDIRA

Orhan KINDIRA TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    80 saat kamuda sanırım. Özel sektörde 37 saat olması lazım. (180 saat+37 saat=217 saat)

Abdulkadir Bingöl bu yazıya teşekkür etti.
  4. Haluk DEMİRCİOĞLU

Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    bu hesaplar yarı zamanlı anlaşma yaptığımız yerde bulunmamız gereken saat mi oluyor

5. Orhan KINDIRA

Orhan KINDIRA TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Bulunmanız gereken zamanı işyerinin tehlike sınıfına ve işçi sayısına göre yapıyorsunuz.

6. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG TÜİSAG Çalışma Birimi

Medeni hal:
    Belirtilmedi
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    hayır arkadaşım tam zamanlı bir yerde çalışırsan kısmi süreli olarak başka bir yerde çalışamazsın eğerki sözleşmeni kısmi süreliye çevirirsen geri kalan saatlerini de değerlendirme şansın olur bunu firman ile görüşmen gerekli fakat kısmi olarak yapacağın sözleşme sonrası tam zamanlı çalıştığın firma sigortanıda çalıştığın zaman üzerinden yatıracağından dolayı diğer çalışacağın firmalarından da sigortalarını tamamlatman gerekecektir.

magrostigma bu yazıya teşekkür etti.

7. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

8. Çağrı80

Çağrı80 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Soruyu biraz değiştirmek istedim. Özel sektörde mühendis olarak çalışır iken (İSG uzmanı olarak değil. ), farklı bir yerde İSG uzmanı olarak kısmi zamanlı (örneğin cumartesi veya hafta içi akşam) çalışabilir miyiz? Eğer çalışabiliyor isek en fazla kaç saatlik anlaşma yapılabilir? Son olarak C sınıfından B sınıfına geçişte 3 yıllık süre içerisinde tam zamanlı olarak çalışmış olma zorunluluğu var mı yoksa kısmi zamanlı yeterli olacak mı?

Brc34 bu yazıya teşekkür etti.
  9. dogancengiz35

dogancengiz35 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    Ben onu bizim akademiye sordum. 3 yıl çalışmakla ilgili söyledikleri şu: Çalıştığınız işyeri ile Sözleşme yapacaksınız ve sözleşme tarihiniz Bakanlığa bildirilip Bakanlık tarafından kabul edilmesi gerek. Kabul edildiği tarih itibariyle 3 yıl çalıştıktan sonra ssk nız da 30 gun uzerınden yatmışsa tamam siz oldunuz demektir :))

10. mustafa yıldız44

mustafa yıldız44 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    evet çalışılabilir.c den b ye geçmek için tam zamanlı veya kısmi zamanlı olarak çalışmak fark etmiyor.

11. gsomer

gsomer TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    Ben soruyu şu şekilde sormak istiyorum; Özel sekötörde bir işyerinde tam zamanlı çalışırken (yani sigortan 30 tam gün yatarken) buna ek olarak boş vakitlerde (hafta içi akşam ve cumartesi) farklı işyerlerine İş Güvenliği hizmeti verilebilir mi? Bununla ilgili olur diyenler de var olmaz diyenlerde var... Doğru ve net cevabı bilen varsa paylaşabilir mi?
    Teşekkürler.

12. aysnr

aysnr TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Benimde tam sormak istediğim soru buydu . Bununla ilgili yönetmelikte vs. nerde ne şekilde bilgi veriliyor ? Cevaplayabilen arkadaşlar neye göre söylüyorlar ( bazıları olur bazıları olmaz diyor ya.. )

13. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Bence bu konuda burada yazılacak herşey yorum olarak kalır. Bakanlığa sorma gerekiyor.

14. gsomer

gsomer TÜİSAG Üyesi

Bakanlıktan muhattap bulmak çok zor, ya başka yere gönderiyorlar ya da tam net bilgi vermeden kapatıyorlar. O yüzden doğru bilgiye sahip biri cevap verse çok memnun oluruz.

15. mustafahan85

mustafahan85 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar,
    tam zamanlı olarak biyerde mühendis olarak çalışırken kısmi zamanlı olarak başka bir yerde isg uzmanı olarak sözleşme yapabilirsin fakat bu durumu tam zamanlı çalışmış olduğun yere bildireceksin ve isg uzmanı olarak anlaştığın yere kaç gün gideceksen eğer o kadar gün süresince isg uzmanı olarak sigortanın yatması gerekiyor ve bunu da isg uzmanı olarak çalıştığın yer yatırmak zorunda. bununla birlikte, aynı zaman dilimi için 2 ayrı yerden sigorta pirimi yatırılamayacağından dolayı tam zamanlı çalıştığın yer de isg hizmeti verdiğin gün adedince sigorta piriminden düşmelidir. yani bi örnek vermek gerekirse; normalde tam süreli çalıştığın yer sigorta pirimini 30 gün olarak öderken, 2 gün isg uzmanı olarak anlaşırsan, tam zamanlı çalıştığın yer bu süreyi sigorta piriminden düşer ve pirimini 28 gün olarak yatırır ve diğer 2 günü de isg uzmanı olarak sözleşme yaptığın yer yatırmak zorunda ve sigortaya senin isg uzmanı olduğunu bildirmek zorundadır. Aksi taktirde senin pirimini isg uzmanı değil de normal bi personel olarak gösterirse bakanlık bunu zaten kabul etmeyecektir.

burak çanakçi, akdagfatma ve Merve ÖZKUL bu yazıya teşekkür etti.
  16. ilknur_gucluturk

ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Ben Alo 170 ve eğitim aldığım kurs ile görüştüm bu konu hakkında, bakanlık sözleşmesi yaptıktan sonra SGK ya primin ne olarak yattığıın önemi yok dendi. Mühendis diye veya bahçevan diye o önemli değil bakanlık sözleşmene bakar sadece denildi ve öyle de çalıştım :s

akın kurt, akdagfatma, eagle_beagle ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. gsomer

gsomer TÜİSAG Üyesi

Mustafahan 85, ben de senin dediğin şekilde duydum ama aksini söyleyenlerde oldu. Peki çalıştığın kurum primin eksik yatırılmasının mümkün olmadığını söylerse o halde başka yerde İSG uzmanlığı yapamıyacak mısın?

18. mustafahan85

eğer bu gerçekten doğru ise şimdiye kadar bu işi yapanlar çok sıkıntı çekmiş demektir.
    ama sanırım bu güzel bi haber olacak ki

"TMMOB ile SGK arasında imzalanan protokol kapsamında TMMOB Yönetim Kurulu’nun 24.11.2012 tarih ve 42/09 sayılı oturumunda Mühendis,Mimar,Şehir Plâncıları`nın 2013 yılı ücretleri ile ilgili şu karar alındı; “TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre SGK bildirimine esas olacak mühendis, mimar ve şehir plâncısı asgari ücretinin 2013 yılı için brüt 2700 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.” Mühendis, mimar ve şehir plâncıları TMMOB’nin belirlediği asgari ücretin altında çalıştırılamayacak, bu ücret üzerinden hesaplanmış sosyal sigorta priminin altında prim yatırılamayacak."
    buna rağmen hala eskisi gibi davranan işverenler şikayet edildikleri taktirde büyük cezalara çarptırılacaklar.

Mustafa BERKYER, kmemel, D. Budulgan ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. mustafahan85

Şöyle söyliyeyim, benim bu konu hakkında çok da bi tecrübem yok, fakat eğitimi aldığım kurum izmirdeki Elit isg. ve bizim hukuk dersine giren kişi 9 eylül üni.'de bir doçent idi. bu hocanın söylediğine göre sigortanı bu şekilde yatırmak zorunda çünkü kanunda geçen şey belli, isg uzmanları isg ile görevlendirildikleri süre içerisinde başka herhangi bir iş ile görevlendirilemezler. ve bir de isg hizmeti verdiğin yer senin için pirim ödemez ise senin giderini nasıl gösterecek? ödemezse boş yere para vermiş gibi olacaktır. ve tam süreli çalıştığın yere bunu düzgün bir dille anlatırsan eminim kabul edeceklerdir çünkü 30 gün pirim yatırmaktansa 28 gün yada daha az pirim yatırmak elbette işlerine gelecektir. :D

H.Ece ALTINTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  20. ilknur_gucluturk

ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Ben hem gıda mühendisliği hem de iş güvenliği uzmanlığı yapacağım bir şirketin 3 ayrı tesisi için. O zaman nasıl yatırılması gerekecek benim primin :s Ya mühendis ya uzman mı görünmem gerekiyor ?

21. SADIK ALEMDAR

SADIK ALEMDAR TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    mustafa beyin yazdıklarına katılıyorum

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. kamu işçisi başka bir işte çalışabilir mi

,
  2. kamu işçisinin ek iş yapması

,
  3. işde çalışırken sözleşmeli ne demek

,