Yeni ig uzmanlarının işe girişleri hakk

cenker

Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba,
13 Mayıs sınavını geçiyorum ve kısmetse C sınıfı ig uzmanı olacağım. size sormak istediğim şu;
- kimya mühendisiyim ve şu anda bir şirkette yurtçi satış sorumlusu olarak çalışıyorum. Bu belgeyi aldıktan sonra bu işe devam etmek istiyorum. fakat bu işin yanında 2. bir iş olarak ig uzmanı sıfatıyla başka bir yerde de çalışmak istiyorum.
- aklımdaki olay şu; 4-4,5 gün bu işte, yarım gün de ig uzmanı olarak başka bir yerde çalışmak. Bunu yapmamın yolu nedir? 2 yerde de çalışabilir miyim? 1 den fazla yerde ig uzmanı olarak kısmı sözleşmeli çalışılabildiğini biliyorum. ama bu şekilde de yapabilir miyim?
* benim durumumda başka kişilerde vardır diye düşünüyorum. bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum....

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Cenker bey merhaba,
Öncelikle bir yer ile anlaşma yapmanız için onlardan alacağınız para için fatura kesmeniz gerekeceğinden dolayı şirket açmanız gerekli diye düşünüyorum.
İkinci olarak hem sgk hemde bağkur olarak çalışabiliyorsunuz ama ikisinin işleyişinde şöyle bir aksaklık olaibliyor. Mesela iş yeriniz size sgk nızı eksik yatırdığı zaman sisteminizin hemen bağkura dönmesi gibi. Tabi bunu birebir yaşamış değilim fakat mali müşavir arkadaşlarımdan aldığım bilgidir.
Yarım günlük hizmet ise çalışacağınız yere yetiyorsa bakanlık onayladığı taktirde bir sıkıntı olmaz.
Diğer bir handikap ise sizin bir üst sınıfa atlayabilmeniz için en az 3 yıl bakanlıktan onaylı olarak çalışmış olmanız !
Buda demek oluyorki bir üst sınıf için zorunlu olarak başka bir yer ile anlaşma yapmanız gerekmektedir.
İyi çalışmalar.

dekatria

Üye
TÜİSAG Üyesi
bildiğim kadarı ile sizin bahsettiğiniz olayı gerçekleştiren kişiler var. fakat süre konusuna gelince yarım gün yeterli olur mu bilemiyorum. çünkü part time isg uzmanı olarak çalışacağınız süre kanunlarda belirtildiği üzere iş yerinde ki çalışan işçi sayısına ve tehlike sınıfına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Saat hesaplamasını ise aşşağıda belirtilen şekilde yapabilirsiniz.
a) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 12 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.
b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 24 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.
c) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 36 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 10 dakika.

res_hes(Bora)

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar o zaman soruyu şöyle geliştireyim. Madem fatura kesmemiz gerekiyor ve o zaman bağkur şirket vs vs durumları oluyor. Peki bir osgb ile tam zamanlı sözleşme yapsak ve 30 gün sigorta(yada mümkünse daha az 15 gun gibi) yatırsalar ve biz eski işimize devam etsek böyle bir şey mümkünmüdür acaba?

cenker

Üye
TÜİSAG Üyesi
bildiğim kadarı ile sizin bahsettiğiniz olayı gerçekleştiren kişiler var. fakat süre konusuna gelince yarım gün yeterli olur mu bilemiyorum. çünkü part time isg uzmanı olarak çalışacağınız süre kanunlarda belirtildiği üzere iş yerinde ki çalışan işçi sayısına ve tehlike sınıfına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Saat hesaplamasını ise aşşağıda belirtilen şekilde yapabilirsiniz.
a) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 12 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.
b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 24 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.
c) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 36 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 10 dakika.

az tehlikeli ve 50 kişi çalıştıran bir yer için, iş başına 5'er dk diye hesaplasam , toplam çalışma süresi yaklaşık 16 saat/ay olmuş oluyor. yani bu iş yerine haftalık 4 saat ayırabilirim.
Ayrıca yeni öğrendim, kısmi süreli gözleşmelerde , sigorta primi günde 7,5 saatten az çalışmalar için 1 güne tamamlanıyormuş.
umarım bahsettiğim şekilde 2 işte birde çalışanlar, yaptıklarını bizle paylaşırlar...

Ali Rıza Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar maksimum kısmı süreli sözleşme sayımız kaç olabilir (saat sıkıntısı yaşamadığımızı var sayarsak)? Bazı yerlerde 6 bazı yerlerde 9-10 gibi adetler gördüm de afalladım biraz :S

tgbdgcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Çokı tehlikeli sınıfta tam zamanlı Seç sorumlusu olarak çalışma ücreti sizce ne olmalı ??

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.